Dopuszczenie do pracy bez umowy pisemnej

Zostałem dopuszczony do pracy w dniu 1 września w charakterze wicedyrektora specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego. Mimo moich ponagleń nie otrzymałem umowy o pracę ani zakresu obowiązków na piśmie, jedynie ogłoszono mój zakres obowiązków na radzie pedagogicznej. Nadzoruję i organizuję pracę nauczycielom i wychowawcom z internatu, a także pracownikom administracyjno-obsługowym . W świetle nowelizacji KP w jakim czasie pracodawca powinien zawrzeć umowę na czas określony z pracownikiem i jakie tego mogą być konsekwencje, jeśli w ciągu 7 dni nie podpisze takiej umowy?

Dopuszczenie do pracy bez umowy pisemnej

Fot. Fotolia

Dopuszczenie pracownika do pracy bez zawarcia umowy na piśmie

Zgodnie z art. 29 § 2 ustawy Kodeks pracy umowę o pracę zawiera się na piśmie. Jeżeli umowa o pracę nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej, pracodawca przed dopuszczeniem pracownika do pracy potwierdza pracownikowi na piśmie ustalenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków.

„Pracodawca informuje pracownika na piśmie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o pracę, o:

1) obowiązującej pracownika dobowej i tygodniowej normie czasu pracy,

2) częstotliwości wypłat wynagrodzenia za pracę,

3) wymiarze przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego,

4) obowiązującej pracownika długości okresu wypowiedzenia umowy o pracę,

5) układzie zbiorowym pracy, którym pracownik jest objęty,

a jeżeli pracodawca nie ma obowiązku ustalenia regulaminu pracy – dodatkowo o porze nocnej, miejscu, terminie i czasie wypłaty wynagrodzenia oraz przyjętym sposobie potwierdzania przez pracowników przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy”.

Pracodawca zwleka z podpisaniem umowy o pracę

Z powyższego wynika, że umowa co do zasady powinna być zawarta na piśmie. Nie oznacza to, że umowa ustna albo niepotwierdzona nie jest ważna i nie obowiązuje.

W przypadku, gdy pracodawca nie zawiera umowy na piśmie, nie potwierdza warunków umowy możemy mówić o wykroczeniu przeciwko prawom pracownika z art. 281 pkt 2, który stanowi, że „kto, będąc pracodawcą lub działając w jego imieniu nie potwierdza na piśmie zawartej z pracownikiem umowy o pracę, podlega karze grzywny od 1000 do 3 .000 zł”.

Jednak dla Pana nie będzie to miało żadnych negatywnych konsekwencji.