Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Małżeństwo z bratem stryjecznym ojca

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 23.07.2020

Czy mogę wyjść za mąż za brata stryjecznego mojego ojca? Moja babcia, czyli matka mojego ojca, i jego ojciec byli rodzeństwem.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Małżeństwo z bratem stryjecznym ojca

Zawarcie małżeństwa między krewnymi

Zgodnie z art. 14 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego „nie mogą zawrzeć ze sobą małżeństwa krewni w linii prostej, rodzeństwo ani powinowaci w linii prostej. Jednakże z ważnych powodów sąd może zezwolić na zawarcie małżeństwa między powinowatymi”. W opisywanym przez Panią przypadku nie mamy zatem do czynienia z ograniczeniem, o którym mówi ustawodawca w Kodeksie. Z punktu widzenia prawa cywilnego szeroko rozumianego nie ma zatem przeszkód, by wstąpiła Pani z partnerem w związek małżeński. Nie zachodzi bowiem pomiędzy Państwem stopień pokrewieństwa w linii prostej. Nie są Państwo rodzeństwem, jak też nie jesteście spowinowaceni.

Krewni z linii prostej

Krewnymi w linii prostej są osoby, z których jedna pochodzi od drugiej. Z małżeństwa wynika powinowactwo między małżonkiem a krewnymi drugiego małżonka. Trwa ono mimo ustania małżeństwa. Państwa pokrewieństwo wynika z linii bocznej.

Prawo kanoniczne a możliwość wyjścia za mąż

Jeżeli chodzi o Prawo kanoniczne w kan. 1091–§ 1 określono zakres przeszkody pokrewieństwa w linii prostej i bocznej:

 

  • w linii prostej — między wszystkimi wstępnymi i zstępnymi, zarówno prawego pochodzenia, jak i naturalnymi,
  • w linii bocznej — do czwartego stopnia włącznie.

 

W mojej ocenie nie ma przeszkód do zawarcia także małżeństwa kościelnego.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 minus I =

»Podobne materiały

Bigamia – ślub z obcokrajowcem mimo zawarcia małżeństwa w Polsce

Moja matka formalnie jest w związku małżeńskim z moim ojcem (nigdy nie wzięli rozwodu), jednak od 15 lat mieszka w Australii, gdzie zawarła związek małżeński z innym mężczyzną. Chciałabym jednak, by mnie niebawem odwiedziła, ale obawiam się, czy w Polsce nie zostanie zatrzymana z powodu bi

 

Rozliczenie wydatków poniesionych na remont mieszkania

6 lat temu (będąc małżeństwem) kupiliśmy mieszkanie do mojego majątku odrębnego (zgodnie z zasadą surogacji). Wyremontowaliśmy je ze środków wspólnych, dostosowując do potrzeb naszej rodziny. Kilka miesięcy temu mąż wyprowadził się, a teraz żąda zwrotu części wydatków poniesionych na remont mieszkan

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »