.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Czy muszę zakańczać stosunek pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego?

Pracuje w urzędzie. W październiku osiągnę wiek emerytalny, ale bardzo chcę nadal pracować. Pracodawca oświadczył mi i innym osobom w podobnej sytuacji, że mamy złożyć deklarację przejścia na emeryturę z dniem 1 października, a my nie mamy żadnych praw ochrony przedemerytalnej. Czy to prawda? Czy muszę zakańczać stosunek pracy?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Czy muszę zakańczać stosunek pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego?

Czy pracodawca może zmusić pracownika do przejścia na emeryturę?

W żadnym wypadku nie można zmusić pracownika do odejścia na emeryturę ani do składania wypowiedzenia czy jakichkolwiek deklaracji, czy czegokolwiek od Pani oczekują.

 

W wyroku z 21 stycznia 2009 r. (sygn. akt II PZP 13/08) Sąd Najwyższy wskazał, że zdarzenia te [wiek emerytalny] nie wiążą się bezpośrednio z pracą, a przede wszystkim nie przesądzają o nieprzydatności pracownika do wykonywania dotychczasowych obowiązków. Osiągnięcie wieku emerytalnego nie jest także powodem do wypowiedzenia umowy ze strony pracodawcy.

 

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 25 stycznia 2012 r. (sygn. akt II PK 104/11) zaznaczył, że „powody zwolnienia pracownika w wieku emerytalnym powinny się odwoływać do obiektywnych, indywidualnie skonkretyzowanych przyczyn leżących po stronie pracownika lub pracodawcy związanych z wykonywaniem pracy, takich jak na przykład niewłaściwe wykonywanie obowiązków pracowniczych, obniżenie wydajności, długotrwałe nieobecności w pracy spowodowane chorobami, brak zdolności dostosowania się do procesów modernizacyjnych, ograniczenie zakresu działalności zakładu pracy, zmiana profilu działalności produkcyjnej lub usługowej wymuszająca zatrudnienie pracowników o innych kwalifikacjach”.

Ochrona przedemerytalna

 

Czy pracodawca oczekuje deklaracji, czy raczej wypowiedzenia? Bo zmiana wieku emerytalnego zmodyfikowała okres ochronny. Pracownicy, którzy nie będą objęci ochroną 1 października, ale wiek emerytalny – zgodnie z nowymi przepisami – osiągną do października 2021 r., objęci będą ochroną od 1 października 2017 r. do 1 października 2021 r.

 

Pracownicy z Pani grupy będą chronieni przez okres 4 lat od wejścia w życie ustawy, tj. do 30 września 2021 r. bez względu na osiągnięcie w między czasie wieku emerytalnego. Pracodawca nie będzie mógł skutecznie wypowiedzieć umowy pracownikowi znajdującemu się w okresie ochronnym, także jeśli uzyska on już prawo do emerytury.

 

Proszę więc iść na zwolnienie do końca września, aby przypadkiem nie otrzymać wypowiedzenia. A potem – spokojnie pracować do 2021r .

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesjąplanowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu