Czy rolnik może prowadzić agroturystykę w innym rejonie Polski niż jego gospodarstwo?

• Opublikowano: 19-07-2023 • Autor: Radca prawny Wioletta Dyl

Czy mogę założyć agroturystykę w innym rejonie Polski niż posiadane przeze mnie gospodarstwo rolne? Mam status rolnika i ziemię w gminie wiejskiej w centralnej Polsce. Obecnie kupuję dom z pokojami do wynajęcia w nadmorskiej miejscowości X, czy mogę zarejestrować tam agroturystykę i skorzystać z dotacji na rozwój jak też na założenie fotowoltaiki?

Czy rolnik może prowadzić agroturystykę w innym rejonie Polski niż jego gospodarstwo?

Agroturystyka – świadczenie usług turystycznych

Pod pojęciem agroturystyka rozumie się zwykle świadczenie usług turystycznych przez rolników w ich gospodarstwach. Usługi te obejmują przede wszystkim zapewnienie noclegów i wyżywienia, chociaż mogą polegać na spełnianiu dodatkowych świadczeń, takich jak: wypożyczanie sprzętu turystycznego czy jazda konna. Agroturystyka obejmuje więc świadczenie usług turystycznych w czynnych gospodarstwach rolnych, zatem swoją działalność może Pani prowadzić w ramach gospodarstwa albo poza nim, tylko, już wtedy nie będzie to działalność agroturystyczna.

Rolnik, gospodarstwo rolne

W przepisach ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców ustawodawca odnosi się do agroturystyki przez pryzmat rolnika. Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1) tej ustawy jej przepisów nie stosuje się do działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie upraw rolnych oraz chowu i hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego, a także wynajmowania przez rolników pokoi, sprzedaży posiłków domowych i świadczenia w gospodarstwach rolnych innych usług związanych z pobytem turystów. Rolnikiem zaś jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, która posiada gospodarstwo rolne o obszarze przekraczającym 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy oraz na terenie tego gospodarstwa prowadzi działalność rolniczą. Rolnikami nie będą zatem inne osoby fizyczne mieszkające na wsi czy mieście, które nie zajmują się działalnością wytwórczą w rolnictwie.

Agroturystyka w ramach działalności gospodarczej

Przede wszystkim skoro nie będzie Pani prowadziła gospodarstwa rolnego w nowo nabytej nieruchomości, gdzie chce Pani założyć przedsiębiorstwo agroturystyczne, to podjęcie prowadzenia gospodarstwa agroturystycznego będzie musiało nastąpić w ramach działalności gospodarczej, którą należy zarejestrować. W świetle bowiem ustawy o podatkach i opłatach lokalnych za działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy nie uważa się:

  • działalności rolniczej lub leśnej;
  • wynajmu turystom pokoi gościnnych w budynkach mieszkalnych znajdujących się na obszarach wiejskich przez osoby ze stałym miejscem pobytu w gminie położonej na tym terenie, jeżeli liczba pokoi przeznaczonych do wynajęcia nie przekracza 5.

Skoro powyższe warunki nie zostaną przez Panią spełnione, trzeba będzie także płacić podatek od nieruchomości.

Z kolei w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych – od tego podatku zwolnione są dochody uzyskane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym, osobom przebywającym na wypoczynku oraz dochody uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób, jeżeli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza 5. Jednak zwolnienie to ma zastosowanie tylko w przypadku agroturystyki na terenie gospodarstwa rolnego, czyli Pani to nie obejmie. Musi Pani płacić podatek dochodowy od przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej.

Dotacje unijne na agroturystykę i panele fotowoltaiczne

Co do dotacji – rolnicy ubezpieczeni w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) mogą starać się o dotacje unijne na rozpoczęcie działalności agroturystycznej z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach działania „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej”. Otrzymane środki mogą być wykorzystane na cele związane z prowadzeniem gospodarstwa agroturystycznego, na przykład na remont czy przebudowę budynku w celu dostosowania go do potrzeb turystów. Osoby, które chcą się starać o dofinansowanie działalności pozarolniczej, powinny być ubezpieczone w KRUS nieprzerwanie przez co najmniej 12 miesięcy przed złożeniem wniosku o przyznanie pomocy. Gospodarstwo ubiegającego się o wsparcie musi być położone na terenie gminy wiejskiej lub gminy miejsko-wiejskiej – z wyłączeniem miast liczących powyżej 5 tysięcy mieszkańców – lub gminy miejskiej – z wyłączeniem miejscowości liczących powyżej 5 tysięcy mieszkańców. Proszę więc sprawdzić, ile mieszkańców liczy nadmorska miejscowość X i czy spełniony byłby ten warunek. Podobnie rzecz ma się z fotowoltaiką – dotację z ARiMR można otrzymać na uruchomienie instalacji fotowoltaicznych w gospodarstwach rolnych. Jeżeli nieruchomość w miejscowości X nie jest gospodarstwem rolnym, to dotacja z ARiMR nie przysługuje. Dofinansowanie to ma za zadanie wspomożenia inwestycji poprawiających wyniki gospodarstw rolnych. Beneficjentami mogą być zatem rolnicy prowadzący działalność rolniczą w celach zarobkowych.