Mamy 11 258 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Brak nowej umowy o pracę mimo dalszego świadczenia pracy

Autor: Irena Sawa • Opublikowane: 07.03.2011

Synowi dwa miesiące temu skończyła się umowa o pracę, a wciąż nie dostał nowej. Co powinien zrobić? Czy da się sprawdzić, czy pracodawca opłaca składki i podatki? Co zrobić, jeśli pracodawca wypłaca synowi niższą pensję, niż obiecał?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W mojej ocenie stosunek pracy syna trwa nadal, gdyż został zawarty na czas nieokreślony poprzez dopuszczenie go do pracy.

 

Zgodnie z treścią art. 22 Kodeksu pracy stosunek pracy jest to wolą stron. Pracodawca godzi się na zatrudnienie pracownika, a pracownik godzi się na wykonywanie pracy za wynagrodzeniem.

 

Forma prawna wyrażenia tej woli stron stosunku pracy nie została przez ustawodawcę ograniczona, co oznacza, że może być wyrażona na piśmie – czyli może być sporządzona umowa o pracę, ale również możliwa jest umowa ustna.

 

Możliwe jest zatem również nawiązanie stosunku pracy poprzez dopuszczenie pracownika do wykonywania pracy. Właśnie taką sytuację mamy w przedmiotowej sprawie.

 

Pracodawca, po zakończonej umowie, dopuścił pracownika do pracy. Pracownik tę pracę wykonuje. Pracodawca nie musiał od razu wydawać umowy o pracę.

 

Jest to jednak ryzyko pracodawcy. W takiej bowiem sytuacji, gdy pracodawca dopuszcza pracownika do wykonywania dalszej pracy bez treści nowej umowy o pracę – stosunek pracy pracownika ulega zawarciu na czas nieokreślony – dzieje się to automatycznie, z mocy samego prawa.

 

W stosunku do pracodawcy istnieją nadal obowiązki: wobec pracownika – obowiązek wypłaty wynagrodzenia, wobec urzędu skarbowego – odprowadzenia podatku, obowiązek wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – odprowadzenia składek z uwagi na fakt powstania tytułu do ubezpieczenia.

 

Reasumując, sytuacja syna jest jasna i klarowna, jego stosunek pracy trwa nadal, jest zawarty na czas nieoznaczony, został zawarty na dalszy okres poprzez dopuszczenie do wykonywania pracy po rozwiązaniu umowy. Jest to rodzaj umowy ustnej.

 

Brak dopełnienia strony formalnej, wydania nowej umowy dla pracownika, w tej chwili nie wpływa na nieważność umowy ustnej.

 

W razie sporu sądowego pracodawca w zasadzie nie ma szans na wygraną w sądzie w sytuacji opisanej w treści pytania. Wygrana jest po stronie pracownika.

 

Myślę zatem, że syn nic nie musi w chwili obecnej robić. Owszem, może sprawdzić w ZUS, czy pracodawca odprowadza należne składki. Sugeruję kontakt z wydziałem składek, nawet telefoniczny.

 

Jeżeli pracodawca tego obowiązku nie dopełnia, sugeruję powiadomić wydział kontroli w ZUS, który sprawdzi działania pracodawcy, dodatkowo w razie problemów – można powiadomić Państwową Inspekcję Pracy.

 

Do pracodawcy może syn oficjalnie skierować pismo, wnosząc o wydanie umowy o pracę. Podkreślam, że stosunek pracy pracodawca z urzędu musi w takiej sytuacji nawiązać na czas nieokreślony.

 

Dodam też, że jest ściśle określony przez przepisy prawa katalog potrąceń z wynagrodzenia miesięcznego; takich potrąceń, których może dokonać pracodawca sam, bez zgody pracownika.

 

Jeżeli działania pracodawcy odbiegają od przepisów prawa, to możecie Państwo powiadomić Państwową Inspekcję Pracy, nawet anonimowo. Organ kontroli pracodawcy dokładnie sprawdzi zasadność i prawidłowość jego działań.

 

Po trzecie, w chwili obecnej syn nie może sam rezygnować z pracy. Może ewentualnie wypowiedzieć stosunek pracy (jeżeli pracuje 3 lata w tym zakładzie, to obowiązuje go 3-miesięczny okres wypowiedzenia).

 

Może korzystać ze świadczeń z ustawy zasiłkowej (zasiłki chorobowe, opiekuńcze).

 

Jeżeli na swój wniosek rozwiąże umowę, to wówczas prawo do zasiłku dla bezrobotnych uzyska po upływie 90 dni.

 

Na jego wniosek umowa się rozwiązuje, gdy: rozwiązuje ją na swoją prośbę – na zasadzie porozumienia stron – lub gdy sam wypowiada stosunek pracy.

 

Sugeruję kontynuowanie stosunku pracy, a w razie potrzeby, gdy pracodawca obniży wynagrodzenie poniżej norm określonych w ostatniej umowie, można skierować sprawę do sądu pracy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • osiem minus X =

»Podobne materiały

Zmiana umowy o pracę na czas nieokreślony na umowę na czas określony

Pracowałam dotychczas na umowę na czas nieokreślony, ale niedawno pracodawca zmienił ją na umowę na czas określony. Zgodziłam się na to, bo pracodawca zapewnił, że jest to rozwiązanie tymczasowe, a później zostanę zatrudniona znowu na stałe. Niedługo kończy się termin nowej umowy. Czy pracodawca móg

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »