.
Mamy 12 842 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zalecenie lekarza o zakazie prowadzenia pojazdów po wypadku

Autor: Katarzyna Bereda • Opublikowane: 09.08.2021 • Zaktualizowane: 09.08.2021

Mama uległa wypadkowi – mocno upadła na plecy i głowę, w wyniku czego doznała pęknięcia czaszki oraz krwiaka na mózgu. Przebywała w szpitalu przez kilka dni, miała zawroty głowy i oczywiście bolała ją głowa. Lekarz, wypisując mamę ze szpitala, napisał w wypisie „zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych”. Ponieważ w sprawie wypadku toczy się śledztwo, mama musiała przekazać wypis ze szpitala policji. Obecnie mama dochodzi do zdrowia, jest już prawie sprawna, jak przed wypadkiem. Czy zatem z powodu zalecenia lekarza istnieje ryzyko, że zostanie jej zabrane prawo jazdy? Mama, gdy będzie czuła się w pełni zdrowa, na pewno będzie chciała prowadzić samochód.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zalecenie lekarza o zakazie prowadzenia pojazdów po wypadku

Czasowe zalecenie zakazu prowadzenia pojazdów

Z przedstawionego opisu wynika, że lekarz wskazał jedynie na czasowe zalecenie zakazu prowadzenia pojazdów – zapewne związane z dolegliwościami lub przyjmowanymi lekami. Takie zalecenie nie figuruje w żadnym rejestrze, a w przypadku stwierdzenia, że pacjent wrócił do formy, przestaje obowiązywać. Należy bowiem podnieść, iż polski ustrój prawny zna definicję zakazu prowadzenia pojazdów jako środka karnego wskazanego m.in. w Kodeksie karnym (K.c.). Zgodnie bowiem z art. 42 K.k.:

 

Środek karny: zakazu prowadzenia pojazdów

„§ 1. Sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów określonego rodzaju w razie skazania osoby uczestniczącej w ruchu za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, w szczególności jeżeli z okoliczności popełnionego przestępstwa wynika, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę zagraża bezpieczeństwu w komunikacji.

§ 1a. Sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych w razie skazania za przestępstwo określone w:

1) art. 178b lub art. 180a;

2) art. 244, jeżeli czyn sprawcy polegał na niezastosowaniu się do zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

§ 2. Sąd orzeka, na okres nie krótszy niż 3 lata, zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju, jeżeli sprawca w czasie popełnienia przestępstwa wymienionego w § 1 był w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia określonego w art. 173, art. 174 lub art. 177.

§ 3. Sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych dożywotnio w razie popełnienia przestępstwa określonego w art. 178a § 4 lub jeżeli sprawca w czasie popełnienia przestępstwa określonego w art. 173, którego następstwem jest śmierć innej osoby lub ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, albo w czasie popełnienia przestępstwa określonego w art. 177 § 2 lub w art. 355 § 2 był w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia, chyba że zachodzi wyjątkowy wypadek, uzasadniony szczególnymi okolicznościami.

§ 4. Sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych dożywotnio w razie ponownego skazania osoby prowadzącej pojazd mechaniczny w warunkach określonych w § 3.”

 

W takim przypadku faktycznie możemy mówić o zakazie prowadzenia pojazdów, który stanowi sankcję karną.

 

Zawiadomienie do starostwa o przeciwwskazaniach zdrowotnych do prowadzenia pojazdów

W myśl natomiast Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 stycznia 2004 r. w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami (Dz. U. z dnia 9 stycznia 2004 r.), uprawniony lekarz w ramach badania lekarskiego ocenia u osoby badanej ogólny stan zdrowia.

 

W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości u badanego lekarz może skierować zawiadomienie do starostwa powiatowego. Zawiadomienie do starostwa mogą złożyć również m.in. powiatowe lub wojewódzkie zespoły ds. orzekania o stopniu niepełnosprawności o posiadaniu przez osobę niepełnosprawną prawa jazdy. Dotyczy to jednak przeważnie zaawansowanych i trwałych objawów chorobowych, które uniemożliwiają jazdę samochodem.

 

W mojej ocenie, wobec Pana mamy wskazane zostało jedynie czasowe zalecenie, które nie zostało przekazane do starostwa. W takim przypadku mama otrzymałaby zawiadomienie, w którym starosta informuje o wpływie takiej sprawy.

 

Z uwagi na to, proponuję udać się do lekarza, który wydał takie zaświadczenie, aby wyjaśnić sytuację. Uważam jednak, iż było to jedynie czasowe zalecenie, które w przypadku poprawy stanu zdrowia, należy uznać za niebyłe. Proszę jednak dla swojego spokoju dowiedzieć się, czy nie zostało skierowane żadne zawiadomienie do starostwa powiatowego.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 7 + trzy =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl