Mamy 11 826 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Postawienie ogrodzenia nad rowem melioracyjnym

Autor: Wioletta Dyl • Opublikowane: 31.08.2020

Przez działkę, w poprzek, przebiega rów melioracyjny, a chciałbym zrobić ogrodzenie. Cy mogę nad rowem w granicach działki postawić ogrodzenie, oczywiście zachowując przepustowość?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Postawienie ogrodzenia nad rowem melioracyjnym

Rów melioracyjny i przepust na działce

W myśl art. 74 i 77 ustawy z dnia 11 października 2001 r. Prawo wodne (Dz. U. Nr 115, poz. 1229) grunty, na których wykonane są urządzenia melioracji szczegółowych, są własnością właścicieli tych gruntów. Rów melioracyjny istnieje, co oznacza, że będzie on stale połączony z nieruchomością, a stosownie do postanowień art. 191 Kodeksu cywilnego własność nieruchomości rozciąga się na rzecz ruchomą, która została połączona z nieruchomością w taki sposób, że stała się jej częścią składową. Zatem rów i wykonany przez Pana przepust będzie stanowił Pana własność na terenie Pana działki. 

Budowa ogrodzenia nad rowem

Co do ogrodzenia. Tutaj Prawo budowlane w art. 29 ust. 1 pkt 7 wskazuje, że budowa ogrodzenia wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, a art. 30 ust. 1 pkt 2 tej ustawy budowa ogrodzeń od strony dróg, ulic, placów i innych miejsc publicznych oraz o wysokości powyżej 2,20 m wymaga zgłoszenia właściwemu organowi. Natomiast ogrodzenie postawione od strony innych działek czy od strony rowu wymaga zgłoszenia jedynie w przypadku, gdy będzie przekraczało 2,2 m. 

 

Czyli może Pan postawić ogrodzenie, bez problemów z rowem.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VIII - IV =
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

Poduszki