
Indywidualne Porady Prawne
Zwolnienie lekarskie a opieka nad dzieckiemAutor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 03.01.2014 |
Przebywam na zwolnieniu lekarskim już prawie od 6 miesięcy. Po jego zakończeniu będę przez kilka dni na zwolnieniu na opiekę nad dzieckiem. W tym czasie wybieram się do lekarza i na pewno otrzymam kolejne zwolnienie na siebie. Czy w tym czasie pracodawca może mnie zwolnić? Czy muszę wrócić do pracy choć na jeden dzień, aby wziąć następne zwolnienie? |
Odpowiadając na Pani pytanie, uprzejmie informuję, że okres zasiłkowy trwa odpowiednio 182, bądź 270 dni – kiedy przyczyną niezdolności do pracy jest gruźlica lub choroba przypada w okresie ciąży. Jeśli po wyczerpaniu tego okresu pracownik jest nadal niezdolny do pracy, może starać się o świadczenie rehabilitacyjne.
Zasadniczo do okresu zasiłkowego wlicza się okresy orzeczonej niezdolności do pracy, za które przysługuje wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy. Niezdolność do pracy nie przebiega jednak zawsze nieprzerwanie, dlatego istnieją zasady, według których kolejno otrzymane zwolnienia lekarskie za czas choroby będą wliczane do jednego okresu zasiłkowego.
Sumować więc należy:
Nie wlicza się natomiast do okresu zasiłkowego zwolnień lekarskich przypadających w okresie „wyczekiwania” na prawo do świadczeń chorobowych. Okresu zasiłkowego nie dotyczą również zwolnienia lekarskie wystawione z tytułu opieki nad członkiem rodziny (np. dzieckiem), za których okres przysługuje zasiłek opiekuńczy.
Zgodnie z art. 53 § 1 Kodeksu pracy (K.p.) pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli niezdolność do pracy wskutek choroby trwa:
Powyższy przepis reguluje dopuszczalność rozwiązania umowę o pracę bez wypowiedzenia z uwagi na długotrwałą, usprawiedliwioną nieobecność pracownika w pracy. Zanim nie upłynie przewidziany prawem okres upoważniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, to jest to okres, w którym nie można wypowiedzieć w ogóle umowy o pracę (czyli okresem ochronnym z art. 41 K.p.), chyba że ogłoszono upadłość lub likwidację pracodawcy (art. 411 K.p.) lub zachodzą okoliczności przewidziane w art. 5 ustawy o grupowych zwolnieniach.
Zgodnie bowiem z art. 41 K.p.: „pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia”. Oznacza to, że pracodawca nie mógł skutecznie wypowiedzieć Pani umowy o pracę zarówno bez wypowiedzenia, jak i nawet za wypowiedzeniem.
Wobec powyższego skoro okres zwolnienia za opiekę nad dzieckiem nie wlicza się do okresu podlegającego sumowaniu, a między zwolnieniem z tytułu pierwszej choroby i kolejnym zwolnieniem z tytułu innej choroby wystąpiła przerwa, należy uznać, że pracodawca nie będzie miał podstaw, aby Panią zwolnić przez kolejne 182 dni.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>
|
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (1):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>
08.01.2014
Nie bardzo rozumiem powyższe wyjaśnienie. Czy po 182 dniach nieprzerwanego L4 można wykorzystać np 3 dni opieki nad dzieckiem a następnie wrócić do pracy bez ryzyka zwolnienia z powodu przekroczenia 182 dni nieobecności ? pozdrawiam
maria