Obowiązek koszenia trawy pomiędzy moją posesją a drogą gminną

Temat: obowiązek koszenia trawy na pasie zieleni pomiędzy moją posesją a drogą gminną. Pracownik odpowiedzialny za utrzymanie czystości w mieście odparł moje zarzuty o nieskoszenie trawy, powołując się na „jakieś” ustawy. W sieci znajduję opinie potwierdzające moje stanowisko, tzn. że ten obowiązek leży po stronie gminy. Dokładny opis sytuacji: pas zieleni (trawnik i drzewa) szerokości około 1,6 m, grunt nienależący do mnie, pomiędzy granicą mojej posesji a drogą gminną (bez chodnika, tylko zieleń). Pytam o to, kto ma obowiązek kosić trawę oraz proszę o podanie przepisów.

Obowiązek koszenia trawy pomiędzy moją posesją a drogą gminną

Utrzymanie pasa zieleni bezpośrednio przylegającego do nieruchomości osoby fizycznej

Oczywiście ma Pani rację. Podstawę prawną dla przedstawionego zagadnienia stanowią przepisy art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r., poz. 391): „Obowiązki utrzymania czystości i porządku na terenach innych niż wymienione w ust. 1–4 należą do gminy. Do obowiązków gminy należy także uprzątnięcie i pozbycie się błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników, jeżeli gmina pobiera opłaty z tytułu postoju lub parkowania pojazdów samochodowych na takim chodniku, oraz zbieranie i pozbycie się odpadów zgromadzonych w pojemnikach do tego przeznaczonych umieszczonych na tym chodniku i utrzymanie tych pojemników w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym”.

Właściciel nieruchomości jest obowiązany do utrzymania porządku jedynie na jej terenie. Za utrzymanie pasa zieleni bezpośrednio przylegającego do nieruchomości osoby fizycznej odpowiada właściwa gmina. Natomiast właściciel obowiązany jest do dbania o czystość chodników bezpośrednio przylegających do nieruchomości.