Opodatkowanie usług pielęgnacji i wycinki drzew

• Autor: Marcin Sądej

Przymierzam się do założenia firmy (jednoosobowej działalności gospodarczej) związanej z wycinką oraz pielęgnacją drzew. Zastanawiam się, jaki sposób opodatkowania będzie dla mnie najkorzystniejszy. Proszę o poradę.

Opodatkowanie usług pielęgnacji i wycinki drzew

Możliwe formy opodatkowania firmy

W pierwszej kolejności wskażmy, że w zakresie podatku dochodowego możliwe są aż 4 formy prowadzenia działalności gospodarczej: zasady ogólne, podatek liniowy, ryczałt ewidencjonowany oraz karta podatkowa.

Wycinka i pielęgnacja drzew – usługi

Po drugie wskażmy, że planowana działalność usługowa w zakresie wycinki i pielęgnacji drzew mieści się w PKWiU 81.3, tj. działalność usługowa związana z zagospodarowaniem terenów zieleni.

Podklasa ta obejmuje:

  • dokonywanie zasadzeń, pielęgnację i utrzymanie:
    • parków i ogrodów:
    • przy domach prywatnych i domach wielomieszkaniowych,
    • przy budynkach użyteczności publicznej i częściowo publicznej(szkoły, szpitale, budynki administracyjne, kościoły itp.),
    • na terenach miejskich (parki miejskie, strefy zieleni, cmentarze itp.),
    • przy budynkach przemysłowych i handlowych,
  • zieleni:

budynków (zieleń fasad, ogrody na dachach i wewnątrz budynków itp.),

autostrad, ulic, dróg kolejowych i tramwajowych, brzegów dróg wodnych, w portach itp.,

terenów sportowych, terenów przeznaczonych do gier i zabaw na świeżym powietrzu i innych terenów rekreacyjnych (np. trawniki przeznaczone do zażywania kąpieli słonecznych, pola golfowe),

wód stojących i płynących (zbiorniki wodne, bagna, stawy, baseny kąpielowe, fosy, strumyki, potoki, rzeki, systemy oczyszczania ścieków),

zagospodarowanie terenów zieleni i dokonywanie zasadzeń w celu ochrony przed hałasem, wiatrem, erozją, oślepianiem lub dla ułatwienia widoczności.

Podklasa ta nie obejmuje:

  • produkcji w celach handlowych i dokonywania zasadzeń w celu sprzedaży roślin, drzew, sklasyfikowanej w odpowiednich podklasach działów 01, 02,
  • działalności szkółek, włączając szkółkarstwo leśne, sklasyfikowanej w 01.30.Z, 02.10.Z,
  • utrzymania terenów rolniczych w dobrym stanie ekologicznym, sklasyfikowanego w 01.61.Z,
  • działalności architektury i projektowania krajobrazu, sklasyfikowanej w 71.11.Z,
  • działalności budowlanej w celu zaprojektowania krajobrazu, sklasyfikowanej w odpowiednich podklasach Sekcji F.

Opodatkowanie działalności na zasadach ogólnych

Tego rodzaju działalność może być opodatkowana na zasadach ogólnych. W tym przypadku stawka podatku wynosi 17% lub 32%, jeżeli podstawa opodatkowania przekroczy 85 528 zł. Podatek jest płatny od dochodu będącego różnicą pomiędzy przychodem a kosztem podatkowym. Podatek jest płatny od sumy dochodów, a więc w tym przypadku podatnik do dochodu z działalności gospodarczej dolicza dochody z innych źródeł (np. z umowy o pracę) i płaci podatek na zasadach ogólnych od całości. W tym wariancie istnieje możliwość skorzystania z wszelkich ulg podatkowych. Rozliczenia dokonuje się na formularzu PIT-36.

Wycinka i pielęgnacja drzew a podatek liniowy

Kolejną dopuszczalną formą opodatkowania jest podatek liniowy. W tym przypadku stawka podatku zawsze wynosi 19% i również podatek jest obliczany od dochodu będącego różnicą pomiędzy przychodem a kosztem. Podatku liniowego nie można stosować jedynie w przypadku, gdy w roku podatkowym w ramach działalności podatnik wykonywałby te same usługi na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy. Należy pamiętać, że w przypadku podatku liniowego rozliczenia dokonuje się na osobnym formularzu PIT-36L, a dochody z działalności nie łączą się z pozostałymi źródłami. W przypadku wyboru podatku liniowego nie ma jednak możliwości skorzystania z ulg np. na dzieci, jak również nie ma możliwości rozliczenia wspólnie z małżonkiem.

Podatek w formie ryczałtu

Zagospodarowanie zieleni może również korzystać z formy ryczałtowej. W tym przypadku podatnik może korzystać ze stawki 8,5%. Należy jednak pamiętać, że w tej sytuacji podatek jest płatny od przychodu, co oznacza, że nie ma możliwości uwzględnienia w rozliczeniu żadnych kosztów podatkowych. Rozliczenie podatku odbywa się na formularzu PIT-28. W tej sytuacji nie ma możliwości rozliczenia wspólnie z małżonkiem. W konsekwencji ta forma opodatkowania jest dobrym rozwiązaniem dla podatników, którzy nie planują ponosić sporych kosztów działalności. Podobnie jak w przypadku podatku liniowego nie ma możliwości skorzystania z tej formy, jeżeli usługi wykonywane są na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy.

Zalety i wady karty podatkowej

Ostatnią możliwą formą opodatkowania jest karta podatkowa. W tym przypadku podatek nie jest uzależniony od wysokości osiągniętego przychodu ponieważ miesięczna stawka podatku jest wymierzana w formie decyzji podatkowej naczelnika US. Wysokość podatku jest tutaj uzależniony do wielkości miejscowości w której prowadzona jest działalność. Podatek jest konkretnie określany przez naczelnika US, przy czym widełki określa sama ustawa. W przypadku miejscowości do 5000 mieszkańców podatek wynosi pomiędzy 2104 a 3514 zł. W przypadki miejscowości ponad 5000 do 50 000 mieszkańców podatek wynosi od 2812 do 4217. Natomiast w przypadku miejscowości ponad 50 000 mieszkańców podatek wynosi od 3513 do 4922 zł. Trzeba zauważyć, że w tym przypadku stawki miesięcznego podatku są dość wysokie. Należy także podkreślić, że podatek jest niezależny od wysokości poniesionego kosztu. Również w tym przypadku nie ma możliwości rozliczania wspólnie z małżonkiem.

Wybór odpowiedniego opodatkowania dochodów z firmy

Jak zatem widać, wybór odpowiedniej formy opodatkowania jest przede wszystkim determinowany indywidualną sytuacją danego podatnika. Trudno wskazać, która forma jest w danym przypadku najlepsza, ponieważ uzależnione jest to od takich czynników, jak planowane koszty działalności (jeżeli podatnik planuje spore koszty to nieuzasadniona jest forma ryczałtowa czy też karta podatkowa) czy też ulg które podatnik chce odliczać (np. ulga na dzieci przysługuje wyłącznie w przypadku zasad ogólnych).