Ochrona autorskich materiałów szkoleniowych przed bezprawnym rozpowszechnianiem

• Opublikowano: 08-03-2022 • Autor: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Szkolę ludzi z różnych tematów. Otrzymują ode mnie poufne treści, zawsze proszę, by nie udostępniać ich publicznie, nie wyrażam zgody na ich odsprzedawanie. Jednak trafiają się osoby, które „odsprzedają” moją wiedzę lub publikują ją w sieci na różnych stronach. Na przykład ktoś kupuje ode mnie „wiedzę” za 295 zł, a potem odsprzedaje ją w sieci bez mojej zgody za 20 zł. Chciałbym uniemożliwić takie działanie poprzez wprowadzenie odpowiedniego zapisu do Regulaminu zamieszczonego na mojej stronie internetowe. Chodzi o zapis, że upublicznianie mojej wiedzy bez mojej zgody naraża użytkownika na jakieś kary. Jak zgodnie prawem zredagować taki zapis?

Ochrona autorskich materiałów szkoleniowych przed bezprawnym rozpowszechnianiem

Autorskie materiały szkoleniowe pod ochroną prawa

Oczywiście ma Pan prawo do ochrony prawnej swoich autorskich materiałów szkoleniowych przekazywanych przez Pana w trakcie szkolenia w formie ustnej, pisemnej czy elektronicznej. Proszę jednak pamiętać, że tylko utrwalone treści podlegają ochronie prawnoautorskiej. Ustawa o ochronie praw autorskich wskazuje bowiem, że ochroną objęty może być wyłącznie sposób wyrażenia; nie są objęte ochroną odkrycia, idee, procedury, metody i zasady działania oraz koncepcje matematyczne.

W treści regulaminu, który przed zakupem szkolenia każdy klient musi uprzednio zaakceptować, powinien Pan wskazać, że:

„1. Pełnia praw autorskich zarówno osobistych, jak i majątkowych do materiałów i treści szkoleniowych – niezależnie od formy ich przekazu: pisemne, ustnie, elektronicznie itp. – pozostaje wyłączną własnością Osoby prowadzącej szkolenie, w tym także po zakończeniu szkolenia. Zakup szkolenia i uczestnictwo w nim nie powoduje przeniesienia autorskich praw majątkowych do materiałów szkoleniowych na kupującego.

2. Naruszenie powyższych praw jest podstawą prawną dla Prowadzącego szkolenia do dochodzenia stosownych roszczeń zgodnie z ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jak również ochrony z Kodeksu cywilnego z tytułu naruszenia dóbr osobistych”.

Naruszenie praw autorskich – roszczenia

Gdy dostrzeże Pan naruszenie, nabędzie Pan prawo do roszczeń z ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (dalej „ustawa o prawie autorskim)”:

„Art. 78. 1. Twórca, którego autorskie prawa osobiste zostały zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania. W razie dokonanego naruszenia może także żądać, aby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności aby złożyła publiczne oświadczenie o odpowiedniej treści i formie. Jeżeli naruszenie było zawinione, sąd może przyznać twórcy odpowiednią sumę pieniężną tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę lub – na żądanie twórcy – zobowiązać sprawcę, aby uiścił odpowiednią sumę pieniężną na wskazany przez twórcę cel społeczny.

(…).”

„Art. 79. 1. Uprawniony, którego autorskie prawa majątkowe zostały naruszone, może żądać od osoby, która naruszyła te prawa:

1) zaniechania naruszania;

2) usunięcia skutków naruszenia;

3) naprawienia wyrządzonej szkody:

a) na zasadach ogólnych albo

b) poprzez zapłatę sumy pieniężnej w wysokości odpowiadającej dwukrotności, a w przypadku gdy naruszenie jest zawinione – trzykrotności stosownego wynagrodzenia, które w chwili jego dochodzenia byłoby należne tytułem udzielenia przez uprawnionego zgody na korzystanie z utworu;

4) wydania uzyskanych korzyści.

2. Niezależnie od roszczeń, określonych w ust. 1, uprawniony może się domagać jednokrotnego albo wielokrotnego ogłoszenia w prasie oświadczenia o odpowiedniej treści i formie lub podania do publicznej wiadomości części albo całości orzeczenia sądu wydanego w rozpatrywanej sprawie, w sposób i w zakresie określonym przez sąd.

3. Sąd może nakazać osobie, która naruszyła autorskie prawa majątkowe, na jej wniosek i za zgodą uprawnionego, w przypadku gdy naruszenie jest niezawinione, zapłatę stosownej sumy pieniężnej na rzecz uprawnionego, jeżeli zaniechanie naruszania lub usunięcie skutków naruszenia byłoby dla osoby naruszającej niewspółmiernie dotkliwe.

4. Sąd, rozstrzygając o naruszeniu prawa, może orzec na wniosek uprawnionego o bezprawnie wytworzonych przedmiotach oraz środkach i materiałach użytych do ich wytworzenia, w szczególności może orzec o ich wycofaniu z obrotu, przyznaniu uprawnionemu na poczet należnego odszkodowania lub zniszczeniu. Orzekając, sąd uwzględnia wagę naruszenia oraz interesy osób trzecich.

5. Domniemywa się, że środki i materiały, o których mowa w ust. 4, są własnością osoby, która naruszyła autorskie prawa majątkowe.

6. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio w przypadku usuwania lub obchodzenia technicznych zabezpieczeń przed dostępem, zwielokrotnianiem lub rozpowszechnianiem utworu, jeżeli działania te mają na celu bezprawne korzystanie z utworu.

7. Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio w przypadku usuwania lub zmiany bez upoważnienia jakichkolwiek elektronicznych informacji na temat zarządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi, a także świadomego rozpowszechniania utworów z bezprawnie usuniętymi lub zmodyfikowanymi takimi informacjami.”

„Art. 80. 1. W sprawach dotyczących roszczeń cywilnoprawnych z zakresu ochrony praw autorskich i praw pokrewnych, nienależących do kompetencji innych organów, sąd rozpoznaje wniosek o:

1) zabezpieczenie środka dowodowego;

2) wyjawienie lub wydanie środka dowodowego;

3) wezwanie do udzielenia informacji.

2. Sprawy, o których mowa w ust. 1, są rozstrzygane w postępowaniu w sprawach własności intelektualnej”.

Naruszenie cudzych praw autorskich – odpowiedzialność karna

Proszę też mieć na względzie, że ma Pan również ochronę karną. Otóż, zgodnie z art. 115 ustawy o prawie autorskim:

„1. Kto przywłaszcza sobie autorstwo albo wprowadza w błąd co do autorstwa całości lub części cudzego utworu albo artystycznego wykonania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3.

2. Tej samej karze podlega, kto rozpowszechnia bez podania nazwiska lub pseudonimu twórcy cudzy utwór w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, artystyczne wykonanie albo publicznie zniekształca taki utwór, artystyczne wykonanie, fonogram, wideogram lub nadanie.

3. Kto w celu osiągnięcia korzyści majątkowej w inny sposób niż określony w ust. 1 lub 2 narusza cudze prawa autorskie lub prawa pokrewne określone w art. 16, art. 17, art. 18, art. 19 ust. 1, art. 191 , art. 86, art. 94 ust. 4 lub art. 97, albo nie wykonuje obowiązków określonych w art. 193 ust. 2 lub art. 20 ust. 1-4, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.”

„Art. 116. 1. Kto bez uprawnienia albo wbrew jego warunkom rozpowszechnia cudzy utwór w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, artystyczne wykonanie, fonogram, wideogram lub nadanie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w ust. 1 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

3. Jeżeli sprawca uczynił sobie z popełniania przestępstwa określonego w ust. 1 stałe źródło dochodu albo działalność przestępną, określoną w ust. 1, organizuje lub nią kieruje, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 5.

4. Jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 1 działa nieumyślnie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku”.

Zaproponowany przeze mnie wyżej zapis do regulaminu będzie zatem wystarczający, aby mógł się Pan domagać roszczeń z ustawy w przypadku naruszenia.