.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Rura deszczowa przeszkodą w budowie domu

• Opublikowano: 22-06-2023 • Autor: Radca prawny Wioletta Dyl

Przez moją działkę przebiega rura deszczowa o średnicy 600 mm na głębokości 4 metrów należąca do wodociągów miejskich. Chcę wybudować dom, zgodnie z planem posadowienia budynku ta rura wypadałaby centralnie pod jedną ze ścian szczytowych. Pierwszą propozycją właściciela sieci było przeniesienie instalacji na mój koszt w granice działki (4 metry od planowanego budynku). Jednak wartość takiej przebudowy sięga 75 tys. zł. Kilka dni temu padła z wodociągów propozycja, żeby zostawić rurę pod budynkiem, o ile jest w dobrym stanie technicznym, a jedynie zabezpieczyć ścianę nad przebiegającą instalacją poprzez wylanie szerszej ławy fundamentowej. Pytanie: Czy jest to zgodne z obowiązującymi przepisami i czy wodociągi mogą wyrazić tego typu zgodę?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Rura deszczowa przeszkodą w budowie domu

Służebność przesyłu lub jej brak, zasiedzenie

Nie ukrywam, że problem, z którym Pan się boryka, jest dość poważny. Podana średnica rury jest duża, co z kolei prowadzi do wniosku, że jest to fragment instalacji obsługującej nie tylko Pańską posesję, ale i sąsiednie. Zatem jej posadowienie nie wiąże się z inwestycją tylko co do jednego budynku.

 

Podaje Pan, że rura należy do przedsiębiorstwa wodociągowego. Przypuszczam, że w księdze wieczystej dla owej nieruchomości brak jest wpisów dotyczących służebności ustanowionej na rzecz wodociągów, ale trzeba to koniecznie sprawdzić.

 

Przyjmując, że służebność nie została ustanowiona – ma Pan prawo wezwać przedsiębiorstwo do zmiany przebiegu rury, czy też jej likwidacji (mało realne wobec jej „magistralnego” charakteru). Oczywiście przedsiębiorstwo wodociągowe próbuje obciążyć kosztami przeniesienia takiej rury właściciela gruntu. Wówczas można dochodzić swoich praw przed sądem. Niestety, gdy przedsiębiorstwo posiada ową służebność, która została ustanowiona, jednak nie jest ujawniona w księdze wieczystej, sąd nie nakaże zakładowi przesunięcia rury na ich koszt. Zatem do ustalenia przez Pana jest kwestia, czy dana służebność, czy nawet zasiedzenie (tytuł prawny) po stronie przedsiębiorstwa istnieje. Proszę więc najpierw wystąpić na piśmie z wnioskiem o wykazanie tytułu prawnego do nieruchomości, a dokładniej do posadowienia na niej rur wodociągowych, listem poleconym za potwierdzeniem odbioru, wyznaczając np. 7 dni na odpowiedź. Jeśli przedsiębiorstwo nie wykaże tytułu prawnego (np. zasiedzenia, ustanowienia służebności, wywłaszczenia), może Pan wystąpić z propozycją dot. przeniesienia rury. Jeśli zaś przedsiębiorstwo na to nie przystanie, to pozostaje Panu droga sądowa, czyli pozew na podstawie art. 222 Kodeksu cywilnego.

 

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Zgodność projektu domu z warunkami technicznymi kanalizacji deszczowej

Zakładając sytuację, że przedsiębiorstwo wodociągowe ma tytuł prawny (służebność, zasiedzenie, wywłaszczenie), to należy się zgodzić, iż może ono proponować rozwiązania sytuacji, gdy przebieg rury wypada pod planowanym budynkiem, kierując się swoimi zaleceniami umieszczonymi w Warunkach technicznych projektowania i wykonawstwa sieci wodociągowych i kanalizacyjnych dla regionu, w którym działa. Należałoby zatem o nie zapytać, aby potem nie było sytuacji, w której dla tak potężnej rury w celu dostania się do awarii trzeba wyburzyć budynek.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Wioletta Dyl

Radca prawny, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Udziela porad prawnych z zakresu prawa autorskiego, nowych technologii, ochrony danych osobowych, a także prawa konkurencji, podatkowego i pracy. Zajmuje się również sporządzaniem regulaminów oraz umów, szczególnie z zakresu e-biznesu i prawa informatycznego, które jest jej pasją. Posiada kilkudziesięcioletnie doświadczenie prawne, obecnie prowadzi własną kancelarię prawną.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu