.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Żona wyrzuciła mnie z mieszkania - co zrobić?

Po prawie 4 latach małżeństwa żona podczas mojej nieobecności(byłem w pracy) wyrzuciła mnie z mieszkania. Wywiozła moje rzeczy przed blok moich rodziców. Bezpośrednią przyczyną była kłótnia miedzy żoną i moją mamą oraz ingerencja rodziny żony. Dodam, że pracę mam przyzwoitą i z żoną chciałem żyć zgodnie. Od czasu wyrzucenia z mieszkania mieszkam u rodziców. Przyjeżdżam do żony prawie codziennie do dzieci (mamy dwoje dzieci). Nasze mieszkanie jest własnością żony (kupione przed ślubem), byłem zameldowany cały czas u rodziców. Proszę o informacje czy żona mogła mnie wyrzucić z mieszkania w opisany powyżej sposób? Co powinienem zrobić w tej sytuacji? Czy mam prawo mieszkać u żony z dziećmi? Czy żona miała prawo mnie wyrzucić z mieszkania podczas mojej nieobecności?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Żona wyrzuciła mnie z mieszkania - co zrobić?

Fot. Fotolia

Uprawnienie do korzystania z mieszkania małżonka

Istotne znaczenie dla Pana interesu ma przepis art. 281 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zgodnie z którym jeżeli prawo do mieszkania przysługuje jednemu małżonkowi, drugi małżonek jest uprawniony do korzystania z tego mieszkania w celu zaspokojenia potrzeb rodziny. Przepis ten stosuje się odpowiednio do przedmiotów urządzenia domowego.

 

Zdaniem Sądu Najwyższego „małżonek, którego prawo do korzystania z mieszkania wynika z art. 281 zdanie pierwsze k.r.o., jest lokatorem w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów" (wyrok SN z dnia 21 marca 2006 r., sygn. akt V CSK 185/05).

Mąż ma prawo mieszkać w mieszkaniu żony w trakcie związku małżeńskiego

Mając na uwadze powyższe, dopóty mieszkanie jest własnością żony, to Pan jako mąż, z uwagi na trwający związek małżeński, ma prawo w nim zamieszkiwać. Wyraźnie jednak podkreślić należy, że prawo to kończy się z chwilą, kiedy mieszkanie przestanie być własnością żony. Żona jako wyłączny właściciel mieszkania ma prawo rozporządzać mieszkaniem w sposób dowolny. Innymi słowy w chwili obecnej może mieszkanie sprzedać.

 

Reasumując, ma Pan prawo mieszkać w mieszkaniu, bowiem jest Pan traktowany jak lokator w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Marek Gola

Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu