Problem z uzyskaniem aktu zgonu po członku rodziny

• Opublikowano: 27-06-2023 • Autor: Radca prawny Joanna Korzeniewska

Złożyłam do USC wniosek o odpis aktu zgonu mojej cioci (siostra taty). Brat zmarłej, czyli mój tata, nie żyje. W celu przeprowadzenia postępowania sądowego potrzebuję aktu zgonu. Zmarła nie miała dzieci ani męża. Opisałam całą sytuację, sądząc, że odpowiednio uargumentowałam mój interes prawny (załączyłam odpisy aktów zgonu rodziców zmarłej i brata zmarłej). USC odmawia mi wydania aktu, informując mnie, że nie wykazałam interesu prawnego. Mam dostarczyć pismo z sądu (sic!), a do sądu potrzebuję aktu zgonu. Sytuacja patowa. Jak rozwiązać ten problem z uzyskaniem aktu zgonu?

Problem z uzyskaniem aktu zgonu po członku rodziny

Kto może otrzymać akt zgonu?

Wiem, że czasem sprawy urzędowe i sądowe są skomplikowane i stresujące. W mojej ocenie oni nie mają racji. Akt stanu cywilnego może otrzymać:

  • osoba, której akt dotyczy oraz:
  • jej małżonek,
  • inna osoba z bliskiej rodziny: wstępny (na przykład rodzic, dziadek, babcia), zstępny (na przykład dziecko, wnuk, prawnuk) i rodzeństwo (brat, siostra),
  • przedstawiciel ustawowy (na przykład rodzic) lub opiekun,
  • osoba, która wykaże interes prawny w uzyskaniu odpisu (czyli uzasadni interes, który wynika z przepisów prawa).

Założenie sprawy w sądzie bez aktu zgonu

Pani ma interes prawny w uzyskaniu takiego aktu jako potencjalna spadkobierczyni. Jednakże sytuacja wcale nie jest bez wyjścia. Może Pani złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku bez tego aktu. Wówczas sąd zachowa się zgodnie z art. 130 Kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którym jeżeli pismo procesowe nie może otrzymać prawidłowego biegu wskutek niezachowania warunków formalnych lub jeżeli od pisma nie uiszczono należnej opłaty, przewodniczący wzywa stronę, pod rygorem zwrócenia pisma, do poprawienia, uzupełnienia lub opłacenia go w terminie tygodniowym.

Jeśli złoży Pani wniosek bez tego odpisu, wówczas sąd Panią wezwie do uzupełnienia braków formalnych poprzez nadesłanie odpisu aktu zgonu i wyznaczy na to termin 7 dni. Wówczas będzie Pani miała pismo z sądu, które będzie można pokazać w USC. Ja wiem, że ten odpis jest niezbędny do postępowania, ale to nie jest tak, że sąd od razu zwróci Pani wniosek, ale najpierw wezwie do jego uzupełnienia. Z takim dokumentem w urzędzie stanu cywilnego nie będą już mogli odmówić.

Złożenie wniosku do innego USC

Jest jeszcze alternatywa. Obecnie nie ma rejonizacji, jeśli chodzi o USC, dokumenty są wprowadzane do centralnej bazy. Może Pani spróbować w innym USC, zawsze istnieje możliwość, że w innym będą podchodzić mniej rygorystycznie i że otrzyma Pani akt zgonu. Nie zaszkodzi spróbować, zanim Pani złoży wniosek do sądu, a jeśli się nie uda, to może Pani złożyć wniosek do sądu, jak wspominałam wcześniej, i czekać na wezwanie do uzupełnienia wniosku, z którym to wezwaniem uda się Pani do urzędu i wtedy otrzyma Pani akt.