Dziedziczenie siedliska i lasu po dziadku

• Opublikowano: 08-10-2022 • Autor: Radca prawny Marek Gola

30 lat temu zmarł mój dziadek, zostawił po sobie nieruchomość. W jej skład wchodzi siedlisko, działki leśne oddalone o 1,5 km od siedliska. Na terenie nieruchomości nie było upraw, stajni czy stodoły. Czy zatem opisana nieruchomość była gospodarstwem rolnym? Jeśli tak, to jak wygląda dziedziczenie gospodarstwa rolnego, gdy nie mam uprawnień rolniczych.

Dziedziczenie siedliska i lasu po dziadku

Dziedziczenie gospodarstwa rolnego

Bez względu na to, jak by nie traktować opisanych przez Panią działek, zgodnie z art. 1058 Kodeksu cywilnego, do dziedziczenia z ustawy gospodarstw rolnych obejmujących grunty rolne o powierzchni przekraczającej 1 ha stosuje się przepisy tytułów poprzedzających księgi niniejszej ze zmianami wynikającymi z przepisów poniższych. Tym samym, o ile łącznie działki mają powyżej 1 ha, a w akcie nadania ziemi jest mowa o gospodarstwie rolnym, to niestety, ale do spadkobrania będziemy stosowali przepisy dotyczące spadku dla tegoż.

Spadkobiercy dziedziczą z ustawy gospodarstwo rolne, jeżeli w chwili otwarcia spadku:

  1. stale pracują bezpośrednio przy produkcji rolnej albo
  2. mają przygotowanie zawodowe do prowadzenia produkcji rolnej, albo
  3. są małoletni bądź też pobierają naukę zawodu lub uczęszczają do szkół, albo
  4. są trwale niezdolni do pracy.

Dopiero zgodnie z art. 1063 jeżeli ani małżonek spadkodawcy, ani żaden z jego krewnych powołanych do dziedziczenia z ustawy nie odpowiada warunkom przewidzianym dla dziedziczenia gospodarstwa rolnego albo jeżeli uprawnionymi do dziedziczenia są wyłącznie osoby, które w chwili otwarcia spadku są trwale niezdolne do pracy, gospodarstwo dziedziczą spadkobiercy na zasadach ogólnych.

Dział spadku i spłaty

Jeżeli uprawnionych do spadku będzie kilkoro, ale Pani będzie zainteresowana przejęciem całości, to konieczne będzie po uzyskaniu postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku konieczne będzie zainicjowanie postępowania o dział spadku i zniesienie współwłasności. O ile nie dojdziecie Państwo do porozumienia, konieczne będzie oszacowanie wartości nieruchomości przez biegłego i na tej podstawie określenie wartości udziałów. Zgodnie z art. 278 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego w przypadku, kiedy wymagana jest wiedza specjalistyczna, sąd dopuszcza dowód z opinii biegłego. Wycena nieruchomości jest klasycznym przykładem takiej potrzeby.