Mamy 11 050 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dopuszczenie do pracy bez umowy pisemnej

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 16.06.2018

Zostałem dopuszczony do pracy w dniu 1 września w charakterze wicedyrektora specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego. Mimo moich ponagleń nie otrzymałem umowy o pracę ani zakresu obowiązków na piśmie, jedynie ogłoszono mój zakres obowiązków na radzie pedagogicznej. Nadzoruję i organizuję pracę nauczycielom i wychowawcom z internatu, a także pracownikom administracyjno-obsługowym . W świetle nowelizacji KP w jakim czasie pracodawca powinien zawrzeć umowę na czas określony z pracownikiem i jakie tego mogą być konsekwencje, jeśli w ciągu 7 dni nie podpisze takiej umowy?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Dopuszczenie do pracy bez umowy pisemnej

Fot. Fotolia

Zgodnie z art. 29 § 2 ustawy Kodeks pracy umowę o pracę zawiera się na piśmie. Jeżeli umowa o pracę nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej, pracodawca przed dopuszczeniem pracownika do pracy potwierdza pracownikowi na piśmie ustalenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków.

 

„Pracodawca informuje pracownika na piśmie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o pracę, o:

1) obowiązującej pracownika dobowej i tygodniowej normie czasu pracy,

2) częstotliwości wypłat wynagrodzenia za pracę,

3) wymiarze przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego,

4) obowiązującej pracownika długości okresu wypowiedzenia umowy o pracę,

5) układzie zbiorowym pracy, którym pracownik jest objęty,

a jeżeli pracodawca nie ma obowiązku ustalenia regulaminu pracy – dodatkowo o porze nocnej, miejscu, terminie i czasie wypłaty wynagrodzenia oraz przyjętym sposobie potwierdzania przez pracowników przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy”.

 

Z powyższego wynika, że umowa co do zasady powinna być zawarta na piśmie. Nie oznacza to, że umowa ustna albo niepotwierdzona nie jest ważna i nie obowiązuje.

 

W przypadku, gdy pracodawca nie zawiera umowy na piśmie, nie potwierdza warunków umowy możemy mówić o wykroczeniu przeciwko prawom pracownika z art. 281 pkt 2, który stanowi, że „kto, będąc pracodawcą lub działając w jego imieniu nie potwierdza na piśmie zawartej z pracownikiem umowy o pracę, podlega karze grzywny od 1000 do 3 .000 zł”.

 

Jednak dla Pana nie będzie to miało żadnych negatywnych konsekwencji.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dwa - 8 =

»Podobne materiały

Brak nowej umowy o pracę mimo dalszego świadczenia pracy

Synowi dwa miesiące temu skończyła się umowa o pracę, a wciąż nie dostał nowej. Co powinien zrobić? Czy da się sprawdzić, czy pracodawca opłaca składki i podatki? Co zrobić, jeśli pracodawca wypłaca synowi niższą pensję, niż obiecał?

 

Zastępca dyrektora w placówce medycznej a rodzaj umowy

Jestem lekarzem, prowadzę własną działalność – praktykę lekarską. Mój gabinet mieści się w centrum zdrowia (łączy nas umowa kontraktowa), które zaproponowało mi pracę jako zastępca dyrektora ds. medycznych. Jaką umową mogę potwierdzić objęcie tego stanowiska?

 

Bezrobotny a umowa-zlecenie lub inna umowa

Jestem osobą bezrobotną, nie pobieram zasiłku. Kilka miesięcy temu zamknąłem swoją działalność (wykonywanie ogrodzeń). Wczoraj zgłosił się do mnie pan, który nalega, bym zrobił mu płot, bo bardzo podoba mu się moje wykonanie u jego kolegi. Czy mogę jakoś legalnie wykonać to zlecenie (np. na umowę-zl

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »