

Indywidualne porady prawne
Zniesławienie biegłego sądowego lekarza psychiatryAutor: Monika Cieszyńska |
Jestem biegłym sądowym lekarzem psychiatrą. Trzy tygodnie temu otrzymałem obraźliwy list napisany przez badanego przeze mnie więźnia (jest osadzony w zakładzie karnym). Złożył on też doniesienie na policję, skarżąc się na niesłuszną (jego zdaniem) opinię sądową, którą ja sporządziłem. Czy jest to zniesławienie? Czy powinienem założyć jakąś sprawę? |
Przestępstwo zniesławienia zostało określone w art. 212 Kodeksu karnego (w sktócie K.k.). Polega ono na tym, że sprawca przypisuje innemu podmiotowi negatywnie oceniane właściwości lub postępowanie, co może doprowadzić do poniżenia ofiary w opinii publicznej bądź narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności.
Przedmiotem ochrony jest tu zatem dobre imię, pozytywne wyobrażenie o wartości danego człowieka u innych.
Sprawcę można skutecznie pociągnąć do odpowiedzialności karnej, jeśli udowodnimy, że jego zachowanie wypełnia wszystkie znamiona przestępstwa określone w art. 212 K.k., a mianowicie:
Odnosząc się do przedstawionego przez Pana stanu faktycznego, uważam, że w niniejszej sprawie uzasadnione jest podejrzenie, że sprawca swym zachowaniem wypełnił znamiona przestępstwa zniesławienia z art. 212 K.k.
Przestępstwo to zagrożone jest alternatywnymi karami:
Przestępstwo to ścigane jest z oskarżenia prywatnego, zatem zależy od Pana woli jako pokrzywdzonego.
W celu wszczęcia postępowania karnego przeciwko sprawcom należy:
Pismo należy zatytułować „prywatny akt oskarżenia o popełnienie przestępstwa z art. 212 Kodeksu karnego”.
Nadto w akcie należy:
Nadto do prywatnego aktu oskarżenie trzeba załączyć dowód wpłaty do kasy sądowej zryczałtowanej równowartości wydatków. Opłata ta wynosi obecnie 300 zł.
Powyższą opłatę odzyska Pan w razie:
Natomiast w razie uniewinnienia oskarżonego lub umorzenia postępowania z innych przyczyn niż znikoma szkodliwość czynu – sąd obciąży Pana kosztami procesu.
Musi Pan mieć świadomość, że jeszcze przed rozprawą główną sąd ma obowiązek wyznaczenia postępowania pojednawczego, na którym wezwie do zawarcia ugody. Jeśli ani Pan, ani ewentualny Pana obrońca nie stawicie się bez usprawiedliwionej przyczyny na posiedzenie pojednawcze, przyjmuje się, iż odstąpił Pan od oskarżenia i sąd umorzy postępowanie. Trzeba zatem pamiętać, że na posiedzenie należy się stawić pod rygorem umorzenia wszczętego postępowania.
W razie pojednania sąd postępowanie umorzy – w tym przypadku wszystkie strony zostaną obciążone kosztami procesu w zakresie poniesionym, chyba że w umowie postanowiono inaczej.
Jeśli nie dojdzie do pojednania, sąd wyznaczy termin rozprawy, na którą Pan musi się stawić, chyba że usprawiedliwi należycie swoją nieobecność. Nieusprawiedliwione niestawiennictwo powoduje również w tym przypadku umorzenie postępowania.
Jeśli jest Pan zainteresowany dalszą pomocą, to informuję, że świadczymy również usługi w zakresie przygotowania pism (w tym prywatnego aktu oskarżenia) i reprezentacji przedsądowej oraz sądowej.
Masz problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼
Zapytaj prawnika |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>