Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Udostępnianie audiobooków a prawa autorskie

Autor: Łukasz Marciniak • Opublikowane: 03.11.2019

Po legalnym zakupie audiobooków w sklepie internetowym pragnę podzielić się ich zawartością z szerszą społecznością na platformie YouTube. Chciałbym w ten sposób przekazać cenną wiedzę społeczeństwu w celach edukacyjnych. Chcę również dotrzeć do nowych ludzi, aby nakłonić ich i umożliwić im rozwój osobisty. Czy jest to legalne w takiej formie? Czy istnieje tutaj takie pojęcie jak prawa autorskie?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór) – czyli audiobook również się zalicza do tej kategorii.  Art. 17 stanowi, że co do zasady twórcy przysługuje wyłączne prawo do korzystania z utworu i rozporządzania nim na wszystkich polach eksploatacji oraz do wynagrodzenia za korzystanie z utworu. Natomiast Pańskie działanie może być zaliczane do opracowania/adaptacji utworu pierwotnego (audiobooka). Z art. 2 ust. 2 wynika, że rozporządzanie i korzystanie z opracowania zależy od zezwolenia twórcy utworu pierwotnego (prawo zależne), chyba że autorskie prawa majątkowe do utworu pierwotnego wygasły.

 

Zatem zakup audiobooka zawsze wiąże się z udzieleniem pewnego typu licencji dla użytkownika, która to licencja określa, w jaki sposób nabywca może korzystać z nabytych plików. W Pańskim przypadku ma to fundamentalne znaczenie dla sprawy. Co do zasady informacja na ten temat powinna być umieszczona gdzieś na profilu w serwisie sprzedawcy lub powinna zostać przesłana w towarzyszącej transakcji korespondencji mailowej. Jednakże może to zależeć od tego czy Empik jest podmiotem, który posiada prawa do udzielania licencji, czy też działa on wyłącznie jako pośrednik (sprzedawca) czyichś utworów? W pierwszym przypadku wszelkie kwestie prawnoautorskie winno się załatwiać ze sklepem, a w tym drugim należałoby uzyskać od sprzedawcy informacje o tym, jaki podmiot zarządza prawami autorskimi zakupionych przez Pana audiobooków i następnie z tymi podmiotami winna zostać uregulowana sprawa sposobu korzystania z tych utworów.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Udostępnianie audiobooków a prawa autorskie

 

Natomiast jeśli nie zostało to nigdzie uregulowana, to zgodnie z art. 49 ust. 1 jeśli w umowie nie określono sposobu korzystania z utworu, powinien on być zgodny z charakterem i przeznaczeniem utworu oraz przyjętymi zwyczajami. Publikowanie całości zakupionego utworu (audiobooka) na platformie YouTube, jeśli będzie to ogólnodostępny utwór należy raczej ocenić w restrykcyjny sposób, tj. iż takowe korzystanie z zakupionego utworu nie jest zgodne z ww. zasadami i zwyczajami. Oczywiste jest jednak, że w celach edukacyjnych może Pan przytaczać w swoim opracowaniu urywki rozpowszechnionych utworów oraz rozpowszechnione utwory plastyczne, utwory fotograficzne lub drobne utwory w całości, w zakresie uzasadnionym celami cytatu, takimi jak wyjaśnianie, polemika, analiza krytyczna lub naukowa, nauczanie lub prawami gatunku twórczości (art. 29).

 

Należy zatem zastanowić się, czy w tym przypadku można powoływać się na dozwolony użytek własny. Zgodnie z art. 23 bez zezwolenia twórcy wolno nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu w zakresie własnego użytku osobistego. Zakres własnego użytku osobistego obejmuje korzystanie z pojedynczych egzemplarzy utworów przez krąg osób pozostających w związku osobistym, w szczególności pokrewieństwa, powinowactwa lub stosunku towarzyskiego. Jeśli jednak przyjmiemy, że publikacja na YouTube będzie miała charakter publiczny, to zakres odbiorców będzie właściwie nieograniczony, a tym samym nie spełni kryterium „związku osobistego”.

 

Wskazuje Pan, że rozpowszechnianie utworów miałoby mieć cel edukacyjny. Zgodnie z art. 27 jedynie instytucje oświatowe oraz podmioty wskazane w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2, 4–8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (tj. szkoły, uczelnie, instytuty naukowe oraz podmioty prowadzące głównie działalność naukową w sposób samodzielny i ciągły) mogą na potrzeby zilustrowania treści przekazywanych w celach dydaktycznych lub w celu prowadzenia działalności naukowej korzystać z rozpowszechnionych utworów w oryginale i w tłumaczeniu oraz zwielokrotniać w tym celu rozpowszechnione drobne utwory lub fragmenty większych utworów. Jednakże, jeśli utwór miałby być udostępniany publicznie w taki sposób, aby każdy mógł mieć do nich dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym (tj. film na YouTube), to korzystanie z takiego utworu jest dozwolone wyłącznie dla ograniczonego kręgu osób uczących się, nauczających lub prowadzących badania naukowe, zidentyfikowanych przez wcześniej wymienione podmioty.

 

Zatem zasadnicze pytanie brzmi, czy działalność edukacyjna, jaką chce Pan czynić, będzie prowadzona w ramach/poprzez jakąś instytucję oświatową? Jednakże nawet gdyby miało to miejsce, to publiczny dostęp do tego typu pliku nie mieści się w granicach dowolnego użytku.

 

Tym samym sugeruję Panu, aby zwrócił się Pan do podmiotów, którym przysługują prawa autorskie do konkretnego audiobooka, z prośbą o udzielenie licencji na wykorzystanie utworu w celach edukacyjnych (wraz z dokładnym opisaniem, co i w jaki sposób chciałby Pan zrobić) – i dopiero po uzyskaniu licencji rozpowszechnić takie utwory. Nadmienię, że w zależności od woli podmiotu dysponującymi prawami autorskimi taka licencja może mieć również darmowy charakter, czyli nie będzie się to wiązało dla Pana z żadnymi kosztami.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IX plus III =

»Podobne materiały

Portal chomikuj.pl i łamanie praw autorskich

Na portalu chomikuj.pl umieszczane są pliki zawierające moje książki i publikacje dydaktyczne – bez mojej zgody. Jak powinnam na to zareagować i domagać się wynagrodzenia strat? Gdzie szukać kancelarii, która pomoże mi w sporze przed sądem?

Pomysł na portal internetowy – jak ochronić pomysł przed kradzieżą?

Mam koncepcję portalu internetowego (tzw. storyboard – opis portalu, jego funkcje, schemat kolorystyczny, układ najważniejszych stron) i chciałbym go uruchomić we współpracy z programistą lub agencją interaktywną. Przed nawiązaniem współpracy chciałbym jednak mieć pewność

Naruszenie praw autorskich poprzez wykorzystanie fragmentu mapy

W 2006 r. użyłem w adresie firmy fragmentu nieaktualnej mapy (bez legendy), wówczas niezastrzeżonej przez IGiK, z serwisu internetowego. Firma X nabyła rok później prawo wyłączności od IGiK na publikację lub udzielanie zezwoleń na publikację całej mapy. Dostałem od nich pismo, że nar
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »