Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wartość spadku na minusie

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 28.09.2018

W zeszłym roku zmarła moja żona. Ja wraz z dwojgiem małoletnich dzieci przyjęliśmy spadek z dobrodziejstwem inwentarza, w skład masy spadkowej weszło mieszkanie (obciążone kredytem hipotecznym), jego wyposażenie, samochód oraz długi po zmarłej żonie. Został przeprowadzony spis inwentarza, z którego wynika, iż bierny stan spadku jest większy od aktywnego, czyli wartość czystego spadku jest na minusie, a sama wartość kredytu hipotecznego przekracza wartość odziedziczonej części nieruchomości. Czy w tym przypadku oprócz spłacenia kredytu hipotecznego odpowiadam jeszcze w jakiś sposób za resztę długów, a jeżeli nie, to jak załatwić sprawę z pozostałymi wierzycielami?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W razie przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko do wartości ustalonego w inwentarzu stanu czynnego spadku (art. 1031 § 2 zd. 1). Oznacza to, że wierzyciele mogą dochodzić roszczeń z całego majątku osobistego spadkobiercy, w tym z majątku spadkowego, jednakże tylko do określonej wysokości . Uiszczenie przez spadkobiercę równowartości stanu czynnego należnego mu udziału w spadku wyłącza jego dalszą odpowiedzialność wobec wierzycieli.

Ograniczenie odpowiedzialności do wartości ustalonego w inwentarzu stanu czynnego spadku jest wyłączone, jeżeli spadkobierca podstępnie nie podał do inwentarza przedmiotów należących do spadku albo podał do inwentarza nieistniejące długi (art. 1031 § 2 zd. 2). W rezultacie spadkobierca, który przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza, ponosi odpowiedzialność za wszystkie długi spadkowe tak jak spadkobierca, który przyjął spadek wprost.

 

Sankcja przewidziana w art. 1031 § 2 zd. 2 znajduje zastosowanie, jeżeli zachowanie spadkobiercy było podstępne. Przez to pojęcie należy rozumieć w pełni świadome (umyślne) niezgłoszenie do inwentarza przedmiotów należących do spadku lub podanie do inwentarza nieistniejących długów. Na gruncie tego przepisu bez znaczenia pozostaje natomiast wartość pominiętych przedmiotów lub zgłoszonych długów (w literaturze można spotkać jednak zdanie odmienne).

 

Ograniczenie odpowiedzialności spadkobiercy, który przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza, odpada także w przypadkach wskazanych przez przepisy szczególne. 

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • osiem minus sześć =

»Podobne materiały

Sądowy dział spadku i długi pozostałe po spadkodawcy

Ja i moje rodzeństwo otrzymaliśmy w spadku po ojcu majątek (po 1/3), który przyjęliśmy wprost. Dokonaliśmy zgodnie sądowego działu spadku, na podstawie którego całość przejmuje jedna osoba. W postanowieniu sądowym jednak nie są wspomniane zobowiązania wynikające ze spadku. Czy wszystkie długi przes

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »