Pomoc rodziców w zakupie mieszkania - urząd skarbowy i podatki

• Opublikowano: 27-09-2022 • Autor: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Chcielibyśmy z mężem pomóc synowi w zakupie mieszkania, aby nie musiał brać kredytu. Rozważamy darowiznę pieniężną. Jeśli syn zgłosi ją do urzędu skarbowego na formularzu SD-Z2, czy będzie ona zwolniona od podatku? Ponadto bierzemy pod uwagę inne rozwiązania, na przykład syn wprowadza się do nas i całe wynagrodzenie gromadzi na wpłaty do dewelopera. Albo jeszcze inna opcja – współwłasność mieszkania (syn płaci połowę i my połowę). Proszę nam podpowiedzieć najlepsze rozwiązanie.

Pomoc rodziców w zakupie mieszkania - urząd skarbowy i podatki

Darowizna w najbliższej rodzinie a zwolnienie z podatku

Darowizna dla syna, o ile zostanie przelana na jego konto bankowe, skorzysta ze zwolnienia z zapłaty podatku. Zgodnie bowiem z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn:

„Zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:

1) zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2-5, 7 i 8 oraz ust. 2, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia – w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4, oraz

2) w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 – udokumentują ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym. (…).”

Niezbędne jest zatem zgłoszenie i dołączenie wydruku z przelewu. Przelew zalecam zatytułować „darowizna”, aby urząd skarbowy nie miał wątpliwości, co to za wpłata. Co do druku – będzie to druk SD-Z2. Ta opcja jest zatem bezpieczna i tutaj nie ma obaw o podatek.

Współwłasności mieszkania

Co do kwestii współwłasności mieszkania – takie rozwiązanie jest również możliwe, tyle że jeśli w przyszłości mieszkanie ma być syna, trzeba już umówić notariusza i dokonać na jego rzecz darowizny połowy udziału w mieszkaniu z rodziców na dziecko. Wówczas zaś niezbędne jest umówienie i opłacenie wizyty u notariusza, bo darowizna nieruchomości, w przeciwieństwie do darowizny pieniędzy, wymaga formy aktu notarialnego. Natomiast nie powstanie obowiązek zapłaty podatku od darowizny. Czyli tutaj dochodzą koszty i formalności związane z notarialnym przepisaniem w przyszłości mieszkania na syna.

Mieszkanie u rodziców i odkładanie na własny lokal

Co do trzeciej opcji, którą Państwo rozważają, jest ona nie tyle prawna, co rodzinna. Nie ma przeszkód, aby nie dokonywali Państwo darowizny, lecz zapewnili synowi dach nad głową, by ten uzyskiwane zarobki mógł przeznaczać na spłaty rat za mieszkanie czy odkładał na zakup nieruchomości za gotówkę.

Mogą Państwo również zawrzeć umowę pożyczki z synem. Niestety pożyczka udzielona przez rodzinę wymaga zgłoszenia tego faktu przez pożyczkobiorcę (syna) do urzędu skarbowego i opłacenia należnego podatku (0,5% wartości pożyczonej kwoty). Tylko jeśli pożyczka nie przekroczy kwoty 9637 zł, nie musi być zgłaszany do fiskusa.