Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy muszę zakańczać stosunek pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego?

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 26.02.2018

Pracuje w urzędzie. W październiku osiągnę wiek emerytalny, ale bardzo chcę nadal pracować. Pracodawca oświadczył mi i innym osobom w podobnej sytuacji, że mamy złożyć deklarację przejścia na emeryturę z dniem 1 października, a my nie mamy żadnych praw ochrony przedemerytalnej. Czy to prawda? Czy muszę zakańczać stosunek pracy?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W żadnym wypadku nie można zmusić pracownika do odejścia na emeryturę ani do składania wypowiedzenia czy jakichkolwiek deklaracji, czy czegokolwiek od Pani oczekują.

 

W wyroku z 21 stycznia 2009 r. (sygn. akt II PZP 13/08) Sąd Najwyższy wskazał, że zdarzenia te [wiek emerytalny] nie wiążą się bezpośrednio z pracą, a przede wszystkim nie przesądzają o nieprzydatności pracownika do wykonywania dotychczasowych obowiązków. Osiągnięcie wieku emerytalnego nie jest także powodem do wypowiedzenia umowy ze strony pracodawcy.

 

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 25 stycznia 2012 r. (sygn. akt II PK 104/11) zaznaczył, że „powody zwolnienia pracownika w wieku emerytalnym powinny się odwoływać do obiektywnych, indywidualnie skonkretyzowanych przyczyn leżących po stronie pracownika lub pracodawcy związanych z wykonywaniem pracy, takich jak na przykład niewłaściwe wykonywanie obowiązków pracowniczych, obniżenie wydajności, długotrwałe nieobecności w pracy spowodowane chorobami, brak zdolności dostosowania się do procesów modernizacyjnych, ograniczenie zakresu działalności zakładu pracy, zmiana profilu działalności produkcyjnej lub usługowej wymuszająca zatrudnienie pracowników o innych kwalifikacjach”.

 

Czy pracodawca oczekuje deklaracji, czy raczej wypowiedzenia? Bo zmiana wieku emerytalnego zmodyfikowała okres ochronny. Pracownicy, którzy nie będą objęci ochroną 1 października, ale wiek emerytalny – zgodnie z nowymi przepisami – osiągną do października 2021 r., objęci będą ochroną od 1 października 2017 r. do 1 października 2021 r.

 

Pracownicy z Pani grupy będą chronieni przez okres 4 lat od wejścia w życie ustawy, tj. do 30 września 2021 r. bez względu na osiągnięcie w między czasie wieku emerytalnego. Pracodawca nie będzie mógł skutecznie wypowiedzieć umowy pracownikowi znajdującemu się w okresie ochronnym, także jeśli uzyska on już prawo do emerytury.

 

Proszę więc iść na zwolnienie do końca września, aby przypadkiem nie otrzymać wypowiedzenia. A potem – spokojnie pracować do 2021r .

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • V + 8 =

»Podobne materiały

Okresy nieskładkowe i składkowe

Otrzymałam odmowę przyznania emerytury z ZUS, ponieważ brakuje mi 30 dni składkowych. Czy mogę je uzupełnić okresami: praktyk robotniczych, praktyk kolonijnych w czasie studiów, pracy na roli u wujka w wakacje? Dodam też, że od 15 lat jestem współwłaścicielką gospodarstwa, nieraz pracowałam na roli.

 

Uznanie warunków pracy za szkodliwe

Mam 30-letni staż pracy. Od 20 lat pracuję w jednym zakładzie pracy, przez 18 lat moje stanowiska pracy były uznawane za pracę w warunkach szkodliwych. Od dwóch lat jestem jednak specjalistą w swojej dziedzinie i mimo że wykonuję te same (plus dodatkowe) czynności, to moja praca już nie jest uznawan

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »