Zwolnienie L4 na nową chorobę a wezwanie na badanie w sprawie przyznania świadczenia rehabilitacyjnego

• Autor: Tomasz Ciasnocha

Choruję już od dłuższego czasu i kończy mi się zwolnienie lekarskie (178 dzień). Złożyłem do ZUS wniosek o świadczenie rehabilitacyjne. W międzyczasie wykryto u mnie kolejną chorobę, więc muszę niezwłocznie podjąć leczenie, więc lekarz wypisze mi nowe zwolnienie. Problem w tym, że właśnie otrzymałem wezwanie na badanie do lekarza konsultanta. Termin badania przypada na 2 dni przed zakończeniem mojej 182-dniowej absencji w pracy. Kim jest lekarz konsultant i jakie ma uprawnienia? Czy powinienem wziąć nowe zwolnienie na „nową” chorobę? Jak ewentualnie będzie liczony nowy okres chorobowy? Chciałbym również wiedzieć, czy istnieje ryzyko, że pracodawca mnie zwolni, i co będzie, jeśli po kilku tygodniach oczekiwania na decyzję ZUS otrzymam odpowiedź negatywną? Czy wówczas pracodawca może to zrobić? Moje zwolnienie na obecną chorobę kończy się z końcem tygodnia – w piątek. Czy posiadanie zwolnienia z nowym numerem statystycznym (wystawionym w poniedziałek) w jakiś sposób mnie zabezpiecza? Jeśli otrzymam informację z ZUS, że przyznano mi świadczenie rehabilitacyjne, czy powinienem złożyć podanie o jego anulowanie, bowiem będę pobierać nowy zasiłek chorobowy? Proszę o objaśnienie mojej sytuacji.

Zwolnienie L4 na nową chorobę a wezwanie na badanie w sprawie przyznania świadczenia rehabilitacyjnego

Świadczenie rehabilitacyjne po okresie pobierania zasiłku chorobowego

Lekarz orzecznik i komisja lekarska ZUS – dla potrzeb ustalania uprawnień do świadczeń z ubezpieczeń społecznych czy też kontroli orzecznictwa o czasowej niezdolności do pracy – mogą korzystać z opinii lekarza o określonej specjalizacji (np. dentysty, laryngologa, ortopedy itp.) – tzw. lekarza konsultanta. Jego opinie mają tylko charakter doradczy. Nie ma on jakichkolwiek uprawnień do cofnięcia Panu zwolnienia lekarskiego. Z reguły są to lekarze z II stopniem specjalizacji.

Pisze Pan, że w związku z upływem okresu pobierania zasiłku chorobowego wystąpił Pan o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego.

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje ubezpieczonemu, który po okresie pobierania zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy. Przysługuje przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej niż przez 12 miesięcy. O tym właśnie, czy dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy, będzie orzekał lekarz orzecznik ZUS, który wspomaga się opinią lekarza konsultanta.

Pisze Pan ponadto, że lekarz stwierdził u Pana nowe schorzenie wymagające leczenia.

Nowa choroba po 182 dniach zasiłku chorobowego a świadczenie rehabilitacyjne

Jeżeli lekarz orzecznik przyzna Panu świadczenie rehabilitacyjne, to nowe schorzenie nie wpłynie na zmianę Pana sytuacji. Będzie Pan korzystał jedynie ze świadczenia rehabilitacyjnego, a nie z zasiłku chorobowego. Wynika to z faktu, że prawo do zasiłku upływa po 182 dniach niezdolności do pracy, a niezdolność do pracy po upływie tego okresu (nawet jeżeli byłaby spowodowana inną chorobą) nie przedłuża prawa do zasiłku, a jedynie jest podstawą do przyznania świadczenia rehabilitacyjnego. Tak też wypowiedział się Sąd Najwyższy (w wyrok z 19 stycznia 2009 r., II UK 149/08), stwierdzając, że „świadczenie rehabilitacyjne należy się pracownikowi nawet z powodu innego schorzenia niż to, na które dostał zasiłek chorobowy. Ważne jest jedynie zachowanie ciągłości niezdolności do pracy”.

Sytuacja byłaby inna, gdyby lekarz stwierdził, iż może Pan wrócić do pracy, a Pan podejmuje pracę chociażby przez 1 dzień. W tej sytuacji dochodzi do przerwania okresu niezdolności do pracy, a nowe schorzenie (inna jednostka chorobowa niż ta, która była podstawą pobierania dotychczasowego zasiłku chorobowego) stanowi podstawę do przyznania nowego zasiłku chorobowego w pełnym wymiarze.

Decyzję o przyznaniu świadczenia rehabilitacyjnego otrzyma Pan od lekarza orzecznika ZUS. Proszę pamiętać, że przedłożenie nowego zaświadczenia o chorobie nie będzie skutkowało przyznaniem nowego zasiłku (nawet gdy zrezygnuje Pan ze świadczenia rehabilitacyjnego), gdyż – jak już pisałem – zasiłek chorobowy z powodu niezdolności do pracy przysługuje jedynie przez 182 dni okresu nieprzerwanej niezdolności do pracy. Jeżeli niezdolność trwa dłużej niż 182 dni (nawet jeśli jest spowodowana inną chorobą), chory ma jedynie uprawnienie do świadczenia rehabilitacyjnego. By ponownie otrzymać zasiłek musi dojść do przerwy w niezdolności do pracy. Jeżeli tej przerwy w niezdolności nie ma, chory nie ma wyboru, gdyż po 182 dniach zasiłku przysługuje mu jedynie świadczenie rehabilitacyjne. Gdyby więc lekarz orzecznik stwierdził, że Pana dotychczasowa choroba nie wymaga już leczenia, może Pan wrócić do pracy, dojdzie wtedy do przerwania okresu niezdolności do pracy, i wtedy na podstawie zwolnienia lekarskiego stwierdzającego inną chorobę zostanie Panu przyznany zasiłek chorobowy. Gdyby po powrocie do pracy lekarz stwierdził tę samą chorobę, która wcześniej dała Panu prawo do zasiłku, to przerwa ta musi wynosić 60 dni.

Czy pracodawca może zwolnić chorego pracownika?

Muszę podkreślić, że weekendowej przerwy po 182 dniach okresu zasiłkowego nie można utożsamiać z zakończeniem okresu niezdolności do pracy. Koniec okresu zasiłku chorobowego z końcem tygodnia nie oznacza końca okresu niezdolności do pracy. O tym, czy niezdolność do pracy się skończyła (w przypadku choroby dłuższej niż 1 miesiąc) może orzec jedynie lekarz.

Na dzień dzisiejszy, czeka Pan więc na wizytę u lekarza konsultanta, a następnie na decyzję lekarza orzecznika ZUS. Pracodawca nie może Pana zwolnić na podstawie art. 53 Kodeksu pracy, gdyż ten artykuł daje taką możliwość dopiero po upływie okresu zasiłku chorobowego i trzech miesięcy świadczenia rehabilitacyjnego. Ponieważ jest Pan nadal niezdolny do pracy, co potwierdza zwolnienie lekarskie, do pracy nie musi się Pan stawiać, ale oczywiście o zwolnieniu powinien Pan pracodawcę poinformować. Ponieważ jest Pan nadal chory, ZUS musi przyznać Panu świadczenie rehabilitacyjne, jeżeli stwierdzi, że choroba jest tego typu, iż rokuje, że po okresie niezdolności do pracy będzie Pan mógł wrócić do pracy.

Biorąc po uwagę Pana sytuację, możemy przeanalizować 3 scenariusze:

Pierwszy, najbardziej prawdopodobny: lekarz orzecznik uzna, że jest Pan nadal chory, a choroba jest tego typu, że po chorobie może Pan wrócić do pracy – i przyznaje Panu świadczenie rehabilitacyjne od dnia zakończenia okresu pobierania zasiłku chorobowego.

W tej sytuacji pracodawca nie może Pana zwolnić na podstawie art. 53 K.p., ale dopiero po upływie 3 miesięcy okresu świadczenia rehabilitacyjnego (jeżeli był Pan zatrudniony u pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową).

Art. 53. § 1. Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia:

1) jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa:

a) dłużej niż 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,

b) dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową”.

Drugi scenariusz: lekarz stwierdzi, że Pana choroba nie pozwoli Panu wrócić do pracy po okresie, na który można przyznać świadczenie rehabilitacyjne (maksymalnie 12 miesięcy) – wtedy przysługuje Panu renta z tytułu braku zdolności do pracy.

Scenariusz trzeci (najmniej prawdopodobny, mając na uwadze, że dostał Pan nowe zwolnienie lekarskie): lekarz stwierdzi, że po upływie okresu zasiłku chorobowego jest Pan zdrowy, więc nie przysługuje Panu świadczenie rehabilitacyjne – wtedy po upływie zasiłku chorobowego (w piątek) przez okres weekendu był Pan zdolny do pracy, a od poniedziałku, mając nowe zwolnienie lekarskie z nową jednostką chorobową, korzysta Pan z zasiłku chorobowego przez okres 182 dni. W tej sytuacji pracodawca oczywiście zwolnić Pana nie może.