Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ciągłość zwolnienia lekarskiego

Autor: Krystian Lenowiecki • Opublikowane: 20.12.2012

Do dzisiaj (piątek) jestem na zwolnieniu lekarskim z powodu rehabilitacji po wypadku. Okazało się, że jestem w ciąży, chcę prosić o zwolnienie od poniedziałku. Czy wystąpi przerwanie ciągłości zwolnienia lekarskiego, skoro cały weekend nie będę na zwolnieniu? Nie stawię się do pracy. Czy rozpocznie się nowy okres zasiłkowy?

Krystian Lenowiecki

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgodnie z art. 8 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby lub niemożności wykonywania pracy z przyczyn określonych w art. 6 ust. 2 – nie dłużej jednak niż przez 182 dni, a jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą lub występuje w trakcie ciąży – nie dłużej niż przez 270 dni.

 

W oparciu o art. 9 ust. 1 ustawy do okresu, o którym mowa w art. 8, zwanego dalej „okresem zasiłkowym”, wlicza się wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy, jak również okresy niemożności wykonywania pracy z przyczyn określonych w art. 6 ust. 2.

 

Ust. 2 tego artykułu stanowi że „do okresu zasiłkowego wlicza się okresy poprzedniej niezdolności do pracy, spowodowanej tą samą chorobą, jeżeli przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni”.

 

Ust. 3 artykułu stanowi natomiast, że do okresu zasiłkowego nie wlicza się okresu niezdolności do pracy przypadającego w okresach, o których mowa w art. 4 ust. 1 (tj. okresu wyczekiwania na objęcie zasiłkiem).

 

Przytoczone powyżej przepisy ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa jasno wskazują, jak należy rozumieć okres zasiłkowy oraz w jaki sposób liczony okres pobierania zasiłku ze względu na tą samą chorobę.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Podstawowe znaczenie mają użyte przez ustawodawcę określenia: „nieprzerwanej niezdolności do pracy” (ciągłość zwolnienia lekarskiego) i „ta sama choroba”.

 

Nieprzerwana niezdolność do pracy oznacza, że w okresie owej niezdolności nie ma żadnych dni nieobjętych zwolnieniem lekarskim.

 

Generalnie ustawodawca dopuszcza możliwość korzystania z zasiłku chorobowego jedynie przez okres 182 dni (lub 270 dni w przypadku ciąży albo gruźlicy) z powodu tego samego schorzenia i dodatkowo w pewnych sytuacjach nakazuje sumowanie okresów pobrania zasiłku w jeden okres zasiłkowy, czyli ciągłość zwolnienia lekarskiego.

 

Mianowicie w sytuacji gdy przerwa między zwolnieniami lekarskimi z powodu tej samej choroby wynosiła mniej niż 60 dni, to ustawodawca nakazuje sumowanie tych okresów. Pamiętać należy jednak, że owo sumowanie dotyczy jedynie zwolnień lekarskich dotyczących tej samej choroby i w żadnym wypadku takiemu sumowaniu nie podlegają schorzenia o których Pani wspomina (tj. rehabilitacja po jakimś wypadku oraz ciąża).

 

Dokumentem, z którego odczytywana jest data trwania niezdolności do pracy, jest zgodnie z art. 55 ustawy zaświadczenie lekarskie.

 

W oparciu o art. 55 ust. 1 ustawy „zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby lub pobytu w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej, konieczności osobistego sprawowania przez ubezpieczonego opieki nad chorym członkiem rodziny, zwane dalej «zaświadczeniem lekarskim», jest wystawiane na odpowiednim druku, według wzoru określonego w przepisach wydanych na podstawie art. 59 ust. 14”.

 

Ust. 2 stanowi natomiast, że „zaświadczenie lekarskie zawiera informacje identyfikujące ubezpieczonego, któremu zostało ono wystawione, jego płatnika składek, wystawiającego zaświadczenie lekarskie i jego miejsce wykonywania zawodu oraz okres orzeczonej czasowej niezdolności do pracy, w tym okres pobytu w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej, numer statystyczny choroby ustalonej według Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych, kody literowe, o których mowa w art. 57, i wskazania lekarskie”.

 

Jeżeli zatem z zaświadczenia lekarskiego wynika, że niezdolność do pracy z powodu pierwszej choroby zakończyła się w piątek, a z kolejnego wynikało będzie że, z innego powodu jest Pani niezdolna do pracy od poniedziałku, to po pierwsze nie jest możliwe sumowanie tych okresów. Po drugie natomiast zakończenie jednego okres zasiłkowego i dwudniowa przerwa miedzy kolejnym okresem niezdolności do pracy (z powodu innego schorzenia) powoduje, że okres zasiłkowy liczony jest na nowo i nie występuje ciągłość zwolnienia lekarskiego.

 

Tak więc jeżeli w poniedziałek uzyska Pani zaświadczenie o niezdolności do pracy od poniedziałku ze względu na ciąże, to w związku z tym, że przerwana została (na dwa dni)niezdolność do pracy (ustalana w oparciu o treść zwolnień lekarskich), to będzie Pani przysługiwała nowy okres zasiłkowy wynoszący odpowiednio w przypadku ciąży 270 dni.

 

Fakt, że sobota i niedziela są dla Pani dniami niewykonywania faktycznie stosunku pracy, nie ma znaczenia z punktu widzenia ustawy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (1):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • zero + 2 =

05.05.2014

A co jeżeli pierwsze zwolnienie trwało więcej niż 30 dni i nie ma aktualnych badań okresowych i jest taka dwudniowa przerwa ? czy tutaj nie ma jakiegoś problemu ? Czy zasiłek normalnie należy się ? Czy ktoś płaci za te dwa dni ?

Gość

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Powrót do pracy po świadczeniu rehabilitacyjnym a nawrót choroby

Przebywam na świadczeniu rehabilitacyjnym (trwającym 12 miesięcy) do 19 września 2010 r. Co się stanie, jeśli nastąpi nawrót choroby i nie dam rady stawić się do pracy 20 września? Czy mogę być zwolniona? Co z ubezpieczeniem zdrowotnym? Czy po powrocie do pracy będzie mi przysług

Zwolnienie lekarskie a urlop na żądanie

Przebywam na zwolnieniu lekarskim od 42 dni. W tym czasie wykryto u mnie inną poważną chorobę, która uniemożliwi mi pracę przez dłuższy okres czasu. Czy przed pójściem do szpitala mogę przerwać obecne zwolnienie, biorąc 2 dni urlopu na żądanie? Ponieważ jest to nowa choroba, wiąza

Rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem

Mam wątpliwości dotyczące rozwiązania stosunku pracy z nauczycielem. Jestem nauczycielką zatrudnioną na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. W umowie nie ma określonego terminu wypowiedzenia – jest tylko odwołanie do art. 27 Karty nauczyciela. Dostałam ciekawą propozy

Zwolnienie L4 na nową chorobę a wezwanie na badanie w sprawie przyznania świadczenia rehabilitacyjnego

Choruję już od dłuższego czasu i kończy mi się zwolnienie lekarskie (178 dzień). Złożyłem do ZUS wniosek o świadczenie rehabilitacyjne. W międzyczasie wykryto u mnie kolejną chorobę, więc muszę niezwłocznie podjąć leczenie, więc lekarz wypisze mi nowe zwolnienie. Problem w tym,

Zwolnienie lekarskie a wyjazd za granicę

Od dłuższego czasu mam zaplanowany urlop, podczas którego miałam wyjechać za granicę w celach turystycznych. Jednak nadwyrężyłam łokieć i dostałam zwolnienie lekarskie, które pokrywa się z terminem wyjazdu. Mam adnotację o tym, że mogę chodzić. Czy w związku z tym mogę
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »