.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Wartość spadku na minusie

W zeszłym roku zmarła moja żona. Ja wraz z dwojgiem małoletnich dzieci przyjęliśmy spadek z dobrodziejstwem inwentarza, w skład masy spadkowej weszło mieszkanie (obciążone kredytem hipotecznym), jego wyposażenie, samochód oraz długi po zmarłej żonie. Został przeprowadzony spis inwentarza, z którego wynika, iż bierny stan spadku jest większy od aktywnego, czyli wartość czystego spadku jest na minusie, a sama wartość kredytu hipotecznego przekracza wartość odziedziczonej części nieruchomości. Czy w tym przypadku oprócz spłacenia kredytu hipotecznego odpowiadam jeszcze w jakiś sposób za resztę długów, a jeżeli nie, to jak załatwić sprawę z pozostałymi wierzycielami?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

W razie przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko do wartości ustalonego w inwentarzu stanu czynnego spadku (art. 1031 § 2 zd. 1). Oznacza to, że wierzyciele mogą dochodzić roszczeń z całego majątku osobistego spadkobiercy, w tym z majątku spadkowego, jednakże tylko do określonej wysokości . Uiszczenie przez spadkobiercę równowartości stanu czynnego należnego mu udziału w spadku wyłącza jego dalszą odpowiedzialność wobec wierzycieli.

Ograniczenie odpowiedzialności do wartości ustalonego w inwentarzu stanu czynnego spadku jest wyłączone, jeżeli spadkobierca podstępnie nie podał do inwentarza przedmiotów należących do spadku albo podał do inwentarza nieistniejące długi (art. 1031 § 2 zd. 2). W rezultacie spadkobierca, który przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza, ponosi odpowiedzialność za wszystkie długi spadkowe tak jak spadkobierca, który przyjął spadek wprost.

 

Sankcja przewidziana w art. 1031 § 2 zd. 2 znajduje zastosowanie, jeżeli zachowanie spadkobiercy było podstępne. Przez to pojęcie należy rozumieć w pełni świadome (umyślne) niezgłoszenie do inwentarza przedmiotów należących do spadku lub podanie do inwentarza nieistniejących długów. Na gruncie tego przepisu bez znaczenia pozostaje natomiast wartość pominiętych przedmiotów lub zgłoszonych długów (w literaturze można spotkać jednak zdanie odmienne).

 

Ograniczenie odpowiedzialności spadkobiercy, który przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza, odpada także w przypadkach wskazanych przez przepisy szczególne. 

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Tomasz Krupiński

Radca prawny, absolwent wydziału prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (studia ukończył z wynikiem bardzo dobrym) oraz podyplomowych studiów z zakresu zarządzania projektami europejskimi. Radca prawny z siedmioletnim doświadczeniem zawodowym w obsłudze prawnej jednostek organizacyjnych oraz osób fizycznych. Specjalista z zakresu prawa rodzinnego oraz szeroko rozumianego prawa nieruchomości. Uczestnik programów ministerialnych dotyczących problematyki prawnorodzinnej. Od kilku lat doradza prawnie zarządom wspólnot mieszkaniowych oraz zarządcom nieruchomości. Posiada również uprawnienia zarządcy nieruchomości.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu