Wstrzymanie świadczenia rehabilitacyjnego i zwrot pieniędzy

Prawie rok temu poważnie zachorowałam. Po upływie 6 miesięcy chorobowego przyznano mi świadczenie rehabilitacyjne, które ma się skończyć w grudniu br. (2013). W listopadzie 2013 r. złożyłam wniosek o przyznanie mi emerytury za pracę w szczególnych warunkach. Później złożyłam wniosek o przedłużenie świadczenia, bo nie otrzymałam decyzji w sprawie emerytury. Otrzymałam ją dopiero 22.12.2012 r. Wtedy z kolei złożyłam podanie o wycofanie wniosku dotyczącego świadczenia. W efekcie ZUS kazał firmie wstrzymać naliczanie świadczenia i mi kazano zwrócić wypłacone pieniądze. Już sama nie wiem, co robić. Czy będę miała problemy z otrzymaniem emerytury? Czy mieli prawo wstrzymać mi świadczenie rehabilitacyjne z datą wsteczną i żądać zwrotu pieniędzy? W załączniku kopie moich podań z datami.

Wstrzymanie świadczenia rehabilitacyjnego i zwrot pieniędzy

Wycofanie wniosku o emeryturę lub rentę

Artykuł 116 ust. 2 ustawy o emeryturach i rentach z FUS pozwala wycofać wniosek: „wniosek o emeryturę lub rentę może być wycofany, jednakże nie później niż do dnia uprawomocnienia się decyzji. W razie wycofania wniosku postępowanie w sprawie świadczeń podlega umorzeniu”.

Jak wynika z powyższego przepisu, jest na to czas nie później niż do dnia uprawomocnienia się decyzji – czyli w myśl art. 4779 § 1 kodeksu postępowania cywilnego miesiąc od doręczenia decyzji. Wycofanie wniosku jest skuteczne, jeżeli złoży się je na piśmie lub ustnie do protokołu. ZUS wtedy umorzy postępowanie.

Jak wynika z treści Pani pytania, wniosek o emeryturę złożyła Pani 5.11.2013 r., natomiast w dniu 22.12.2013 r. dostała Pani decyzję o przyznaniu emerytury. A już 7.01. 2014 r. roku wycofała Pani wniosek o emeryturę. Zatem spełniony został warunek skutecznego wycofania wniosku o emeryturę („nie później niż do dnia uprawomocnienia decyzji”).

Skoro przepisy regulują taką sytuację, miała Pani prawo tak zrobić i żadne negatywne konsekwencje w przypadku ubiegania się o emeryturę z tego powodu nie grożą.

Zgodnie z art. 129 ust. 1 ustawy „świadczenia wypłaca się, poczynając od dnia powstania prawa do tych świadczeń, nie wcześniej jednak niż od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek lub wydano decyzję z urzędu”.

Pani złożyła wniosek o emeryturę w dniu 5.11.2013 r., dlatego też emeryturę ZUS przyznał od dnia 1.11.2013 r.

Przyznanie emerytury a pobieranie świadczenia rehabilitacyjnego

Zgodnie z przepisami świadczenie rehabilitacyjne nie przysługuje osobie uprawnionej do emerytury z tytułu niezdolności do pracy, zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego, urlopu dla poratowania zdrowia albo nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Dlatego też ZUS zażądał zwrotu wypłaconych kwot od momentu przyznania emerytury, miał do tego prawo. Gdyby Pani nie wycofała wniosku o emeryturę, otrzymałaby Pani jej wypłatę z wyrównaniem od 1.11.2013 r.

W przypadku ustalenia po raz pierwszy danej osobie prawa oraz wysokości emerytury lub renty na mocy decyzji ZUS świadczenie to podlega wypłacie w terminie 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania przez ZUS tej decyzji (art. 118 ustawy).

Natomiast co do rozwiązania stosunku pracy, to reguluje to art. 103a ustawy: „prawo do emerytury ulega zawieszeniu bez względu na wysokość przychodu uzyskiwanego przez emeryta z tytułu zatrudnienia kontynuowanego bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywał je bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury, ustalonym w decyzji organu rentowego”.

Przepis został wprowadzony do ustawy 1 stycznia 2011 r. Oznacza to, że wypłata świadczenia będzie następować nie jak dotąd „na urodziny” (60/65 lat), ale po rozwiązaniu stosunku pracy.