Zaświadczenie o pokrewieństwie babci i wnucząt

• Autor: Karol Jokiel

Mieszkam na stałe w Hiszpanii, opiekuję się dziećmi mojego syna (ich matka nie ma władzy rodzicielskiej, a ojciec przewlekle choruje). Staram się o ustanowienie mnie rodziną zastępczą wnuków. Obecnie potrzebuję zaświadczenia o pokrewieństwie z wnuczkami, żeby zapisać je w przychodni. Jak mogę je zdobyć?

Zaświadczenie o pokrewieństwie babci i wnucząt

Udowodnienie pokrewieństwa między babcią a wnukami przebywającymi w Hiszpanii

Wszystkie potrzebne Pani dokumenty może wydać Pani właściwy urząd stanu cywilnego.

W mojej ocenie ma Pani dwie możliwe drogi postępowania. Po pierwsze, może Pani uzyskać odpisy aktów urodzenia wnuków (być może już je Pani posiada). Z tych odpisów będzie wynikać ojcostwo Pani w odniesieniu do Pani wnuków. Jeżeli do tego dołączyłaby Pani odpis urodzenia Pani syna (z którego to aktu z kolei wynikałaby okoliczność, że jest Pani matką swojego syna), uzyskałaby Pani dowód pokrewieństwa Pani i wnuków.

Co więcej, akty stanu cywilnego (np. akt urodzenia) mają moc dokumentów urzędowych, tak więc nie byłoby podstaw, aby ktoś kwestionował tego typu dowód. Zdobyte (posiadane) akty urodzenia mogłaby Pani następnie przetłumaczyć na język hiszpański i przedłożyć właściwym organom.

Konieczne akty urodzenia znajdzie Pani w urzędzie stanu cywilnego miejsca urodzenia – odpowiednio Pani syna oraz wnuków.

Wystąpienie do urzędu stanu cywilnego o wydanie zaświadczenia o rodzaju i stopniu pokrewieństwa

Po drugie, równocześnie (lub alternatywnie) ze zbieraniem aktów urodzenia mogłaby Pani wystąpić do urzędu stanu cywilnego o wydanie zaświadczenia o rodzaju i stopniu pokrewieństwa Pani i wnuków (wymienionych z imienia i nazwiska). Polskie prawo nie zna bowiem pojęcia „zaświadczenia o pokrewieństwie”. Jeżeli tylko ten sam urząd będzie w posiadaniu aktów urodzenia Pani syna i Pani wnuków, odpowiednie zaświadczenie powinno zostać Pani wydane, bowiem zgodnie z art. 79 ustawy z dnia 29 września 1986 r. Prawo o aktach stanu cywilnego „z ksiąg stanu cywilnego wydaje się:

  1. odpisy zupełne i skrócone aktów stanu cywilnego;
  2. zaświadczenia o dokonanych w księgach stanu cywilnego wpisach lub o ich braku;
  3. zaświadczenia o zaginięciu lub zniszczeniu księgi stanu cywilnego”.

Zgodnie zaś z art. 218 Kodeksu postępowania administracyjnego „organ administracji publicznej obowiązany jest wydać zaświadczenie, gdy chodzi o potwierdzenie faktów albo stanu prawnego, wynikających z prowadzonej przez ten organ ewidencji, rejestrów bądź z innych danych znajdujących się w jego posiadaniu”.

Ponieważ jednak praktyka urzędów stanu cywilnego w poszczególnych miastach Polski jest różna, aby uniknęła Pani pisemnych przepychanek z urzędem i niepotrzebnej zwłoki, sugeruję najpierw zadzwonić do właściwego urzędu, przedstawić Pani sprawę, powołać się na powyższe przepisy prawa i zapytać, czy w świetle takiego żądania Pani wniosek zostanie zrealizowany, względnie – czego więcej potrzeba dla jego realizacji.

Gdyby urzędnicy stawiali Pani jakieś żądania niemające podstawy prawnej (o której podanie zawsze może ich Pani poprosić) lub piętrzyli problemy, sugerowałbym złożyć Pani wniosek o wydanie zaświadczenia na piśmie, listem poleconym – wtedy będą musieli odnieść się do tego wniosku zgodnie z procedurami, a swoja decyzję uzasadnić.