.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Wyprowadzka przed orzeczeniem separacji a orzeczenie o winie

Planujemy z żoną sądową separację, ale coraz ciężej jest nam ze sobą wytrzymać pod jednym dachem. Byliśmy na jednej mediacji, ale nie wniosła ona nic pozytywnego. Gdybym wyprowadził się z domu przed orzeczeniem separacji (albo rozwodu), czy będzie to miało wpływ na orzeczenie o winie? Czy sąd może uznać wyprowadzkę z domu za porzucenie rodziny i później obwinić mnie winą za rozwód?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Wyprowadzka przed orzeczeniem separacji a orzeczenie o winie

Przesłanki orzeczenia separacji

Jeżeli rozpad Państwa małżeństwa nastąpił z innej przyczyny, to planowana przez Pana wyprowadzka z domu nie powinna mieć większego wpływu na dalsze losy Państwa małżeństwa, a także dalsze orzekanie w sprawie. Proszę zwrócić uwagę na treść art. 611 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który mówi o orzeczeniu separacji:

 

„Art. 611 § 1. Jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd orzekł separację.

§ 2. Jednakże mimo zupełnego rozkładu pożycia orzeczenie separacji nie jest dopuszczalne, jeżeli wskutek niej miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków albo jeżeli z innych względów orzeczenie separacji byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

§ 3. Jeżeli małżonkowie nie mają wspólnych małoletnich dzieci, sąd może orzec separację na podstawie zgodnego żądania małżonków”.

 

Zupełny rozkład pożycia

Jak stanowi przywołany przepis, sąd może orzec separację, jeśli między małżonkami nastąpił zupełny rozkład pożycia – jest to przesłanka konieczna. Zupełny rozkład pożycia oznacza ustanie wspólnego życia małżonków na wszelkich jego płaszczyznach. Najczęściej przejawia się on w ustaniu małżeńskiej więzi duchowej (uczuciowej), fizycznej (intymnej) oraz gospodarczej. Co ważne, dla orzeczenia separacji – w przeciwieństwie do rozwodu – zupełny rozkład pożycia małżonków nie musi być trwały. A zatem orzeczenia separacji nie wyklucza perspektywa wznowienia wspólnego pożycia przez małżonków. Regulacja ta jest związana z funkcją porządkującą i restytucyjną separacji. Orzeczenie separacji, tak jak orzeczenie rozwodu, nie jest jednak wykluczone w razie istnienia między małżonkami ograniczonej więzi gospodarczej, wynikającej z konieczności zajmowania tego samego mieszkania (zob. komentarz do art. 56 K.r.o.).

 

Jak widać, przy orzeczeniu rozwodu lub też separacji nie będzie miało dla sądu znaczenia, czy zamieszkują Państwo wspólną nieruchomość, czy zamieszkują Państwo oddzielnie. Separacja jest bowiem zasadna, gdy będą Państwo posiadali wolę powrotu do siebie. Jeżeli więc Pana wyprowadzenie się z domu ma na celu pomóc Państwu w ewentualnych przemyśleniach o naprawie małżeństwa i powrocie do siebie, to odrębne zamieszkiwanie nie ma znaczenia przy orzekaniu separacji.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Adwokat Katarzyna Bereda

Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu