Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ucieczka najemcy z mieszkania i brak opłat czynszu

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 03.12.2015

Najemca mieszkania bez poinformowania mnie wyprowadził się, nie otrzymałem wypowiedzenia umowy (w umowie jest zapis o 3-miesięcznym okresie wypowiedzenia) ani zapłaty za czynsz i media za obecny i poprzedni miesiąc. Najemca wysłał mi SMS-a, że mieszkanie jest puste, a klucze do mieszkania są w skrzynce na listy. Próbowałem dzwonić do najemcy, ale miał wyłączony telefon. Obecne miejsce zamieszkania najemcy nie jest mi znane. Co mam zrobić w tej sytuacji?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wypowiedzenie z art. 673 K.c. ma charakter oświadczenia woli kształtującego prawo. Jest to czynność prawna jednostronna, powodująca wygaśnięcie stosunku najmu zawartego na czas nieoznaczony. Prawo wypowiedzenia przysługuje każdej stronie. Może ono być dokonane w każdej formie, również przez czynność procesową, np. wniesienie pozwu o eksmisję mieści w sobie dorozumiane oświadczenie woli o wypowiedzeniu najmu.

 

W opisanym przypadku najemca oddał klucze i bez uprzedzenia wyprowadził się. Należy się jednak wynajmującemu czynsz za okres wypowiedzenia. Jeśli wynosił 3 miesiące, to 3 miesiące od dnia zwrotu kluczy lub w zależności od treści wypowiedzenia zawartego w umowie.

 

Nie zawsze bowiem wypowiedzenie musi mieć formę pisemną. Przyjmuje się, że jeśli najemca wyprowadził się z lokalu bez pisemnego wypowiedzenia, zwrócił klucze od lokalu a wynajmujący przyjął klucze, doszło miedzy nimi do zgodnego zakończenia umowy najmu.

 

Jednak w sytuacji, gdy nie zgadza się Pan na rozwiązanie umowy wcześniejsze niż określone w warunkach umowy, może domagać się Pan odszkodowania za okres od oddania klucza do momentu, w którym umowa najmu rozwiązałaby się, licząc dzień oddania kluczy za wypowiedzenie. Posiada Pan SMS. W razie sporu będzie on wiarygodnym dowodem.

 

Proszę pisemnie wezwać najemcę do zapłaty czynszu za okres wypowiedzenia oraz zaległości za media. Wysłać pismo na adres wskazany w umowie – skoro najemca podał go jako aktualny.

 

Zapewne nie zapłaci, wówczas należy skierować pozew do sądu. Wskazuje Pan adres podany w umowie albo może Pan wystąpić do zbioru danych PESEL z wnioskiem o wydanie informacji i miejscu zameldowania.

 

To wystarczy.

 

Z prawomocnym wyrokiem uda się Pan do komornika. Ten po numerze PESEL znajdzie miejsce zatrudnienia najemcy i wyegzekwuje należność.

 

Sprawa nie jest prosta, ale nie tak skomplikowana jakby się wydawało. Łatwo uzyska Pan wyrok i klauzulę wykonalności, resztę zrobi komornik.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • trzy minus dwa =

»Podobne materiały

Zabezpieczenie transakcji sprzedaży nieruchomości pokrytej z kredytu

Sprzedaję nieruchomość, którą klient kupi za pieniądze z kredytu. Będziemy podpisywać akt notarialny, który przenosi własność nieruchomości i stanowi dla banku dowód konieczny do przekazania środków. Obawiam się jednak, czy kupujący przypadkiem nie zostanie właścicielem działki, nie pobierając jedna

 

Umowa użyczenia pozwalająca na wynajem mieszkania

Ja i żona mamy rozdzielność majątkową. Żona jest właścicielką kilku mieszkań, które wynajmuje w ramach prowadzonej działalności. Ja także mam jedno mieszkanie i chciałbym, by żona je wynajmowała przez swoją firmę. Czy jest możliwa w tej materii umowa np. użyczenia między mną a żoną?

 

Czy mogę dochodzić kary umownej?

Dnia 16 maja 2011 r. została zawarta umowa o roboty budowlane, natomiast 22 lipca – ugoda, zgodnie z którą ww. umowa została rozwiązana. Nie odzyskałem jeszcze zaliczki wpłaconej na materiały budowlane (20 000 zł). Co zrobić? Czy mogę dochodzić kary umownej? Odpowiednie dokument

 

Zerwanie zaręczyn a konsekwencje prawne

Czy osoba, która pod wpływem alkoholu zaręczyła się (z pierścionkiem) bez obecności rodziców, może obawiać się jakichkolwiek roszczeń (konsekwencji prawnych) w przypadku zerwania zaręczyn, np. jeśli zostaną wydane jakiekolwiek pieniądze na ślub?

 

Brak umowy pożyczki a roszczenie o zwrot

Znajomy pożyczył mi pieniądze na rozwój firmy – w sumie ok. 14 tys. zł. Dwa razy dostałem przelew (o tytule „wpłata”), raz pieniądze do ręki. Wszystko odbywało się bez umów i świadków. Później zatrudniłem go i w ramach wypłaty oddawałem dług. Zdarzyło się też, że zniszczył mienie f

 

Awaria samochodu w leasingu

Rok temu zawarłem umowę leasingu na zakup ciągnika siodłowego na kwotę 140 tys. zł. w trakcie pierwszego wyjazdu samochód uległ awarii, jego naprawa na terenie Danii to koszt ok. 50 tys. zł, który poniosłem. Firma leasingowa nie poczuwa się do żadnej odpowiedzialności, gwarancji nie udziela też firm

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »