Szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika

Moje zdrowie pogorszyło się i od lekarza dostałam oświadczenie, że mogę dźwigać ciężary do 10 kg. Przekazałam to oświadczenie mojej kierowniczce, jednak nie zareagowała i nadal pracuję na tzw. ciężkim wydziale. Co mogę jeszcze w tej sytuacji zrobić?

Szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika

Wykaz prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z załącznikiem do Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 września 1996 r. w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet (Dz. U. Nr 114, poz. 545 z późn. zm.) wszystkie prace, przy których najwyższe wartości obciążenia pracą fizyczną, mierzone wydatkiem energetycznym netto na wykonanie pracy, przekraczają 5.000 kJ na zmianę roboczą, a przy pracy dorywczej – 20 kJ/min.

Ręczne podnoszenie i przenoszenie ciężarów o masie przekraczającej:

1) 12 kg – przy pracy stałej,

2) 20 kg – przy pracy dorywczej (do 4 razy na godzinę w czasie zmiany roboczej).

Ręczne przenoszenie pod górę – po pochylniach, schodach itp., których maksymalny kąt nachylenia przekracza 30o, a wysokość 5 m – ciężarów o masie przekraczającej:

1) 8 kg – przy pracy stałej,

2) 15 kg – przy pracy dorywczej (do 4 razy na godzinę w czasie zmiany roboczej).

Wyżej podane dopuszczalne masy ciężarów obejmują również masę urządzenia transportowego i dotyczą przewożenia ciężarów po powierzchni równej, twardej i gładkiej o pochyleniu nie przekraczającym 2% – przy pracach wymienionych w pkt 1 i 2.

Z powyższego wynika, że przy pracy stałej nie powinna Pani dźwigać więcej niż 12 kg.

Orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika

W tej sytuacji może Pani jedynie próbować zdobyć orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na Pani zdrowie.

Zgodnie z art. 55 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn. Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli zostanie wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, a pracodawca nie przeniesie go w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim do innej pracy, odpowiedniej ze względu na stan jego zdrowia i kwalifikacje zawodowe.

Nieprzeniesienie pracownika do pracy dla niego odpowiedniej i rozwiązanie z tej przyczyny przez niego umowy o pracę bez wypowiedzenia samo przez się nie upoważnia pracownika do odszkodowania z tego tytułu. W przypadku wykonania przez pracodawcę obowiązku określonego w zaświadczeniu lekarskim pracownik z reguły nie ma prawa do dodatku wyrównawczego, jeżeli na nowym stanowisku uzyskuje niższe wynagrodzenie. Prawo do tego dodatku na okres do 6 miesięcy pracownik nabywa tylko w sytuacjach określonych w K.p. Ma to miejsce wówczas, gdy stwierdzono u niego objawy wskazujące na powstawanie choroby zawodowej oraz w przypadku niezdolności do wykonywania dotychczasowej pracy wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej i nienabycia prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy. Nieprzeniesienie pracownika, na podstawie orzeczenia lekarskiego, do pracy odpowiedniej w sytuacjach określonych w K.p. upoważnia go do rozwiązania umowy na podstawie art. 55 § 1. Jednakże z uwagi na zagrożenie tak cennego dobra, jak zdrowie pracownika, naruszenie tego obowiązku z reguły jest naruszeniem podstawowego obowiązku ochrony zdrowia pracownika, czego następstwem jest prawo pracownika do odszkodowania z § 11.