Jeden dzień przerwy w zwolnieniu lekarskim a zasiłek chorobowy

• Data: 22-01-2024 • Autor: Marta Handzlik-Rosuł

W artykule omawiamy ważne kwestie dotyczące ciągłości zwolnień lekarskich i ich wpływu na zasiłek chorobowy. To bardzo życiowe i popularne sytuację. Podobny przypadek spotkał pana Emila, któremu właśnie kończy się 28 dni zwolnienia lekarskiego. Na poniedziałek ma w grafiku dzień wolny. We wtorek idzie do lekarza i najprawdopodobniej dalej będzie miał zwolnienie lekarskie. Niestety nie dał rady się zapisać na wizytę w poniedziałek, bo lekarz ma wolne. Nie wie też, czy lekarz wystawi mu ciągłość zwolnienia od poniedziałku. Pyta nas, czy jeżeli dostanie zwolnienie lekarskie od wtorku, to będzie musiał zrobić po jego zakończeniu badania kontrolne. Czy jeżeli ma dzień przerwy w zwolnieniu (dzień wolny w pracy), to będzie miał jakieś problemy z wypłatą i naliczaniem zasiłku chorobowego?

Jeden dzień przerwy w zwolnieniu lekarskim a zasiłek chorobowy

Obowiązek pracodawcy skierowania na badania kontrolne po wyczerpaniu okresu zasiłku chorobowego przez pracownika

Zgodnie z art. 229 § 2 ustawy Kodeks pracy „pracownik podlega okresowym badaniom lekarskim. W przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą, pracownik podlega ponadto kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku”.

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 21 września 2001 r. (sygn. akt I PKN 693/2000) uznał, iż „obowiązek pracodawcy skierowania na badania kontrolne po wyczerpaniu okresu zasiłku chorobowego dotyczy pracownika, który po upływie tego okresu stawił się do pracy i zgłosił gotowość jej wykonywania”.

Zgodnie z przepisami do okresu zasiłkowego wlicza się okresy orzeczonej niezdolności do pracy, za które przysługuje wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy. Nie wszystkie jednak zwolnienia będą zaliczane do tego samego okresu zasiłkowego.

Sumowanie okresów niezdolności do pracy

Zgodnie z przepisami sumować więc należy:

  1. Wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy, pomiędzy którymi nie było przerwy. W tym wypadku pod uwagę bierzemy łączny okres zwolnień lekarskich bez względu na to, jaka była przyczyna poszczególnych okresów niezdolności do pracy, jeśli między jedną a drugą chorobą nie było przerwy.
  2. Okresy poprzedniej niezdolności do pracy, spowodowanej tą samą chorobą – w tym wypadku tylko wtedy, gdy przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni.
  3. Okresy, w których pracownik nie ma prawa do wynagrodzenia i zasiłku chorobowego z powodu:
    • niepodjęcia proponowanej mu przez pracodawcę pracy, która nie jest zabroniona osobom odsuniętym od pracy w wyniku decyzji wydanej przez właściwy organ albo uprawniony podmiot na podstawie przepisów o chorobach zakaźnych i zakażeniach z powodu podejrzenia o nosicielstwo zarazków choroby zakaźnej,
    • umyślnego przestępstwa lub wykroczenia popełnionego przez tego pracownika, w wyniku którego powstała niezdolność do pracy,
    • spowodowania niezdolności do pracy nadużyciem alkoholu (zasiłek chorobowy nie przysługuje za okres pierwszych 5 dni tej niezdolności),
    • wykonywania w okresie orzeczonej niezdolności do pracy zarobkowej lub wykorzystywania zwolnienia od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia.

Tak, pan Emil będzie musiał zrobić badania kontrolne, gdyż jego nieobecność z powodu choroby będzie dłuższa niż 30 dni. Natomiast jednodniowa przerwa w zwolnieniach nie będzie problemem, gdyż zwolnienia te zostaną prawdopodobnie zaliczone do jednego okresu zasiłkowego – jeśli to ta sama choroba.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Przypadek Anny, księgowej

Anna, pracująca na stanowisku księgowej, miała 28 dni zwolnienia lekarskiego z powodu problemów z kręgosłupem. Jej zwolnienie kończyło się w piątek, a poniedziałek był dla niej dniem wolnym od pracy. We wtorek, z powodu nawrotu dolegliwości, Anna otrzymała kolejne zwolnienie. Mimo jednodniowej przerwy, jej zwolnienia były traktowane jako ciągłe, co pozwoliło jej na otrzymanie nieprzerwanego zasiłku chorobowego.

Sytuacja Marcina, kierowcy ciężarówki

Marcin, zawodowy kierowca ciężarówki, doznał urazu ręki, który wymagał 30 dni zwolnienia. Po tym okresie, w dniu, gdy miał wrócić do pracy, Marcin poczuł się gorzej i otrzymał kolejne zwolnienie. Jego pracodawca, zgodnie z przepisami, skierował go na dodatkowe badania kontrolne, aby zweryfikować jego zdolność do pracy, ponieważ łączny czas jego niezdolności do pracy przekroczył 30 dni.

Przykład Ewy, nauczycielki

Ewa, nauczycielka w szkole podstawowej, miała 3-tygodniowe zwolnienie z powodu grypy. Po jego zakończeniu miała zaplanowany jeden dzień wolny, który był dniem świątecznym w szkole. Następnego dnia Ewa otrzymała kolejne zwolnienie z powodu powikłań po grypie. Jej sytuacja wywołała wątpliwości co do ciągłości zasiłku chorobowego, jednak ostatecznie, ze względu na tę samą przyczynę choroby, jej zwolnienia zostały zsumowane, zapewniając ciągłość wypłaty zasiłku.

Podsumowanie

W artykule omówiono, jak jednodniowa przerwa w zwolnieniu lekarskim wpływa na zasiłek chorobowy i obowiązek przeprowadzenia badań kontrolnych. Przedstawione przykłady wskazują, że ciągłość zasiłku chorobowego może być zachowana nawet przy krótkiej przerwie, jeśli zwolnienia są spowodowane tą samą przyczyną choroby.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz profesjonalnej porady prawnej bez konieczności wychodzenia z domu? Skorzystaj z naszej oferty i zadaj pytanie, a nasi prawnicy znajdą najlepsze rozwiązanie twojego problemu! Wypełnij formularz kontaktowy i daj sobie pomóc!

Źródła:
1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141
2. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 21 września 2001 r. sygn. akt I PKN 693/2000