Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odwołanie wypowiedzenia umowy najmu

Autor: Łukasz Poczyński • Opublikowane: 08.02.2011

Najemca wypowiedział umowę najmu mieszkania (zawartą na czas określony), podając datę opuszczenia lokalu. Przyczyna wypowiedzenia jednak nie zaszła i prawdopodobnie najemca będzie chciał odwołać swoje wypowiedzenie. Czy może to zrobić? Czy mogę coś zrobić, by wypowiedzenie doszło do skutku nawet mimo odwoływania go przez najemcę?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Łukasz Poczyński

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W sprawie należy sięgnąć do przepisów Kodeksu cywilnego dotyczących oświadczeń woli (art. 60-65).

 

Szczególną uwagę należy zwrócić zwłaszcza na art. 61 § 1, zgodnie z którym „oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią. Odwołanie takiego oświadczenia jest skuteczne, jeżeli doszło jednocześnie z tym oświadczeniem lub wcześniej”.

 

Art. 61 § 1 zdanie 2 przewiduje możliwość odwołania złożonego oświadczenia woli.

 

Odwołanie przesłanego adresatowi oświadczenia woli jest skuteczne tylko wtedy, gdy doszło ono jednocześnie z tym oświadczeniem albo wcześniej. Należy przyjąć, że odwołanie może nastąpić w jakikolwiek sposób, a więc bez względu na to, w jakiej drodze i w jakiej formie wyrażone lub wysłane zostało odwołane oświadczenie woli.

 

Odwołanie oświadczenia woli następuje w wyniku złożenia odrębnego oświadczenia, z którego wynika zamiar cofnięcia wcześniej złożonego oświadczenia woli i tym samym zapobieżenia wywołania przez to oświadczenie właściwych dla niego skutków prawnych.

 

Dopuszczalność odwołania oświadczenia woli została ograniczona w czasie. Może ono nastąpić najpóźniej z chwilą, w której oświadczenie odwoływane doszło do adresata.

 

W doktrynie oraz orzecznictwie dopuszczono jednak możliwość odwołania oświadczenia woli także po upływie terminu do odwołania, o którym mowa w art. 61 § 1 zdanie 2 Kodeksu cywilnego, o ile adresat odwoływanego oświadczenia wyrazi na to zgodę (wyrok Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z dnia 22.o2.2007 r., sygn. akt I ACa 916/06; wyrok Sądu Najwyższego z dnia 05.07.2005 r., sygn. akt I PK 176/04; uchwała Sądu Najwyższego z dnia 23.10.1986 r., sygn. akt III PZP 62/86).

 

Mając na uwadze powyższe, należy stwierdzić, że w przedmiotowej sprawie najemca na cofnięcie swego oświadczenia woli o wypowiedzeniu umowy najmu musi uzyskać Pana zgodę jako wynajmującego. Oczywiście nie musi Pan takiej zgody wyrażać, wówczas oświadczenie woli najemcy wywrze określone skutki prawne.

 

Dla jasności dodam, że wypowiedzenie umowy najmu jest jak najbardziej ważne, mimo że Pańskim zdaniem przyczyna podana w wypowiedzeniu faktycznie nie zaszła. Nie powoduje to jednak automatycznie nieważności takiego oświadczenia woli.

 

Można się jednak zastanowić nad skutecznością takiego wypowiedzenia, skoro przyczyna wypowiedzenia jest nieprawdziwa.

 

Należy przypomnieć, że w przypadku umów najmu zawartych na czas określony istotne jest także to, aby w umowie przewidziana była możliwość jej wypowiedzenia oraz wskazane przypadki to wypowiedzenie uzasadniające (art. 673 Kodeksu cywilnego), co warunkuje skuteczność wypowiedzenia.

 

Skoro najemca podał przyczynę nieistniejącą, to można zaryzykować stwierdzenie, że wypowiedzenie (mimo że jest ważne) to jednak będzie bezskuteczne. Najemca może rozwiązać umowę najmu, jednakże może zostać pozwany z tytułu niewykonania tej umowy najmu. Poniesie wtedy odpowiedzialność odszkodowawczą. Najemca może opuścić lokal i zaprzestać płacenia czynszu, oświadczając przy tym, że nie zamierza dalej wynajmować lokalu. Poniesie on jednak odpowiedzialność odszkodowawczą względem wynajmującego.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • trzy - osiem =

»Podobne materiały

Trzyletnie wypowiedzenie umowy najmu a powrót eksmitowanej lokatorki

W 2001 r. dałam lokatorce z kwaterunku 3-letnie wypowiedzenie. Umotywowałam je tym, że mieszkanie przeznaczę dla mojego syna. W 2005 r. odbyła się rozprawa, na której orzeczono eksmisję z prawem do lokalu socjalnego, do którego eksmitowano lokatorkę. Niedługo minie pół roku od czas

Remont domu jako forma czynszu

Jestem właścicielem domu, który wymaga wielu prac remontowych (obecnie nikt tam nie mieszka). Moi znajomi zaproponowali, że wynajmą ten dom. Chcą go wyremontować w zamian za czynsz. Czy remont może być formą czynszu? Jak sporządzić umowę?

Wygaśnięcie umowy najmu lokalu użytkowego a brak nowej umowy

Upłynął niedawno 3-letni okres najmu lokalu użytkowego, który wynajmuję od gminy, ale nie została podpisana nowa umowa najmu z powodu obiekcji co do wysokości wymaganej kaucji. Czynsz płacimy więc według starej umowy na podstawie otrzymywanych faktur VAT (w umowie nie było zapisu o żad
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »