Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Co grozi za nagranie osoby w toalecie?

Autor: Mateusz Rzeszowski • Opublikowane: 29.07.2019

Nagrałem kiedyś swoją dziewczynę w toalecie ukrytą kamerą , nagranie pozostawiłem tylko dla siebie, nigdzie go nie rozpowszechniając. Po jakimś czasie nagranie to trafiło do niej i je obejrzała. Teraz żąda ode mnie 12 tys. zł zadośćuczynienia, bo inaczej odda sprawę do sądu. Co mi grozi za ten czyn?

Mateusz Rzeszowski

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Omawiane zachowanie możemy rozpatrywać pod kątem odpowiedzialności karnej oraz odpowiedzialności cywilnej, zacznę od tej pierwszej. Otóż, jak wynika z art. 191a Kodeksu karnego:

 

„Art. 191a.

§ 1. Kto utrwala wizerunek nagiej osoby lub osoby w trakcie czynności seksualnej, używając w tym celu wobec niej przemocy, groźby bezprawnej lub podstępu, albo wizerunek nagiej osoby lub osoby w trakcie czynności seksualnej bez jej zgody rozpowszechnia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 2. Ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego”.

 

Jak wynika z cytowanego przepisu, karalne jest już samo utrwalenie wizerunku nagiej osoby. W doktrynie przyjmuje się przy tym, że nie musi być to nagość całkowita. Nagość częściowa występuje wtedy, gdy człowiek pozbawiony jest części odzieży osłaniających narządy płciowe, pośladki oraz piersi w przypadku kobiet. Nagość częściowa  również podlega dyspozycji cytowanego przepisu. Ażeby doszło do popełnienia omawianego przestępstwa, utrwalenie wizerunku nagiej osoby musi zostać dokonane bez jej zgody, np. w wyniku podstępu, za który bezsprzecznie można uznać użycie ukrytej kamery. Z podstępem nie będziemy mieli jednak raczej do czynienia, jeśli np. umówił się Pan wcześniej z partnerką że wzajemnie pozwalacie sobie Państwo na takie zachowania.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Co grozi za nagranie osoby w toalecie?

 

Jednocześnie wskazać należy, że jeśli Pana partnerka zagroziła wszczęciem postępowania karnego przeciwko Panu, jeśli nie zapłaci Pan jej określonej sumy pieniędzy, możemy rozważyć, czy nie doszło do popełnienia przestępstwa z art. 190 kodeksu karnego, po stronie Pana partnerki:

 

„Art. 191.

§ 1. Kto stosuje przemoc wobec osoby lub groźbę bezprawną w celu zmuszenia innej osoby do określonego działania, zaniechania lub znoszenia, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§ 1a. Tej samej karze podlega, kto w celu określonym w § 1 stosuje przemoc innego rodzaju uporczywie lub w sposób istotnie utrudniający innej osobie korzystanie z zajmowanego lokalu mieszkalnego.

§ 2. Jeżeli sprawca działa w sposób określony w § 1 w celu wymuszenia zwrotu wierzytelności, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.

 

Jak wynika zaś z art. 115 § 12 Kodeksu karnego, groźbą bezprawną jest zarówno groźba, o której mowa w art. 190, jak i groźba spowodowania postępowania karnego lub rozgłoszenia wiadomości uwłaczającej czci zagrożonego lub jego osoby najbliższej; nie stanowi groźby zapowiedź spowodowania postępowania karnego, jeżeli ma ona jedynie na celu ochronę prawa naruszonego przestępstwem.

 

Jeśli zatem Pana partnerka groziła że zgłosi sprawę na policję lub w inny sposób sugerowała wszczęcie postępowania karnego, może Pan ją poinformować, że działanie takie jest bezprawne i podlega dyspozycji art. 191 § 1 Kodeksu karnego.

 

Niezależnie od ścieżki karnej Pana partnerka może dochodzić przeciwko Panu roszczeń o charakterze cywilnym (m.in. zadośćuczynienia) z tytułu naruszenia jej dóbr osobistych. Dobra osobiste definiuje art. 23 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym dobra osobiste człowieka to w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska. Utrwalenie wizerunku nagiej osoby może zaś naruszać jej dobra osobiste, takie jak w szczególności wizerunek, wolność i cześć.

 

W przypadku naruszenia dóbr osobistych, pokrzywdzonemu przysługuje szereg środków, o których mowa w art. 24 Kodeksu cywilnego:

 

„Art. 24. 

§ 1. Ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia może on także żądać, ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności ażeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Na zasadach przewidzianych w kodeksie może on również żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny.

§ 2. Jeżeli wskutek naruszenia dobra osobistego została wyrządzona szkoda majątkowa, poszkodowany może żądać jej naprawienia na zasadach ogólnych.

§ 3. Przepisy powyższe nie uchybiają uprawnieniom przewidzianym w innych przepisach, w szczególności w prawie autorskim oraz w prawie wynalazczym”.

 

Istnieje zatem dość duże prawdopodobieństwo, że żądając od Pana zapłaty zadośćuczynienia pod groźbą skierowania sprawy do sądu, Pana partnerka miała na myśli wyłącznie sąd cywilny (o ile nie posłużyła się pojęciami takimi jak policja, więzienie etc.). W takim przypadku czyn ten nie wypełnia dyspozycji art. 191 Kodeksu karnego i był dopuszczalną formą propozycji pozasądowego załatwienia sprawy. Oczywiście ciężko określić, jak do sprawy podejdzie sąd i ewentualnie w jakiej wysokości zadośćuczynienie może zasądzić. Sąd, ustalając wysokość zadośćuczynienia, bierze bowiem pod uwagę wszystkie okoliczności sprawy oraz jaką faktycznie krzywdę spowodowało zachowanie naruszające dobra osobiste. Aczkolwiek kwota 12 000 zł nie wydaje się roszczeniem na wyrost, które nie ma szans na uznanie przez sąd za uzasadnione.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 1 - II =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Wulgarny i obraźliwy e-mail – czy mogę pozwać jego nadawcę?

Prowadzę pewien serwis internetowy. Napisałem darmowego e-booka i udostępniam go osobom, które podadzą swojego maila, a wcześniej zgodzą się z polityką prywatności. Otrzymałem ostatnio bardzo wulgarnego i obraźliwego maila od użytkownika, który zarzucił mi, że nie otrzymał e-booka.

Wykorzystanie nagrań przeciwko pracownikowi poczty

Jestem pracownikiem poczty. Okazało się, że jeden z klientów mnie nagrywa i chce wykorzystać te nagrania, składając na mnie skargę (grozi też, że umieści je na portalu społecznościowym). Czy ma do tego prawo? Czy w ogóle takie nagrywanie jest legalne? Klient twierdzi, że jestem osobą

Zamontowanie kamery w miejscu publicznym

Czy są jakieś prawne ograniczenia (np. dotyczące ochrony prywatności) w przypadku zamontowania kamery z mikrofonem w miejscu publicznym?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »