.
Mamy 13 116 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Zwolnienie lekarskie z jednym dniem przerwy a zasiłek chorobowy

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 23.06.2018 • Zaktualizowane: 17.10.2021

Dziś, tj. w niedzielę, kończy mi się 28 dni zwolnienia lekarskiego. Na poniedziałek mam w grafiku dzień wolny. We wtorek idę do lekarza i najprawdopodobniej dalej będę miał zwolnienie lekarskie. Niestety nie dałem rady się zapisać na wizytę w poniedziałek, bo lekarz ma wolne. Nie wiem, czy lekarz wystawi mi ciągłość zwolnienia od poniedziałku. Czy jeżeli dostanę zwolnienie lekarskie od wtorku, to będę musiał zrobić po jego zakończeniu badania kontrolne? Czy jeżeli mam dzień przerwy w zwolnieniu (dzień wolny w pracy), to czy będą jakieś problemy z wypłatą i naliczaniem zasiłku chorobowego?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zwolnienie lekarskie z jednym dniem przerwy a zasiłek chorobowy

Fot. Fotolia

Obowiązek pracodawcy skierowania na badania kontrolne po wyczerpaniu okresu zasiłku chorobowego przez pracownika

Zgodnie z art. 229 § 2 ustawy Kodeks pracy „pracownik podlega okresowym badaniom lekarskim. W przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą, pracownik podlega ponadto kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku”.

 

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 21 września 2001 r. (sygn. akt I PKN 693/2000) uznał, iż „obowiązek pracodawcy skierowania na badania kontrolne po wyczerpaniu okresu zasiłku chorobowego dotyczy pracownika, który po upływie tego okresu stawił się do pracy i zgłosił gotowość jej wykonywania”.

 

Zgodnie z przepisami do okresu zasiłkowego wlicza się okresy orzeczonej niezdolności do pracy, za które przysługuje wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy. Nie wszystkie jednak zwolnienia będą zaliczane do tego samego okresu zasiłkowego.

Sumowanie okresów niezdolności do pracy

Zgodnie z przepisami sumować więc należy:

 

 1. Wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy, pomiędzy którymi nie było przerwy. W tym wypadku pod uwagę bierzemy łączny okres zwolnień lekarskich bez względu na to, jaka była przyczyna poszczególnych okresów niezdolności do pracy, jeśli między jedną a drugą chorobą nie było przerwy.
 2. Okresy poprzedniej niezdolności do pracy, spowodowanej tą samą chorobą – w tym wypadku tylko wtedy, gdy przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni.
 3. Okresy, w których pracownik nie ma prawa do wynagrodzenia i zasiłku chorobowego z powodu:
  1. niepodjęcia proponowanej mu przez pracodawcę pracy, która nie jest zabroniona osobom odsuniętym od pracy w wyniku decyzji wydanej przez właściwy organ albo uprawniony podmiot na podstawie przepisów o chorobach zakaźnych i zakażeniach z powodu podejrzenia o nosicielstwo zarazków choroby zakaźnej,
  2. umyślnego przestępstwa lub wykroczenia popełnionego przez tego pracownika, w wyniku którego powstała niezdolność do pracy,
  3. spowodowania niezdolności do pracy nadużyciem alkoholu (zasiłek chorobowy nie przysługuje za okres pierwszych 5 dni tej niezdolności),
  4. wykonywania w okresie orzeczonej niezdolności do pracy zarobkowej lub wykorzystywania zwolnienia od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia.

 

Podsumowując – tak, będzie Pan musiał zrobić badania kontrolne, gdyż Pana nieobecność z powodu choroby będzie dłuższa niż 30 dni. Natomiast jednodniowa przerwa w zwolnieniach nie będzie problemem, gdyż zwolnienia te zostaną prawdopodobnie zaliczone do jednego okresu zasiłkowego – jeśli to ta sama choroba.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

 • IX plus 10 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl