.
Udzieliliśmy ponad 125,3 tys. porad prawnych i mamy 14 274 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Pośrednictwo w sprzedaży towarów przez internet

• Opublikowano: 26-04-2022 • Autor: Grzegorz Stefanowski

Chcę otworzyć działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży towarów przez sklep internetowy bez swoich produktów magazynu, nie posiadając ich fizycznie na stanie. Towar do klienta końcowego wysyłany jest bezpośrednio z hurtowni, moim zadaniem jest zbieranie zamówień i przekazywanie ich hurtowni do realizacji wysyłki. Przelew za zakupiony towar klient robi na moje konto, z którego ja potem robię przelew hurtowni na kwotę kosztów towaru. Fakturę otrzymuję z hurtowni z kwotą po rabacie, a ja wystawiam drugą klientowi końcowemu na kwotę ustaloną w swoim sklepie. Mój dochód opiera się na marży lub narzucie, który ustalam na danym produkcie. Taką sprzedaż nazywamy pośrednictwem czy sprzedażą we własnym imieniu?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Pośrednictwo w sprzedaży towarów przez internet

Pośrednictwo w sprzedaży jako dropshipping

W przepisach prawa powszechnie obowiązującego brak jest definicji legalnej tzw. dropshippingu, a to moim zdaniem będzie charakteryzować Pana działalność.

 

W takim razie pomocne będą interpretacje podatkowe, wydane w trybie art. 14b ustawy z dn. 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa, w której przewidziano możliwość wydania wiążącej interpretacji indywidualnej.


„Art. 14b [Moc wiążąca interpretacji]

§ 1. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, na wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną)”.

 

Taka interpretacja ma walor źródła prawa powoływanego w piśmiennictwie, w odróżnieniu od porad prawnych i opinii prawnych. Jest to pewnego rodzaju rozstrzygnięcie w sprawie świadczące o należytej staranności podatnika.

 

W interpretacji podatkowej z dnia 16 czerwca 2020 r. (sygn. 0112-KDIL2-2.4011.366.2020.2.KP) podano m.in. dość dokładny model sprzedaży, który opiera się na Pana podanym stanie faktycznym (w interpretacji, to Pan jest „wnioskodawcą”):

 

„Działalność gospodarcza Wnioskodawcy polega na sprzedaży internetowej wcześniej zakupionych towarów. Wnioskodawca sprzedaje je na allegro i własnym sklepie internetowym. Wnioskodawca chciał rozszerzyć działalność o model sprzedaży Dropshipping, ale jako sprzedaż we własnym imieniu i na własny rachunek. Będzie to polegało na tym, że klient kupi od Wnioskodawcy przedmiot. Wpłaci pieniądze za ten przedmiot. Wówczas Wnioskodawca zakupi ten przedmiot w hurtowni. Wnioskodawca zrobi przelew na odpowiednią kwotę za ten przedmiot dla hurtowni. Wnioskodawca poda hurtowni adres klienta, który zakupił ten przedmiot, a ona mu go wyśle. Czyli Wnioskodawca będzie normalnie kupował przedmioty na sprzedaż od hurtowni, ale dostawa z hurtowni będzie bezpośrednio do klienta, a nie do Wnioskodawcy.

 

W piśmie stanowiącym uzupełnienie wniosku Wnioskodawca doprecyzował, że będzie to typowa usługa sprzedaży, gdyż towar Wnioskodawca będzie kupował na własny rachunek i będzie sprzedawał go we własnym imieniu. Następnie towar hurtownia wyśle do klienta, który zakupił od Wnioskodawcy towar. Sprzedaż Wnioskodawcy internetowa i oparta na modelu dropshipping na własny rachunek będzie dotyczyła PKWiU:

47.00.65 jako »Sprzedaż detaliczna sprzętu sportowego«,

47.00.66 jako »Sprzedaż detaliczna sprzętu turystycznego«,

47.00.67 jako »Sprzedaż detaliczna gier i zabawek«”.

Sprzedaż we własnym imieniu

A zatem uznać należy, iż w Pana przypadku będzie to sprzedaż we własnym imieniu.

W ww. opisie i Pana informacji dla mnie kluczowe jest także, iż otrzymuje Pan normalną fakturę od hurtowni, czyli jest kupno od hurtowni i dalej Pan sprzedaje towar. Różnica polega tylko na logistyce, ale mechanizm sprzedaży jest ten sam – Pan kupuje w hurtowni i dalej sprzedaje z zyskiem, bo wcześniej dostał Pan rabat.

 

Musi Pan także pamiętać – i jest to także logicznie potwierdzenie ww. wniosku, iż będzie Pan odpowiadał jako sprzedawca (we własnym imieniu) wobec nabywcy z art. 27 ustawy z dn. 14.05.2014r. o prawach konsumenta:

 

„Art. 27 [Termin na odstąpienie od umowy] Konsument, który zawarł umowę na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa, może w terminie 14 dni odstąpić od niej bez podawania przyczyny i bez ponoszenia kosztów, z wyjątkiem kosztów określonych w art. 33, art. 34 ust. 2 i art. 35”.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Grzegorz Stefanowski

Radca prawny od 1998 r., absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pracę magisterską napisał w obecnym Laboratorium Kryminalistyki UAM. Ukończył Studium podyplomowe w Katedrze Prawa Własności Intelektualnej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Posiada uprawnienia mediatora i doradcy obywatelskiego. Doświadczenie zawodowe w strukturach banku oraz własnej Kancelarii Radcy Prawnego w Katowicach.

Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, bankowym, własności intelektualnej, problemach prawnych życia codziennego, prawie gospodarczym.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • trzy - dziewięć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu