Mamy 11 050 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przesunięcie granicy działki przez sąsiada

Autor: Bogusław Nowakowski • Opublikowane: 06.06.2012

Do kogo należy się zwrócić o skuteczną pomoc w sprawie przesunięcia granicy działki przez sąsiada? Pomimo dokonanego wznowienia znaków granicznych na granicy działki sąsiad przesuwa ogrodzenie, zabierając nam pas 5 m działki.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Pan jest właścicielem nieruchomość A. Sąsiad jest właścicielem nieruchomości B.

 

Wznowione były znaki graniczne, co wskazuje na to, że w przeszłości być może istniał spór co do stanu posiadania lub przebiegu granic między nieruchomościami. Ale skoro granice wznowiono, to teoretycznie nie ma sporu co do tychże granic.

 

W chwili obecnej sąsiad przesunął swoje ogrodzenie („przesunął granicę działki”), w wyniku czego przekroczył granicę swojej nieruchomości, usadowił ogrodzenie na Pana nieruchomości.

 

Zrobił to nieświadomie lub ewentualnie uważając, że znaki graniczne nie są prawidłowe.

 

Jest to jednoznaczne z tym, że naruszył Pana prawo do posiadania nieruchomości oraz prawa właściciela. Uniemożliwia w ten sposób rozporządzanie przez Pana swoja własnością.

 

Z uwagi na to, że taki stan trwa już jakiś czas, nie może Pan skorzystać z obrony koniecznej w celu odparcia samowolnego naruszenia posiadania i dokonać niezwłocznego usunięcia ogrodzenia sąsiada.

 

Panu jako właścicielowi nieruchomości A, a jednocześnie jej dotychczasowemu posiadaczowi przysługuje:

 

  • roszczenie o przywrócenie stanu poprzedniego,
  • roszczenie o zaniechanie naruszeń.

 

Stosownie do Kodeksu cywilnego:

 

„Art. 344. § 1. Przeciwko temu, kto samowolnie naruszył posiadanie, jak również przeciwko temu, na czyją korzyść naruszenie nastąpiło, przysługuje posiadaczowi roszczenie o przywrócenie stanu poprzedniego i o zaniechanie naruszeń. Roszczenie to nie jest zależne od dobrej wiary posiadacza ani od zgodności posiadania ze stanem prawnym, chyba że prawomocne orzeczenie sądu lub innego powołanego do rozpoznawania spraw tego rodzaju organu państwowego stwierdziło, że stan posiadania powstały na skutek naruszenia jest zgodny z prawem.

 

§ 2. Roszczenie wygasa, jeżeli nie będzie dochodzone w ciągu roku od chwili naruszenia”.

 

Jak rozumiem, nie ma żądnego wyroku, decyzji prawomocnej, wskazującej, że obecny stan jest zgodny z prawem.

 

W tej sytuacji powinien Pan:

 

  • wezwać sąsiada do przywrócenia stanu poprzedniego, przesunięcia ogrodzenia na granicę nieruchomości na jego koszt, wyznaczając termin do wykonania tego żądania,
  • w razie niewykonania nie pozostaje nic innego jak sprawa sądowa o naruszenie posiadania i przywrócenie stanu poprzedniego.

 

W ramach tego postępowania sąd ustali, czy obecny stan posiadania jest zgodny z prawem, a jak nie, to nakaże powrót do stanu zgodnego z prawem – czyli ponowne przesunięcie granicy działki (przestawienie ogrodzenia).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 9 + 0 =

»Podobne materiały

Dopuszczalna wysokość żywopłotu

Moja działka graniczy z posesją, na której stoi budynek wielorodzinny. Aby zapewnić sobie i rodzinie prywatność, posadziłem wzdłuż ogrodzenia rząd cisów. Obecnie mają one wysokość ok. 4 m, a odległość od granicy działki wynosi 1,5 m. Czy wspólnota mieszkaniowa, która zarządza sąsiednią działką, ma p

 

Ogrodzenie na granicy działek

Jestem właścicielką działki rolnej (łąki), którą wykorzystuję, kosząc trawę na siano. Właściciel sąsiedniego pola postawił ogrodzenie (w postaci drewnianych bali) na granicy działki, co spowodowało, że nie mogę skosić około 2 m łąki. Czy mogę coś zrobić w tej sprawie?

 

Naruszenie władztwa dzierżawcy

Jestem dzierżawcą działki rolnej, na którą kilka dni temu bezprawnie wtargnął inny rolnik i zaczął wykonywać jakieś prace. Zaznaczam, że ta osoba nie jest właścicielem ziemi i nie ma do niej żadnych praw, natomiast jest zainteresowana przejęciem dzierżawy. Umowa dzierżawy (którą przesyłam w załączni

 

Jak zmusić sąsiada do przesunięcia ogrodzenia w granice jego nieruchomości?

Sąsiad postawił kilka lat temu ogrodzenie na terenie mojej nieruchomości, na długości 20 m. Odkryłem to siedem miesięcy temu i zażądałem, by przesunął ogrodzenie w granice swojej nieruchomości. Sąsiad jednak zwleka z tym i gra na czas. Jak go zmusić do konkretnych działań?

 

Błędne wznowienie granic między działkami przez geodetę

Wynajęty geodeta wskazał przebieg granicy mojej działki. Okazało się jednak, że na moją niekorzyść, z czym sąsiedzi nie chcą się zgodzić i zaproponowali nowy pomiar. Geodeta odebrał należność i odjechał. Co mam teraz zrobić?

 

Budowa garażu na granicy działki

Chcę zbudować garaż na granicy działki z sąsiadem (wymiary mojej działki to ok. 40 x 20 m). Nowy garaż będzie pozbawiony drzwi i okien na ścianie granicznej. Dodam, że sąsiad jest człowiekiem konfliktowym. Czy będzie potrzebna jego zgoda na budowę?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »