Kto ma prawo wglądu do protokołu sekcji zwłok?

• Autor: Karol Jokiel

Tego lata moja siostra zginęła na Mazurach – według oficjalnej wersji utonęła. Okoliczności jej śmierci budzą we mnie wątpliwości. Spędziłam z nią ostatnie trzy tygodnie i pożegnałam w najlepszym zdrowiu. To była bardzo wysportowana kobieta, żeglowała od lat, dzień rozpoczynała od przepłynięcia co najmniej 800 m. Dlatego nie mogę uwierzyć w otrzymane wyjaśnienia. Czy prawo zezwala, abym zapoznała się – jako siostra – z protokołem sekcji zwłok? Prokurator, z którym dziś rozmawiałam telefonicznie, poinformował mnie, że tylko syn zmarłej może otrzymać tego rodzaju informacje.

Kto ma prawo wglądu do protokołu sekcji zwłok?

Kto może mieć wgląd do protokołu z oględzin i otwarcia zwłok

Skoro sprawę prowadzi prokuratura, to rozumiem, że toczy się w sprawie przygotowawcze postępowanie karne lub przynajmniej dokonywane są w sprawie tzw. czynności sprawdzające. W tym kontekście informuję, że przepisy polskiego prawa, w szczególności zaś przepisy obowiązującego Kodeksu postępowania karnego (dalej K.p.k.) nie ustanawiają żadnych szczególnych norm dotyczących dostępu do wyników sekcji zwłok, w tym do protokołu z otwarcia zwłok.

Zgodnie z art. 209 K.p.k., jeżeli zachodzi podejrzenie przestępczego spowodowania śmierci, przeprowadza się oględziny i otwarcie zwłok. Oględzin zwłok dokonuje prokurator, a w postępowaniu sądowym sąd, z udziałem biegłego lekarza, w miarę możności z zakresu medycyny sądowej. W wypadkach niecierpiących zwłoki oględzin dokonuje policja z obowiązkiem niezwłocznego powiadomienia prokuratora. Oględzin zwłok dokonuje się na miejscu ich znalezienia. Do czasu przybycia biegłego oraz prokuratora lub sądu przemieszczać lub poruszać zwłoki można tylko w razie konieczności. Otwarcia zwłok dokonuje biegły w obecności prokuratora albo sądu. Z oględzin i otwarcia zwłok sporządza się każdorazowo protokół (art. 143 § 1 pkt 3 i 4), a ponadto biegły sporządza opinię.

Komu prokurator może udostępnić akta w toku postępowania przygotowawczego?

Zgodnie z kolei z art. 156 § 5 K.p.k., jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, w toku postępowania przygotowawczego stronom (pokrzywdzonemu i podejrzanemu), obrońcom, pełnomocnikom i przedstawicielom ustawowym udostępnia się akta, umożliwia sporządzanie odpisów i kserokopii oraz wydaje odpłatnie uwierzytelnione odpisy lub kserokopie tylko za zgodą prowadzącego postępowanie przygotowawcze. Za zgodą prokuratora akta w toku postępowania przygotowawczego mogą być w wyjątkowych wypadkach udostępnione innym osobom.

Nie ulega wątpliwości, że protokół z sekcji zwłok i opinia biegłego znajdują się w aktach sprawy i podlegają udostępnieniu na ogólnych zasadach. Sugeruję powołać się na przywołany wyżej fragment art. 156 K.p.k., aby uzyskać dostęp do tych dokumentów w formie wglądu lub kserokopii. Muszę jednak zastrzec, że prokurator nie ma obowiązku przekazywać Pani tych danych przez telefon, nie wynika to bowiem z treści art. 156 K.p.k. Proszę nadto zważyć, że w przypadku rozmowy telefonicznej nie jest on wszak w stanie zweryfikować Pani tożsamości.

W ostateczności proszę przypomnieć prokuratorowi, że zgodnie z § 139 Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 27 sierpnia 2007 r. – regulamin wewnętrznego urzędowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury, w postępowaniu przygotowawczym odmowa udostępnienia akt następuje w formie zarządzenia i wymaga uzasadnienia, a nie ustnej odpowiedzi „nie, bo nie”.