
Indywidualne Porady Prawne
Zwolnienie lekarskie z jednym dniem przerwy a zasiłek chorobowyAutor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 23.06.2018 |
Dziś, tj. w niedzielę, kończy mi się 28 dni zwolnienia lekarskiego. Na poniedziałek mam w grafiku dzień wolny. We wtorek idę do lekarza i najprawdopodobniej dalej będę miał zwolnienie lekarskie. Niestety nie dałem rady się zapisać na wizytę w poniedziałek, bo lekarz ma wolne. Nie wiem, czy lekarz wystawi mi ciągłość zwolnienia od poniedziałku. Czy jeżeli dostanę zwolnienie lekarskie od wtorku, to będę musiał zrobić po jego zakończeniu badania kontrolne? Czy jeżeli mam dzień przerwy w zwolnieniu (dzień wolny w pracy), to czy będą jakieś problemy z wypłatą i naliczaniem zasiłku chorobowego? |
![]() Fot. Fotolia |
Zgodnie z art. 229 § 2 ustawy Kodeks pracy „pracownik podlega okresowym badaniom lekarskim. W przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą, pracownik podlega ponadto kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku”.
Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 21 września 2001 r. (sygn. akt I PKN 693/2000) uznał, iż „obowiązek pracodawcy skierowania na badania kontrolne po wyczerpaniu okresu zasiłku chorobowego dotyczy pracownika, który po upływie tego okresu stawił się do pracy i zgłosił gotowość jej wykonywania”.
Zgodnie z przepisami do okresu zasiłkowego wlicza się okresy orzeczonej niezdolności do pracy, za które przysługuje wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy. Nie wszystkie jednak zwolnienia będą zaliczane do tego samego okresu zasiłkowego.
Zgodnie z przepisami sumować więc należy:
Podsumowując – tak, będzie Pan musiał zrobić badania kontrolne, gdyż Pana nieobecność z powodu choroby będzie dłuższa niż 30 dni. Natomiast jednodniowa przerwa w zwolnieniach nie będzie problemem, gdyż zwolnienia te zostaną prawdopodobnie zaliczone do jednego okresu zasiłkowego – jeśli to ta sama choroba.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>
|
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>