.
Mamy 13 116 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Czy można jeździć samochodem do rozprawy po zatrzymaniu prawa jazdy?

Autor: Marek Kowalski • Opublikowane: 12.02.2018

Czy mogę do czasu rozprawy prowadzić samochód po zatrzymaniu prawa jazdy za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym? Mandatu nie przyjąłem, gdyż według prędkościomierza w samochodzie jechałem z mniejszą prędkością od wskazania radaru.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Czy można jeździć samochodem do rozprawy po zatrzymaniu prawa jazdy?

Fot. Fotolia

Czy zatrzymanie prawa jazdy jest równoznaczne z odebraniem uprawnień?

Pisze Pan o zatrzymanym prawie jazdy. Dokument nazywany „prawem jazdy” stwierdza posiadanie przez osobę w nim wskazaną uprawnień do kierowania pojazdami wraz z kategoriami uprawnień. Według ustawy z dnia z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami „dokumentem stwierdzającym posiadanie uprawnienia do kierowania motorowerem, pojazdem silnikowym lub zespołem pojazdów składającym się z pojazdu silnikowego i przyczepy lub naczepy jest: 1) wydane w kraju: a) prawo jazdy; czyli wydane w Polsce”.

 

Pan dokument potwierdzający uprawnienia do kierowania pojazdami został zatrzymany. Ale nie jest to jednoznaczne z tym, że nie posiada Pan od chwili zatrzymania tych uprawnień. Nadal je Pan ma, tyle tylko, że nie udowodni temu w razie kontroli. Samo uprawnienie do prowadzenia pojazdów utraci Pan dopiero po wyroku sądowym. W praktyce oznacza to, że w okresie oczekiwania na wyrok sądu nie posiada Pan dokumentu prawa jazdy, ale nie ma zakazu prowadzenia samochodu.

 

ALE

 

Stosownie do Kodeksu wykroczeń:

 

„Art. 94. § 1. Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze grzywny.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu pojazd pomimo braku dopuszczenia pojazdu do ruchu.

§ 3. W razie popełnienia wykroczenia, o którym mowa w § 1, można orzec zakaz prowadzenia pojazdów.

Art. 95. Kto prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu pojazd, nie mając przy sobie wymaganych dokumentów,

podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany”.

 

W praktyce w Pana przypadku wchodzi w rachubę art. 95 Kodeksu wykroczeń – jazda bez wymaganych dokumentów. A fakt ich zabrania nie stanowi żadnej okoliczności łagodzącej lub uwalniającej niekierującego od odpowiedzialności na mocy wskazanego przepisu. Ile razy, ile Pana złapią na jeździe bez prawa jazy, tyle razy Pan zapłaci.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (1):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 minus 9 =

28.02.2020

nie do końca jest tak... Prawo jazdy zabiera policja która wysyła wniosek o cofnięcie uprawnień do starosty a starosta cofa uprawnienia. Nie ważne czy mandat został przyjęty czy nie zazwyczaj i tak starosta cofa uprawnienia. Rozprawa sadowa w zasadzie juz nic nie wnosi bo zazwyczaj odbywa sie juz po tych 3 miesiacach. Generalnie przepis niekonstytucyjny, policja i starosta może robić co chce sąd jest tu mało istotny a obywatel nic nie może.

Doświadczony

.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl