Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dowód z opinii biegłego

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 12.02.2014

Jestem stroną w pewnym postępowaniu sądowym. Sąd dopuścił dowód z opinii biegłego. Zwróciłem się z prośbą do biegłego o poinformowanie mnie o miejscu i terminie planowanych badań technicznych nad sprawą. Moja prośba została przemilczana. Czy biegły miał prawo tak postąpić?

 

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu postępowania cywilnego (w skrócie „K.p.c.”) oraz przepisy rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 23 lutego 2007 r. Regulamin urzędowania sądów powszechnych (w skrócie „rozporządzenie”).

 

Z treści Pana pytania wynika, iż jest Pan stroną w postępowaniu cywilnym. Sąd dopuścił dowód z opinii biegłego.

 

W pierwszej kolejności należy podnieść, iż prawo do uczestnictwa w czynności przeprowadzanej w toku postępowania cywilnego, polegającej na pracy biegłego celem wydania opinii, wynika z art. 210 § 3 w zw. z art. 235 K.p.c.

 

Rozprawa obejmuje, stosownie do okoliczności, postępowanie dowodowe i roztrząsanie jego wyników. Postępowanie dowodowe odbywa się przed sądem orzekającym, chyba że sprzeciwia się temu charakter dowodu albo wzgląd na poważne niedogodności lub niewspółmierność kosztów w stosunku do przedmiotu sporu. W takich wypadkach sąd orzekający zleci przeprowadzenie dowodu jednemu ze swych członków (sędzia wyznaczony) albo innemu sądowi (sąd wezwany). Jeżeli charakter dowodu się temu nie sprzeciwia, sąd orzekający może postanowić, że jego przeprowadzenie nastąpi przy użyciu urządzeń technicznych umożliwiających dokonanie tej czynności na odległość. Sąd orzekający przeprowadza dowód w obecności sądu wezwanego lub referendarza sądowego w tym sądzie.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Dopuszczenie dowodu z opinii biegłego jest konsekwencją występowania w sprawie wiadomości specjalnych. Zgodnie z kodeksową regułą, w wypadkach wymagających wiadomości specjalnych, sąd po wysłuchaniu wniosków stron co do liczby biegłych i ich wyboru, może wezwać jednego lub kilku biegłych w celu zasięgnięcia ich opinii.

 

Jak podnosi się w orzecznictwie, postępowanie dowodowe w rozumieniu art. 235 § 1 obejmuje wszystkie czynności stron i sądu związane z przeprowadzeniem dowodów przed sądem pierwszej instancji oraz w określonym zakresie przed sądem odwoławczym (por. m.in. uzasadnienie wyroku SN z dnia 8 stycznia 2002 r., I CKN 978/00; uzasadnienie wyroku SN z dnia 16 stycznia 2002 r., II CKN 1086/00; uzasadnienie wyroku SN z dnia 22 stycznia 2002 r., V CKN 508/00).

 

Powyższe potwierdza przepis § 103 rozporządzenia, który stanowi, iż jeżeli strony biorące udział w przeprowadzaniu przez sąd wezwany lub sędziego wyznaczonego dowodu z opinii biegłych albo w czynnościach wyjaśniających, połączonych z przeprowadzeniem takiego dowodu, zgłoszą uwagi co do treści złożonej opinii, sąd wezwany lub sędzia wyznaczony powinien, stosownie do potrzeb, zażądać od biegłych wyjaśnień lub uzupełnienia opinii. Jeżeli jednak niezwłoczne uzupełnienie opinii nie byłoby możliwe, sąd wezwany lub sędzia wyznaczony wyznacza biegłym inny termin.

 

Z uwagi na powyższe brak powiadomienia o terminie i miejscu przeprowadzenia opinii przez biegłego przy jednoczesnym złożeniu wniosku o poinformowanie o ww. czynnościach podejmowanych przez biegłego należy uznać za pozbawienie Pana prawa do należytego reprezentowania swoich interesów. Dowód z opinii biegłego jest dowodem w rozumieniu Kodeksu postępowania cywilnego, o którego przeprowadzeniu strony winne być poinformowane. Wskazanie miejsca i terminu sporządzenia opinii nie jest wymagane w sytuacji, kiedy wydanie opinii następuje na podstawie zgromadzonych w aktach sprawy dokumentów. Jeżeli opinia ma być połączona z oględzinami miejsca, to w mojej ocenie na mocy art. 210 § 3 w zw. z art. 235 K.p.c. strona ma prawo wziąć udział w takiej czynności. W mojej ocenie biegły nie ma obowiązku dostosowywania terminu przeprowadzanych przez siebie czynności do terminu wskazanego przez strony. Należy przy tym wyraźnie podkreślić, iż tylko dowody przeprowadzone zgodnie z regułami postępowania dowodowego mogą być uwzględnione przy dokonywaniu ustaleń, oceny materiału sprawy i dowodów.

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dwa plus II =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Opinia biegłego na temat czasu potrzebnego do upicia się

Dwa tygodnie temu wracałem w nocy z wesela po spożyciu alkoholu. Wpadłem w ogrodzenie działki, więc wyszedłem z samochodu i wróciłem do domu pieszo. Minęły trzy godziny i pojawiła się u mnie policja. Test alkomatem wskazał trzy promile alkoholu we krwi, ale powiedziałem, że piłem dop

Skarga na biegłego

Gdzie składa się skargę na biegłego sądowego w procesie karnym? Czy można złożyć skargę na biegłego (psychologa), jeżeli jest już prawomocny wyrok? Sądzę, że jestem w stanie skutecznie podważyć opinię biegłego sądowego za pomocą opinii, którą uzyskałem na własne zamówienie

Podważenie błędnie wydanej opinii biegłego

Biegły wydał opinię medyczną, opierając się na źle odczytanych wypisach szpitalnych (a powinienem dostać rentę). W związku z tym sąd nie wydał korzystnej dla mnie opinii, mimo że to ja mam rację w sprawie. Co powinienem zrobić?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »