Samodzielne rozliczanie mediów przez najemcę w umowie najmu

Chciałabym wynająć mój lokal firmie. Czy w umowie najmu mogę ująć, że najemca sam będzie rozliczać się z dostawcami mediów? Czy oni mogą wystawiać faktury na najemcę – czyli firmę?

Samodzielne rozliczanie mediów przez najemcę w umowie najmu

Najemca jako odbiorca mediów

Najlepszym wyjściem będzie przerzucenie obowiązku zawarcia umowy z dostawcami mediów na najemcę. Bez sensu, aby Pani odpowiadała za niezapłacone przez nich faktury. Nie wiem, czy wszystkie media da się zawrzeć umowę odrębnie – czy coś nie jest rozliczane np. we wspólnocie.

Zapisy w umowie z najemcą

Zapis powinien brzmieć tak:

  1. „Najemca, niezależnie od czynszu, przez cały okres trwania najmu, zobowiązany jest do pokrywania kosztów zużycia mediów według stawek stosowanych przez dostawców w następujący sposób:

  1. za centralne ogrzewanie - stawka x m² wynajmowanej powierzchni,

  2. za podgrzanie wody – stawka x m³ zużytej wody wg wskazań wodomierza,

  3. za zimną wodę – stawka x m³ zużytej wody wg wskazań wodomierza,

  4. za ścieki – stawka x m³ zużytej wody zimnej i ciepłej wg wskazań wodomierza,

  5. za wywóz odpadów – według ilości odpadów i sposobu ich segregacji, zadeklarowanej przez Najemcę na oświadczeniu złożonym nie później niż w dniu protokolarnego wydania Lokalu Najemcy.

  1. Najemca zobowiązany jest do zawarcia umów dostawy pozostałych mediów,
    jak energia elektryczna we własnym imieniu z właściwym dostawcą mediów”.

Jeśli jest możliwe zawarcie umów z dostawcami mediów – wszystkich, zapis powinien brzmieć:

„Najemca, niezależnie od czynszu, przez cały okres trwania najmu zobowiązany jest do pokrywania kosztów zużycia mediów według stawek stosowanych przez dostawców Najemca zobowiązany jest do zawarcia umów dostawy mediów, we własnym imieniu, z właściwym dostawcą mediów”.

Przykłady

Najem biura przez małą firmę IT

Pani Anna wynajmuje swoje biuro małej firmie IT. W umowie najmu zawarła zapis, że najemca będzie samodzielnie rozliczał się z dostawcami mediów. Dzięki temu firma IT bezpośrednio podpisuje umowy na dostawę prądu, internetu i gazu, co eliminuje ryzyko nieopłaconych rachunków dla Pani Anny. Firma IT dba o regularne płatności, a Pani Anna unika kłopotów związanych z rozliczaniem

Wynajem lokalu usługowego przez salon kosmetyczny

Pan Krzysztof wynajmuje swój lokal usługowy salonowi kosmetycznemu. Aby uprościć rozliczenia i zabezpieczyć się przed problemami z opłatami za media, Pan Krzysztof w umowie najmu zamieścił klauzulę, że najemca samodzielnie zawiera umowy z dostawcami mediów. Salon kosmetyczny podpisuje kontrakty na dostawę wody, prądu i ogrzewania, co pozwala na bieżąco kontrolować koszty i unikać opóźnień w płatnościach. Dzięki temu Pan Krzysztof ma pewność, że nie będzie musiał pokrywać żadnych zaległości.

Wynajem lokalu handlowego przez sklep spożywczy

Pani Małgorzata wynajmuje lokal handlowy sklepikowi spożywczemu. Aby uniknąć problemów z rozliczeniami za media, w umowie najmu zawarła zapis, że najemca będzie odpowiadał za zawarcie umów i opłacanie rachunków za media. Sklep spożywczy, działając na tej podstawie, podpisuje umowy na dostawę prądu, wody i wywóz odpadów. Dzięki temu Pani Małgorzata ma pewność, że wszystkie rachunki są regulowane na bieżąco, a ona sama nie musi martwić się o dodatkowe formalności.

Podsumowanie

Przeniesienie obowiązku zawierania umów z dostawcami mediów na najemcę to korzystne rozwiązanie dla właścicieli lokali. Pozwala to na uniknięcie problemów związanych z nieopłaconymi rachunkami oraz daje najemcy pełną kontrolę nad kosztami zużycia mediów. Dzięki odpowiednim zapisom w umowie najmu, obie strony mogą cieszyć się transparentnymi i klarownymi zasadami współpracy.

Oferta porad prawnych

Skorzystaj z naszych profesjonalnych usług porad prawnych online i sporządzania pism, aby zapewnić sobie pełną zgodność i bezpieczeństwo prawną swoich umów najmu. Skontaktuj się z nami już dziś, aby uzyskać szybkie i rzetelne wsparcie prawne. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93