Czy muszę zakańczać stosunek pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego?

Pracuje w urzędzie. W październiku osiągnę wiek emerytalny, ale bardzo chcę nadal pracować. Pracodawca oświadczył mi i innym osobom w podobnej sytuacji, że mamy złożyć deklarację przejścia na emeryturę z dniem 1 października, a my nie mamy żadnych praw ochrony przedemerytalnej. Czy to prawda? Czy muszę zakańczać stosunek pracy?

Czy muszę zakańczać stosunek pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego?

Czy pracodawca może zmusić pracownika do przejścia na emeryturę?

W żadnym wypadku nie można zmusić pracownika do odejścia na emeryturę ani do składania wypowiedzenia czy jakichkolwiek deklaracji, czy czegokolwiek od Pani oczekują.

W wyroku z 21 stycznia 2009 r. (sygn. akt II PZP 13/08) Sąd Najwyższy wskazał, że zdarzenia te [wiek emerytalny] nie wiążą się bezpośrednio z pracą, a przede wszystkim nie przesądzają o nieprzydatności pracownika do wykonywania dotychczasowych obowiązków. Osiągnięcie wieku emerytalnego nie jest także powodem do wypowiedzenia umowy ze strony pracodawcy.

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 25 stycznia 2012 r. (sygn. akt II PK 104/11) zaznaczył, że „powody zwolnienia pracownika w wieku emerytalnym powinny się odwoływać do obiektywnych, indywidualnie skonkretyzowanych przyczyn leżących po stronie pracownika lub pracodawcy związanych z wykonywaniem pracy, takich jak na przykład niewłaściwe wykonywanie obowiązków pracowniczych, obniżenie wydajności, długotrwałe nieobecności w pracy spowodowane chorobami, brak zdolności dostosowania się do procesów modernizacyjnych, ograniczenie zakresu działalności zakładu pracy, zmiana profilu działalności produkcyjnej lub usługowej wymuszająca zatrudnienie pracowników o innych kwalifikacjach”.

Ochrona przedemerytalna

Czy pracodawca oczekuje deklaracji, czy raczej wypowiedzenia? Bo zmiana wieku emerytalnego zmodyfikowała okres ochronny. Pracownicy, którzy nie będą objęci ochroną 1 października, ale wiek emerytalny – zgodnie z nowymi przepisami – osiągną do października 2021 r., objęci będą ochroną od 1 października 2017 r. do 1 października 2021 r.

Pracownicy z Pani grupy będą chronieni przez okres 4 lat od wejścia w życie ustawy, tj. do 30 września 2021 r. bez względu na osiągnięcie w między czasie wieku emerytalnego. Pracodawca nie będzie mógł skutecznie wypowiedzieć umowy pracownikowi znajdującemu się w okresie ochronnym, także jeśli uzyska on już prawo do emerytury.

Proszę więc iść na zwolnienie do końca września, aby przypadkiem nie otrzymać wypowiedzenia. A potem – spokojnie pracować do 2021r .