Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Żona wyrzuciła mnie z mieszkania - co zrobić?

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 27.11.2019

Po prawie 4 latach małżeństwa żona podczas mojej nieobecności(byłem w pracy) wyrzuciła mnie z mieszkania. Wywiozła moje rzeczy przed blok moich rodziców. Bezpośrednią przyczyną była kłótnia miedzy żoną i moją mamą oraz ingerencja rodziny żony. Dodam, że pracę mam przyzwoitą i z żoną chciałem żyć zgodnie. Od czasu wyrzucenia z mieszkania mieszkam u rodziców. Przyjeżdżam do żony prawie codziennie do dzieci (mamy dwoje dzieci). Nasze mieszkanie jest własnością żony (kupione przed ślubem), byłem zameldowany cały czas u rodziców. Proszę o informacje czy żona mogła mnie wyrzucić z mieszkania w opisany powyżej sposób? Co powinienem zrobić w tej sytuacji? Czy mam prawo mieszkać u żony z dziećmi? Czy żona miała prawo mnie wyrzucić z mieszkania podczas mojej nieobecności?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Żona wyrzuciła mnie z mieszkania - co zrobić?

Uprawnienie do korzystania z mieszkania małżonka

Istotne znaczenie dla Pana interesu ma przepis art. 281 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zgodnie z którym jeżeli prawo do mieszkania przysługuje jednemu małżonkowi, drugi małżonek jest uprawniony do korzystania z tego mieszkania w celu zaspokojenia potrzeb rodziny. Przepis ten stosuje się odpowiednio do przedmiotów urządzenia domowego.

 

Zdaniem Sądu Najwyższego „małżonek, którego prawo do korzystania z mieszkania wynika z art. 281 zdanie pierwsze k.r.o., jest lokatorem w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów" (wyrok SN z dnia 21 marca 2006 r., sygn. akt V CSK 185/05).

Mąż ma prawo mieszkać w mieszkaniu żony w trakcie związku małżeńskiego

Mając na uwadze powyższe, dopóty mieszkanie jest własnością żony, to Pan jako mąż, z uwagi na trwający związek małżeński, ma prawo w nim zamieszkiwać. Wyraźnie jednak podkreślić należy, że prawo to kończy się z chwilą, kiedy mieszkanie przestanie być własnością żony. Żona jako wyłączny właściciel mieszkania ma prawo rozporządzać mieszkaniem w sposób dowolny. Innymi słowy w chwili obecnej może mieszkanie sprzedać.

 

Reasumując, ma Pan prawo mieszkać w mieszkaniu, bowiem jest Pan traktowany jak lokator w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IV - I =

»Podobne materiały

Rejestracja ślubu wziętego za granicą

Chciałbym się dowiedzieć, w jaki sposób i jak zarejestrować ślub, który miałem za granicą. Mam na myśli w jakim urzędzie, w jakiej formie (podanie czy formularz)?

Zgoda na zawarcie małżeństwa nieletniej przez sąd

Nieletnia kobieta (17 lat) jest w ciąży i chciałaby wystąpić do sądu z wnioskiem o udzielenie zgody na zawarcie małżeństwa. Ojciec dziewczyny nie żyje, a matka ma ograniczoną władzę rodzicielską w stosunku do niej. Czy zgoda w ogóle np. matki jest bezwzględnie potrzebna na zawarcie małżeństwa nielet

Spadek w trakcie małżeństwa

Czy dom odziedziczony po babci w trakcie trwania małżeństwa wchodzi w skład wspólnoty majątkowej ?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »