Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy mam prawo do zasiłku dla bezrobotnych, jeśli pobieram rentę rodzinną?

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 29.10.2014

Otrzymuję rentę rodzinną po mężu, a poza tym pracuję. Niestety umowa kończy mi się za dwa tygodnie. Czy mam prawo do zasiłku dla bezrobotnych, jeśli pobieram rentę rodzinną?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Poniższa odpowiedź została oparta na następujących faktach i ich prawnej ocenie. Z treści Pani pytania wynika, iż w chwili obecnej jako małżonka jest Pani osobą uprawnioną i faktycznie pobierającą rentę rodzinną po zmarłym mężu. Za dwa tygodnie, jak mniemam, nastąpi rozwiązanie umowy o pracę.

 

Podstawę niniejszej odpowiedzi stanowi ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

 

Jednym ze świadczeń określonych w niniejszej ustawie jest renta rodzinna.

 

Renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń.

 

Do renty rodzinnej uprawnieni są następujący członkowie rodziny spełniający warunki określone w art. 68-71:

 

  1. dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione;
  2. przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności wnuki, rodzeństwo i inne dzieci, z wyłączeniem dzieci przyjętych na wychowanie i utrzymanie w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka;
  3. małżonek (wdowa i wdowiec);
  4. rodzice.

 

Wdowa ma prawo do renty rodzinnej, jeżeli:

 

  1. w chwili śmierci męża osiągnęła wiek 50 lat lub była niezdolna do pracy albo
  2. wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym mężu, które nie osiągnęło 16 lat, a jeżeli kształci się w szkole – 18 lat życia, lub jeżeli sprawuje pieczę nad dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolnym do pracy, uprawnionym do renty rodzinnej.

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Odpowiedź na Pani pytanie znajduje się w art. 95 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, zgodnie z którym w razie zbiegu u jednej osoby prawa do kilku świadczeń przewidzianych w ustawie wypłaca się jedno z tych świadczeń – wyższe lub wybrane przez zainteresowanego.

 

Przyjmując, iż nabędzie Pani prawo do zasiłku dla bezrobotnych, zastosowanie znajdzie art. 95 ust. 1 ww. ustawy. Innymi słowy, zostanie wstrzymane jedno ze świadczeń, co nastąpi od dnia, od którego przysługuje prawo do wypłaty świadczenia wyższego lub wybranego przez zainteresowanego.

 

Wybór świadczenia należy zatem do Pani jako osoby uprawnionej. Ustawodawca daje bowiem możliwość wyboru wypłaty świadczenia wyższego lub wybranego przez Panią jako osobę zainteresowaną.

 

Ponadto wskazać należy na stanowisko wyrażone przez Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 5 lipca 2001 r., sygn. akt II UKN 479/2000, zgodnie z którym „przy ustalaniu podstawy wymiaru renty rodzinnej nie sumuje się kwot świadczeń przysługujących z różnych tytułów i z różnych rodzajowo ubezpieczeń społecznych”.

 

Reasumując, w przypadku zbiegu renty rodzinnej z zasiłkiem dla bezrobotnych będzie Pani miała prawo wyboru świadczenia wypłacanego.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (1):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • zero plus cztery =

24.11.2016

Ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych nie reguluje kwestii wypłaty zasiłku dla bezrobotnych. Ten bowiem nie jest wypłacany z FUS a z Funduszu Pracy, a podstawą dla jego przyznania jest ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Tym samym przepis art. 95 ust. 1 o emeryturach i rentach z FUS nie znajdzie w tym wypadku zastosowania, gdyż jak wynika z jego treści reguluje on kwestie zbiegu świadczeń uregulowanych tylko tą ustawą.

Czepialski

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Praca na 2/10 etatu a wynagrodzenie

Jestem zatrudniona na 2/10 etatu. Czy powinnam otrzymywać wynagrodzenie równe 2/10 najniższego wynagrodzenia, jeżeli wynagrodzenie na pełny etat wynosi 1276 zł? A co z urlopem i innymi świadczeniami? Czy jeżeli zostanę zwolniona, będzie mi przysługiwał jakiś zasiłek dla bezrobotnych? I

Działalność gospodarcza w Niemczech a pobieranie zasiłku dla bezrobotnych w Polsce – poprawność zeznania podatkowego

Mój mąż od lipca 2007 r. do maja 2008 r. był osobą bezrobotną i otrzymywał zasiłek dla bezrobotnych. W tym czasie założył jednoosobową firmę w Niemczech i od tej pory sporadycznie pracował do 2008 r., w sumie osiągając niewielkie dochody zwolnione od podatku. Złożył stosowne zez

Możliwość zaskarżenia decyzji ZUS odmawiającej renty rodzinnej wdowie po uprawnionym do emerytury

Ojciec od 1984 r. przebywał na rencie zawodowej, później przeszedł na emeryturę. Renta była wynikiem znacznej utraty słuchu. W momencie otrzymania renty miał jednak stwierdzoną także pylicę i wibrację (są to choroby zawodowe i jest na to dokumentacja medyczna). Przez cały okres leczył
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »