Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Brak nowej umowy o pracę mimo dalszego świadczenia pracy

Autor: Irena Sawa • Opublikowane: 07.03.2011

Synowi dwa miesiące temu skończyła się umowa o pracę, a wciąż nie dostał nowej. Co powinien zrobić? Czy da się sprawdzić, czy pracodawca opłaca składki i podatki? Co zrobić, jeśli pracodawca wypłaca synowi niższą pensję, niż obiecał?

Irena Sawa

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W mojej ocenie stosunek pracy syna trwa nadal, gdyż został zawarty na czas nieokreślony poprzez dopuszczenie go do pracy.

 

Zgodnie z treścią art. 22 Kodeksu pracy stosunek pracy jest to wolą stron. Pracodawca godzi się na zatrudnienie pracownika, a pracownik godzi się na wykonywanie pracy za wynagrodzeniem.

 

Forma prawna wyrażenia tej woli stron stosunku pracy nie została przez ustawodawcę ograniczona, co oznacza, że może być wyrażona na piśmie – czyli może być sporządzona umowa o pracę, ale również możliwa jest umowa ustna.

 

Możliwe jest zatem również nawiązanie stosunku pracy poprzez dopuszczenie pracownika do wykonywania pracy. Właśnie taką sytuację mamy w przedmiotowej sprawie.

 

Pracodawca, po zakończonej umowie, dopuścił pracownika do pracy. Pracownik tę pracę wykonuje. Pracodawca nie musiał od razu wydawać umowy o pracę.

 

Jest to jednak ryzyko pracodawcy. W takiej bowiem sytuacji, gdy pracodawca dopuszcza pracownika do wykonywania dalszej pracy bez treści nowej umowy o pracę – stosunek pracy pracownika ulega zawarciu na czas nieokreślony – dzieje się to automatycznie, z mocy samego prawa.

 

W stosunku do pracodawcy istnieją nadal obowiązki: wobec pracownika – obowiązek wypłaty wynagrodzenia, wobec urzędu skarbowego – odprowadzenia podatku, obowiązek wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – odprowadzenia składek z uwagi na fakt powstania tytułu do ubezpieczenia.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Reasumując, sytuacja syna jest jasna i klarowna, jego stosunek pracy trwa nadal, jest zawarty na czas nieoznaczony, został zawarty na dalszy okres poprzez dopuszczenie do wykonywania pracy po rozwiązaniu umowy. Jest to rodzaj umowy ustnej.

 

Brak dopełnienia strony formalnej, wydania nowej umowy dla pracownika, w tej chwili nie wpływa na nieważność umowy ustnej.

 

W razie sporu sądowego pracodawca w zasadzie nie ma szans na wygraną w sądzie w sytuacji opisanej w treści pytania. Wygrana jest po stronie pracownika.

 

Myślę zatem, że syn nic nie musi w chwili obecnej robić. Owszem, może sprawdzić w ZUS, czy pracodawca odprowadza należne składki. Sugeruję kontakt z wydziałem składek, nawet telefoniczny.

 

Jeżeli pracodawca tego obowiązku nie dopełnia, sugeruję powiadomić wydział kontroli w ZUS, który sprawdzi działania pracodawcy, dodatkowo w razie problemów – można powiadomić Państwową Inspekcję Pracy.

 

Do pracodawcy może syn oficjalnie skierować pismo, wnosząc o wydanie umowy o pracę. Podkreślam, że stosunek pracy pracodawca z urzędu musi w takiej sytuacji nawiązać na czas nieokreślony.

 

Dodam też, że jest ściśle określony przez przepisy prawa katalog potrąceń z wynagrodzenia miesięcznego; takich potrąceń, których może dokonać pracodawca sam, bez zgody pracownika.

 

Jeżeli działania pracodawcy odbiegają od przepisów prawa, to możecie Państwo powiadomić Państwową Inspekcję Pracy, nawet anonimowo. Organ kontroli pracodawcy dokładnie sprawdzi zasadność i prawidłowość jego działań.

 

Po trzecie, w chwili obecnej syn nie może sam rezygnować z pracy. Może ewentualnie wypowiedzieć stosunek pracy (jeżeli pracuje 3 lata w tym zakładzie, to obowiązuje go 3-miesięczny okres wypowiedzenia).

 

Może korzystać ze świadczeń z ustawy zasiłkowej (zasiłki chorobowe, opiekuńcze).

 

Jeżeli na swój wniosek rozwiąże umowę, to wówczas prawo do zasiłku dla bezrobotnych uzyska po upływie 90 dni.

 

Na jego wniosek umowa się rozwiązuje, gdy: rozwiązuje ją na swoją prośbę – na zasadzie porozumienia stron – lub gdy sam wypowiada stosunek pracy.

 

Sugeruję kontynuowanie stosunku pracy, a w razie potrzeby, gdy pracodawca obniży wynagrodzenie poniżej norm określonych w ostatniej umowie, można skierować sprawę do sądu pracy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 plus II =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Zmiana umowy o pracę na czas nieokreślony na umowę na czas określony

Pracowałam dotychczas na umowę na czas nieokreślony, ale niedawno pracodawca zmienił ją na umowę na czas określony. Zgodziłam się na to, bo pracodawca zapewnił, że jest to rozwiązanie tymczasowe, a później zostanę zatrudniona znowu na stałe. Niedługo kończy się termin nowej umowy.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »