Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zakaz siadania w trakcie pracy

Autor: Joanna Korzeniewska • Opublikowane: 02.06.2018

Rozpoczynam pracę w sklepie detalicznym połączonym z kawiarnią. Mam do wyboru tzw. połówkę zmiany, czyli 6 godzin, lub całą, czyli 12 godzin. Moim obowiązkiem będzie dbanie o asortyment, doradzanie kupującym i obsługa konsumentów w kawiarni. Czasem ruch jest tak mały, że wszystkie inne obowiązki są wykonywane przed czasem i zaczyna być nudno – w takich chwilach żadna z pracownic nie może usiąść na krześle – szef tego zabrania. W efekcie wychodzi na to, że przez 12 godzin trzeba bez przerwy stać lub chodzić. Niektóre pracownice pracują tak po kilka dni pod rząd. Nie ma żadnego dodatku za uciążliwość pracy. Czy zakaz siadania w trakcie pracy wobec pracowników jest legalny? Czy może zakrawa to już o mobbing ?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Niestety często w pracy są trudne i stresujące warunki, często praca sama w sobie jest stresująca i męcząca, a nieraz dochodzi do tego jeszcze postawa pracodawcy. W opisanej przez Panią sytuacji na szczęście przepisy przewidują konkretne rozwiązanie.

 

Same przepisy Kodeksu pracy co prawda nie zawierają szczegółowych informacji w tym zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Są tam tylko jedynie ogólne informacje opisane w dziale 10. Kodeksu pracy. Bardziej szczegółowo zostało to unormowane w rozporządzeniach będących aktami wykonawczymi do Kodeksu pracy. Kwestia ta została więc opisana w rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. § 49 tego rozporządzenia zawiera regulacje dotyczące pracy siedzącej i stojącej. Tak więc przy wykonywaniu pracy niewymagającej stale pozycji stojącej należy zapewnić pracownikowi możliwość siedzenia. Natomiast przy pracy wymagającej stale pozycji stojącej lub chodzenia należy zapewnić pracownikom możliwość odpoczynku w pobliżu miejsca pracy w pozycji siedzącej, a siedziska powinny spełniać wymagania Polskich Norm.

 

Tak więc niezależnie od tego, czy uznać, że Pani praca wymaga pozycji stojącej lub chodzenia, musi mieć Pani zapewnioną możliwość odpoczynku. Nie chodzi tu wcale o miejsce, gdzie są spędzane przerwy, ale właśnie w pobliżu miejsca pracy, za ladą albo gdzieś obok – w bezpośredniej bliskości, a nie np. na zapleczu. Pracodawca nie ma prawa Paniom odmawiać odpoczynku w pozycji siedzącej ani twierdzić, że powinien się on odbywać wyłącznie w czasie przerwy. W mojej ocenie praca czy to kelnerki, czy to sprzedawcy nie wymaga stale pozycji stojącej, gdyż właśnie są chwile, kiedy nie ma klientów. Nawet jednak jeśli uznać, że to praca wymagająca stale chodzenia lub pozycji stojącej, i tak należy się Pani miejsce do siedzenia, gdzie mogłaby Pani odpocząć.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Zakaz siadania w trakcie pracy

 

Trudno mi powiedzieć, czy można to uznać za mobbing, zwłaszcza że brak danych, czy istnieją inne incydenty. Mobbing to mściwe, złośliwe, upokarzające usiłowanie zaszkodzenia pracownikowi lub grupie pracowników. Powinno to być uporczywe, a także winno trwać dłuższy okres czasu, więc na razie lepiej pozostawić tę kwestię.

 

Można złożyć zawiadomienie do Państwowej Inspekcji Pracy, jeśli pracodawca nie będzie chciał nadal dać żadnego krzesła, a wówczas może otrzymać mandat karny, lub zostanie skierowany wniosek do sądu o wymierzenie grzywny. Ewentualnie wchodzi w grę odpowiedzialność karna za nieprzestrzeganie praw pracowników, jednakże to już przy poważniejszych wykroczeniach.

 

Tak więc podsumowując – trudno tu mówić o mobbingu, jednakże niewątpliwie dochodzi do naruszenia przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy. Jeśli pracodawca nie posłucha i nie będzie chciał przestrzegać tych zasad, można zawiadomić Państwową Inspekcję Pracy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • pięć - 0 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Zmiana wymagań w kwestii wykształcenia specjalistów BHP

Posiadam zawód technika BHP od 2003 roku. Przedtem pracowałem jako inspektor BPH, posiadając odpowiedni kurs. Od 2007 roku mam zarejestrowaną własną działalność gospodarczą na świadczenie usług z zakresu BHP. Słyszałem, że od 2013 roku osoby w mojej sytuacji powinny uzupełn

Wypadek w pracy w branży budowlanej a brak służby BHP w firmie

Mój mąż jest pracodawcą zatrudniającym do 20 osób w branży budowlanej. Ma zaświadczenie o ukończeniu kursu „Szkolenie okresowe pracodawców i innych osób kierujących pracownikami”. W pracy miał miejsce drobny wypadek, a pracownik otrzymał zwolnienie lekarskie na 10

Umowa-zlecenie a szkolenie BHP

Pracownik zatrudniony na umowę-zlecenie z zewnętrznej firmy uległ wypadkowi w czasie pracy. W sądzie zarzucał mi brak szkolenia BHP, który był jego zdaniem jedną z przyczyn wypadku. Czy osobę zatrudnioną na umowę-zlecenie należy przeszkolić z BHP?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »