.
Mamy 13 359 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Pośrednictwo w sprzedaży towarów przez internet

Chcę otworzyć działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży towarów przez sklep internetowy bez swoich produktów magazynu, nie posiadając ich fizycznie na stanie. Towar do klienta końcowego wysyłany jest bezpośrednio z hurtowni, moim zadaniem jest zbieranie zamówień i przekazywanie ich hurtowni do realizacji wysyłki. Przelew za zakupiony towar klient robi na moje konto, z którego ja potem robię przelew hurtowni na kwotę kosztów towaru. Fakturę otrzymuję z hurtowni z kwotą po rabacie, a ja wystawiam drugą klientowi końcowemu na kwotę ustaloną w swoim sklepie. Mój dochód opiera się na marży lub narzucie, który ustalam na danym produkcie. Taką sprzedaż nazywamy pośrednictwem czy sprzedażą we własnym imieniu?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Pośrednictwo w sprzedaży towarów przez internet

Pośrednictwo w sprzedaży jako dropshipping

W przepisach prawa powszechnie obowiązującego brak jest definicji legalnej tzw. dropshippingu, a to moim zdaniem będzie charakteryzować Pana działalność.

 

W takim razie pomocne będą interpretacje podatkowe, wydane w trybie art. 14b ustawy z dn. 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa, w której przewidziano możliwość wydania wiążącej interpretacji indywidualnej.


„Art. 14b [Moc wiążąca interpretacji]

§ 1. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, na wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną)”.

 

Taka interpretacja ma walor źródła prawa powoływanego w piśmiennictwie, w odróżnieniu od porad prawnych i opinii prawnych. Jest to pewnego rodzaju rozstrzygnięcie w sprawie świadczące o należytej staranności podatnika.

 

W interpretacji podatkowej z dnia 16 czerwca 2020 r. (sygn. 0112-KDIL2-2.4011.366.2020.2.KP) podano m.in. dość dokładny model sprzedaży, który opiera się na Pana podanym stanie faktycznym (w interpretacji, to Pan jest „wnioskodawcą”):

 

„Działalność gospodarcza Wnioskodawcy polega na sprzedaży internetowej wcześniej zakupionych towarów. Wnioskodawca sprzedaje je na allegro i własnym sklepie internetowym. Wnioskodawca chciał rozszerzyć działalność o model sprzedaży Dropshipping, ale jako sprzedaż we własnym imieniu i na własny rachunek. Będzie to polegało na tym, że klient kupi od Wnioskodawcy przedmiot. Wpłaci pieniądze za ten przedmiot. Wówczas Wnioskodawca zakupi ten przedmiot w hurtowni. Wnioskodawca zrobi przelew na odpowiednią kwotę za ten przedmiot dla hurtowni. Wnioskodawca poda hurtowni adres klienta, który zakupił ten przedmiot, a ona mu go wyśle. Czyli Wnioskodawca będzie normalnie kupował przedmioty na sprzedaż od hurtowni, ale dostawa z hurtowni będzie bezpośrednio do klienta, a nie do Wnioskodawcy.

 

W piśmie stanowiącym uzupełnienie wniosku Wnioskodawca doprecyzował, że będzie to typowa usługa sprzedaży, gdyż towar Wnioskodawca będzie kupował na własny rachunek i będzie sprzedawał go we własnym imieniu. Następnie towar hurtownia wyśle do klienta, który zakupił od Wnioskodawcy towar. Sprzedaż Wnioskodawcy internetowa i oparta na modelu dropshipping na własny rachunek będzie dotyczyła PKWiU:

47.00.65 jako »Sprzedaż detaliczna sprzętu sportowego«,

47.00.66 jako »Sprzedaż detaliczna sprzętu turystycznego«,

47.00.67 jako »Sprzedaż detaliczna gier i zabawek«”.

Sprzedaż we własnym imieniu

A zatem uznać należy, iż w Pana przypadku będzie to sprzedaż we własnym imieniu.

W ww. opisie i Pana informacji dla mnie kluczowe jest także, iż otrzymuje Pan normalną fakturę od hurtowni, czyli jest kupno od hurtowni i dalej Pan sprzedaje towar. Różnica polega tylko na logistyce, ale mechanizm sprzedaży jest ten sam – Pan kupuje w hurtowni i dalej sprzedaje z zyskiem, bo wcześniej dostał Pan rabat.

 

Musi Pan także pamiętać – i jest to także logicznie potwierdzenie ww. wniosku, iż będzie Pan odpowiadał jako sprzedawca (we własnym imieniu) wobec nabywcy z art. 27 ustawy z dn. 14.05.2014r. o prawach konsumenta:

 

„Art. 27 [Termin na odstąpienie od umowy] Konsument, który zawarł umowę na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa, może w terminie 14 dni odstąpić od niej bez podawania przyczyny i bez ponoszenia kosztów, z wyjątkiem kosztów określonych w art. 33, art. 34 ust. 2 i art. 35”.

Masz problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • X plus VI =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl