Umowa najmu z cudzoziemcem - jak się zabezpieczyć?

Mam pytanie w sprawie najmu mieszkania cudzoziemcowi. Jestem właścicielką kawalerki, od roku ją wynajmuję. Dotychczas podpisywałam z najemcami umowę najmu okazjonalnego. Obecnie mieszkanie jest do wynajęcia i zgłosiła się do mnie cudzoziemka, obywatelka Ukrainy, która jest zainteresowana najmem. To kobieta w wieku ok. 40 lat z 15-letnim synem, w Polsce przebywa na stałe od 5 lat, posiada pozwolenie na pracę. Zakładam, że trudno będzie tej pani pozyskać odpowiednie oświadczenia notarialne związane z umową najmu okazjonalnego. W związku z tym chciałabym zapytać, jakie mogę podjąć środki zaradcze, aby móc pozbyć się najemczyni, gdyby przestała płacić czynsz? Do jakiej instytucji mogę zgłosić eksmisję w przypadku cudzoziemca, obywatela obcego państwa? Jakiemu prawu podlegają cudzoziemcy, czy również chroni ich nasze prawo lokatorskie? Czy obywatelom Ukrainy grożą jakieś problemy związane z pozwoleniem na pracę, deportacją, jeśli nie płacą za najem?

Umowa najmu z cudzoziemcem - jak się zabezpieczyć?

Ustawa o ochronie praw lokatorów dotyczy także cudzoziemców

Obowiązująca w Polsce ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie Kodeksu cywilnego dotyczy wszystkich najemców lokali na terenie Rzeczpospolitej Polskiej, niezależnie od ich narodowości. Art. 2 ust 1 pkt 1 przywołanej ustawy stanowi, iż ilekroć w ustawie jest mowa o lokatorze, należy przez to rozumieć najemcę lokalu lub osobę używającą lokal na podstawie innego tytułu prawnego niż prawo własności. Proszę zwrócić uwagę, że w definicji nie ma mowy o narodowości lokatora, a tylko o jego prawie do zajmowania lokalu. Jak każda polska ustawa, także i ta obowiązuje na terenie naszego kraju. Lokator narodowości ukraińskiej podlega takiej samej, ochronie jak lokator narodowości polskiej.

Procedura eksmisyjna

Pyta Pani, co można zrobić, jeśli nowa lokatorka nie będzie opłacała czynszu za najem. Przy czym zapytanie sprowadza się do możliwości jak najszybszego pozbycia się z mieszkania niesolidnego lokatora. Zatem wyjaśniam, że sytuacja jest taka sama, jak w przypadku polskiego obywatela. Jeśli nie uzyska Pani od potencjalnej najemczyni aktu notarialnego zabezpieczającego eksmisję lokatora do wskazanego lokalu – jedyną drogą pozbycia się niepłacącej lokatorki będzie powództwo eksmisyjne oparte na treści art. 222 Kodeksu cywilnego. Czyli najpierw trzeba wypowiedzieć umowę najmu, a następnie skierować powództwo do sądu powszechnego właściwego miejscowo dla miejsca zamieszkania pozwanego, czyli de facto miejsca położenia wynajętego mieszkania. Po uzyskaniu korzystnego wyroku sądu eksmisji dokonuje komornik sądowy i w tym celu konieczne jest złożenie wniosku o dokonanie przez niego eksmisji. Niestety, nie ma żadnej innej, legalnej drogi pozbycia się lokatora. Tylko w ramach powództwa sądowego i późniejszego postępowania egzekucyjnego można „wymusić” opuszczenie lokalu przez lokatora.

Najem okazjonalny – najlepsze zabezpieczenie dla wynajmującego

Jedynym możliwym wzmocnieniem ochrony interesów wynajmującego jest tylko najem okazjonalny i niestety trzeba mieć tego świadomość. Wraz z oświadczeniami potwierdzonymi u notariusza umowa najmu okazjonalnego zabezpiecza właściciela mieszkania przed wielomiesięczną procedurą eksmisyjną. Na koniec dodam, że kwestie związane z nieopłacaniem czynszu najmu nie są przedmiotem zainteresowania wojewody, w którego gestii jest udzielanie zezwoleń na pobyt cudzoziemców w Polsce.