Najemca nie chce się wyprowadzić, jak odzyskać mieszkanie?

• Data: 29-06-2024 • Autor: Maria Turowska

Sprawa dotyczy najemcy, który nie chce się wyprowadzić z mieszkania. Przez moje niedopatrzenie i sprawy rodzinne umowa najmu na rok przeszła w umowę na czas nieokreślony. Najemcy bardzo się zdziwili, że chcę im wypowiedzieć umowę, jednam miałem do tego podstawy. Dałam im 2 tygodnie czasu na wyprowadzkę, wszystko na piśmie. Wysłałam list pocztą, żeby odebrali i zapoznali się z jego treścią. Mam potwierdzenie odbioru. Wyznaczyłam konkretny dzień na odbiór kluczy. Wcześnie rano dostałam przelew z czynszem za cały miesiąc, choć mieszkać mieli jeszcze przez krótszy czas niż miesiąc. Wniosek mój był taki, że będą udawać i mówić, że nie dostali żadnego listu. Oczywiście pojechałam w wyznaczonym dniu do nich, nie chcieli mnie wpuścić, interweniowała policja. Okazało się, że rzeczywiście udawali, że listu z wypowiedzeniem nie otrzymali, ale ja przywiozłam kserokopię i po pytaniach policjanta pokazali to wypowiedzenie. Są dobrze zorientowani co do sytuacji prawnej, jaką stwarza umowa na czas nieokreślony. Spotkanie trwało dość długo, przez cały czas byli policjanci i w końcu udało mi się doprowadzić do pisemnego ustalenia terminu wypowiedzenia, tj. 3 miesiące od daty pisma. Czy to ustalenie jest ważniejsze niż przepis Kodeksu cywilnego? Ja uważam, że tak. Co będzie, jeśli najemcy nie opuszczą mieszkania w ciągu tych trzech miesięcy, czy umowa się rozwiąże, czy wypowiedzenie zostało skutecznie doręczone?

Najemca nie chce się wyprowadzić, jak odzyskać mieszkanie?

Rozwiązanie umowy najmu

Odpowiadając na Pani pytanie, należy wskazać, iż jeśli umowę najmu mieszkania zawarto na czas nieoznaczony, a czynsz jest płatny miesięcznie (co jest regułą), to umowę najmu można wypowiedzieć najpóźniej na trzy miesiące naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego – art. 688 Kodeksu cywilnego, w doktrynie pojawiają się jednak głosy, iż przepis i termin ten może stosować najemca.

W zakresie lokali mieszkalnych stosuje się ustawę o ochronie praw lokatorów. Zgodnie z przepisami tej ustawy wypowiedzenie umowy najmu może nastąpić tylko z określonych przyczyn. Wypowiedzenie powinno być pod rygorem nieważności dokonane na piśmie oraz określać przyczynę wypowiedzenia.

Ustalenie daty wyprowadzki

W przedstawionej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest porozumienie się z najemcą i ustalenie daty wyprowadzki, jak rozumiem, w Pani przypadku to nastąpiło, i najemca pisemnie wyraził zgodę na wyprowadzkę w danym terminie.

Jeżeli najemca pomimo upływu terminu nie opuścił mieszkania, może Pani doręczyć mu albo wysłać do niego pisemne wezwanie do wydania mieszkania w zakreślonym terminem oraz poinformować go, że jeśli tego nie zrobi, sprawa zostanie skierowana na drogę postępowania sądowego.

Jeżeli uzyskała Pani pisemne potwierdzenie otrzymania wypowiedzenia, to należy przyjąć, że zostało ono skutecznie doręczone.

Przykłady

Przykład 1

Pani Anna wynajmowała swoje mieszkanie studentom na okres jednego roku. Po zakończeniu umowy najemcy nie chcieli się wyprowadzić, twierdząc, że nie otrzymali żadnego wypowiedzenia. Pani Anna wysłała wypowiedzenie listem poleconym z potwierdzeniem odbioru, które najemcy odebrali, ale nie przyznali się do tego. Kiedy pojawiła się u nich w wyznaczonym dniu, odmówili jej wejścia do mieszkania, więc musiała wezwać policję. Dzięki obecności funkcjonariuszy udało się ustalić nową datę wyprowadzki, jednak sprawa była bardzo stresująca dla właścicielki.

Przykład 2

Pan Marek wynajął swoje mieszkanie parze na czas nieokreślony. Po kilku latach współpracy postanowił sprzedać mieszkanie i wypowiedział umowę, dając najemcom trzy miesiące na znalezienie nowego lokum. Najemcy jednak przestali odbierać jego telefony i listy. W dniu, kiedy mieli oddać klucze, nie zjawili się. Pan Marek musiał skontaktować się z prawnikiem i przygotować dokumenty do sądu. Dopiero po kilku tygodniach udało się im ustalić nową datę wyprowadzki, ale stracił on cenny czas i pieniądze na prawnika.

Przykład 3

Pani Katarzyna miała problem z wynajmującym, który przestał płacić czynsz i nie chciał się wyprowadzić mimo wypowiedzenia umowy. Wysłała list polecony z wypowiedzeniem, ale najemca twierdził, że go nie otrzymał. Kiedy przyjechała do mieszkania z policją, najemca udawał, że nie zna sprawy. Dopiero po okazaniu kopii potwierdzenia odbioru listu przyznał, że faktycznie go otrzymał. Dzięki interwencji policji udało się spisać nowe porozumienie o wyprowadzce, co pozwoliło Pani Katarzynie uniknąć długiego postępowania sądowego.

Podsumowanie

Problem z wyprowadzką najemców może być źródłem dużego stresu i komplikacji dla właścicieli mieszkań. Ważne jest, aby dokładnie przestrzegać procedur prawnych i dokumentować wszystkie kroki, takie jak wysyłanie wypowiedzeń listem poleconym z potwierdzeniem odbioru. W przypadku problemów, pomoc prawnika i interwencja policji mogą okazać się niezbędne do rozwiązania sytuacji.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy w sprawach najmu? Skorzystaj z naszych usług porad prawnych online i profesjonalnie przygotowanych pism, aby skutecznie rozwiązać problemy z najemcami. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93