Dopisanie żony do mieszkania i późniejszy rozwód

• Autor: Eliza Rumowska

Dostałem mieszkanie w ramach darowizny od moich rodziców w 2011 r. W akcie notarialnym jest zawarte, iż muszę zapewnić mojemu ojcu dożywotnio dach nad głową. Ojciec cały czas tam mieszka. W tym samym roku wziąłem ślub cywilny i dopisałem notarialnie żonę do mieszkania. Niestety teraz się rozstajemy, sprawy rozwodowej jeszcze nie było. Jak to jest w świetle prawa – czy ona ma pełne prawo do tego mieszkania? Czy muszę podzielić się z żoną? Czy może jest jakiś przepis, który pozwoli mi na walkę, żebym nie musiał się dzielić?

Dopisanie żony do mieszkania i późniejszy rozwód

Fot. Fotolia

Rozszerzenie własności na żonę

Jeżeli wszystkie czynności dotyczące:

  • darowizny nieruchomości i ustanowienia  dożywocia,
  • rozszerzenia własności także na żonę
    – zostały dokonane z zachowaniem formy aktu notarialnego, a osoby stawające do tych czynności miały pełną zdolność do czynności prawnych, to trudno wzruszyć te akty notarialne i, jak to Pan ujął, znaleźć przepis, który pozwoli nie dzielić się z żoną tym lokalem.

Oczywiście z czystej ostrożności proszę Pana o skan obu tych dokumentów (aktów notarialnych), może dopatrzę się w nich czegoś szczególnego. Jednak nie chcę dawać Panu jakiejś nieuzasadnionej nadziei.

Generalnie umowy te – oprócz braku zdolności prawnej stron do ich zawarcia – musiałby zostać zawarte pod wpływem błędu lub podstępu czy też przymusu (groźby bezprawnej), co pociągałoby ich nieważność.

Wady oświadczenia woli

Kodeks cywilny w tej materii stanowi:

„DZIAŁ IV

Wady oświadczenia woli

Art. 82. [Stan wyłączający świadome albo swobodne podjęcie decyzji i wyrażenie woli]

Nieważne jest oświadczenie woli złożone przez osobę, która z jakichkolwiek powodów znajdowała się w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli. Dotyczy to w szczególności choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego, chociażby nawet przemijającego, zaburzenia czynności psychicznych.

Art. 83. [Pozorność]

§ 1. Nieważne jest oświadczenie woli złożone drugiej stronie za jej zgodą dla pozoru. Jeżeli oświadczenie takie zostało złożone dla ukrycia innej czynności prawnej, ważność oświadczenia ocenia się według właściwości tej czynności.

§ 2. Pozorność oświadczenia woli nie ma wpływu na skuteczność odpłatnej czynności prawnej, dokonanej na podstawie pozornego oświadczenia, jeżeli wskutek tej czynności osoba trzecia nabywa prawo lub zostaje zwolniona od obowiązku, chyba że działała w złej wierze.

Art. 84. [Błąd]

§ 1. W razie błędu co do treści czynności prawnej można uchylić się od skutków prawnych swego oświadczenia woli. Jeżeli jednak oświadczenie woli było złożone innej osobie, uchylenie się od jego skutków prawnych dopuszczalne jest tylko wtedy, gdy błąd został wywołany przez tę osobę, chociażby bez jej winy, albo gdy wiedziała ona o błędzie lub mogła z łatwością błąd zauważyć; ograniczenie to nie dotyczy czynności prawnej nieodpłatnej.

§ 2. Można powoływać się tylko na błąd uzasadniający przypuszczenie, że gdyby składający oświadczenie woli nie działał pod wpływem błędu i oceniał sprawę rozsądnie, nie złożyłby oświadczenia tej treści (błąd istotny).

Art. 86. [Podstęp]

§ 1. Jeżeli błąd wywołała druga strona podstępnie, uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia woli złożonego pod wpływem błędu może nastąpić także wtedy, gdy błąd nie był istotny, jak również wtedy, gdy nie dotyczył treści czynności prawnej.

§ 2. Podstęp osoby trzeciej jest jednoznaczny z podstępem strony, jeżeli ta o podstępie wiedziała i nie zawiadomiła o nim drugiej strony albo jeżeli czynność prawna była nieodpłatna.

Art. 87. [Groźba]

Kto złożył oświadczenie woli pod wpływem bezprawnej groźby drugiej strony lub osoby trzeciej, ten może uchylić się od skutków prawnych swego oświadczenia, jeżeli z okoliczności wynika, że mógł się obawiać, iż jemu samemu lub innej osobie grozi poważne niebezpieczeństwo osobiste lub majątkowe.

Art. 88. [Uchylenie się od skutków prawnych]

§ 1. Uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia woli, które zostało złożone innej osobie pod wpływem błędu lub groźby, następuje przez oświadczenie złożone tej osobie na piśmie.

§ 2. Uprawnienie do uchylenia się wygasa: w razie błędu - z upływem roku od jego wykrycia, a w razie groźby - z upływem roku od chwili, kiedy stan obawy ustał”.

Na tej podstawie można cokolwiek uczynić. Proszę jednak o skany dokumentów do oceny.