Zalecenie lekarza o zakazie prowadzenia pojazdów po wypadku

Mama uległa wypadkowi – mocno upadła na plecy i głowę, w wyniku czego doznała pęknięcia czaszki oraz krwiaka na mózgu. Przebywała w szpitalu przez kilka dni, miała zawroty głowy i oczywiście bolała ją głowa. Lekarz, wypisując mamę ze szpitala, napisał w wypisie „zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych”. Ponieważ w sprawie wypadku toczy się śledztwo, mama musiała przekazać wypis ze szpitala policji. Obecnie mama dochodzi do zdrowia, jest już prawie sprawna, jak przed wypadkiem. Czy zatem z powodu zalecenia lekarza istnieje ryzyko, że zostanie jej zabrane prawo jazdy? Mama, gdy będzie czuła się w pełni zdrowa, na pewno będzie chciała prowadzić samochód.

Zalecenie lekarza o zakazie prowadzenia pojazdów po wypadku

Czasowe zalecenie zakazu prowadzenia pojazdów

Z przedstawionego opisu wynika, że lekarz wskazał jedynie na czasowe zalecenie zakazu prowadzenia pojazdów – zapewne związane z dolegliwościami lub przyjmowanymi lekami. Takie zalecenie nie figuruje w żadnym rejestrze, a w przypadku stwierdzenia, że pacjent wrócił do formy, przestaje obowiązywać. Należy bowiem podnieść, iż polski ustrój prawny zna definicję zakazu prowadzenia pojazdów jako środka karnego wskazanego m.in. w Kodeksie karnym (K.c.). Zgodnie bowiem z art. 42 K.k.:

Środek karny: zakazu prowadzenia pojazdów

„§ 1. Sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów określonego rodzaju w razie skazania osoby uczestniczącej w ruchu za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, w szczególności jeżeli z okoliczności popełnionego przestępstwa wynika, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę zagraża bezpieczeństwu w komunikacji.

§ 1a. Sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych w razie skazania za przestępstwo określone w:

1) art. 178b lub art. 180a;

2) art. 244, jeżeli czyn sprawcy polegał na niezastosowaniu się do zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

§ 2. Sąd orzeka, na okres nie krótszy niż 3 lata, zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju, jeżeli sprawca w czasie popełnienia przestępstwa wymienionego w § 1 był w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia określonego w art. 173, art. 174 lub art. 177.

§ 3. Sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych dożywotnio w razie popełnienia przestępstwa określonego w art. 178a § 4 lub jeżeli sprawca w czasie popełnienia przestępstwa określonego w art. 173, którego następstwem jest śmierć innej osoby lub ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, albo w czasie popełnienia przestępstwa określonego w art. 177 § 2 lub w art. 355 § 2 był w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia, chyba że zachodzi wyjątkowy wypadek, uzasadniony szczególnymi okolicznościami.

§ 4. Sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych dożywotnio w razie ponownego skazania osoby prowadzącej pojazd mechaniczny w warunkach określonych w § 3.”

W takim przypadku faktycznie możemy mówić o zakazie prowadzenia pojazdów, który stanowi sankcję karną.

Zawiadomienie do starostwa o przeciwwskazaniach zdrowotnych do prowadzenia pojazdów

W myśl natomiast Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 stycznia 2004 r. w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami (Dz. U. z dnia 9 stycznia 2004 r.), uprawniony lekarz w ramach badania lekarskiego ocenia u osoby badanej ogólny stan zdrowia.

W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości u badanego lekarz może skierować zawiadomienie do starostwa powiatowego. Zawiadomienie do starostwa mogą złożyć również m.in. powiatowe lub wojewódzkie zespoły ds. orzekania o stopniu niepełnosprawności o posiadaniu przez osobę niepełnosprawną prawa jazdy. Dotyczy to jednak przeważnie zaawansowanych i trwałych objawów chorobowych, które uniemożliwiają jazdę samochodem.

W mojej ocenie, wobec Pana mamy wskazane zostało jedynie czasowe zalecenie, które nie zostało przekazane do starostwa. W takim przypadku mama otrzymałaby zawiadomienie, w którym starosta informuje o wpływie takiej sprawy.

Z uwagi na to, proponuję udać się do lekarza, który wydał takie zaświadczenie, aby wyjaśnić sytuację. Uważam jednak, iż było to jedynie czasowe zalecenie, które w przypadku poprawy stanu zdrowia, należy uznać za niebyłe. Proszę jednak dla swojego spokoju dowiedzieć się, czy nie zostało skierowane żadne zawiadomienie do starostwa powiatowego.