.
Mamy 11 988 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Domki całoroczne na zgłoszenie na działce budowlanej

Autor: Paulina Olejniczak-Suchodolska • Opublikowane: 01.12.2020

Chcemy zakupić dużą działkę budowlaną o powierzchni ok. 3 tys. m2. MPZP mówi, że na tej działce może znajdować się zabudowa jednorodzinna, zagrodowa oraz usługowa (w tym turystyczna). Zależałoby nam na postawieniu tam domków całorocznych na zgłoszenie na wynajem. Czy jest możliwość, aby na takiej działce budowlanej postawić domki całoroczne na zgłoszenie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Domki całoroczne na zgłoszenie na działce budowlanej

Domki całoroczne letniskowe

O tym, czy na danej działce można postawić domek letniskowy (w tym domek całoroczny pod wynajem), decyduje jej status, który określa miejscy plan zagospodarowania przestrzennego. Jeśli znajduje się w nim informacja, że dany teren jest przeznaczony pod zabudowę rekreacyjną, wówczas nie ma przeciwwskazań, by postawić taki domek. Taki obiekt można także wybudować na działce budowlanej, jednak wówczas domek letniskowy będzie musiał spełniać wymagania określone dla domów całorocznych, co Pani planuje.

Najem wybudowanych domków całorocznych

Nie ma zatem przeszkód, aby na działce budowalnej, która przewiduje zabudowę jednorodzinną, zagrodową i usługową, w tym turystyczną, postawić całoroczny domek i prowadzić usługi związane z jego najmem.

 

A zatem, jeśli działka jest budowlana i teren jest przeznaczony pod zabudowę jednorodzinną, to może Pani postawić całoroczny domek (czy to letniskowy, czy skandynawski, czy inny tożsamy). Z kolei skoro dopuszczona jest zabudowa usługowa, w tym turystyczna, to nie ma przeszkód, aby w takim domku prowadzić usługi najmu.

 

Jeśli jednak chce mieć Pani pewność, że gmina nie będzie miała problemu, to zachęcam, aby zadzwonić lub udać się do gminy i uzyskać ich zdanie na ten temat. Jeśli okaże się, że mają odmienne zdanie/odmienną interpretację, wówczas może Pani jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji uzyskać stosowne zmiany w planie lub przekonać urzędników do słuszności powyższych twierdzeń, co jest zawsze lepszą sytuacją niż jakiekolwiek problemy w trakcie budowy, które narażają na stres.

Budowa domków na zgłoszenie

Podstawowym warunkiem wybudowania domu letniskowego całorocznego jest lokalizacja działki na terenie zabudowy letniskowej bądź rekreacyjnej, który musi być objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

 

Budowa domku letniskowego na zgłoszenie może nastąpić pod warunkiem, że:

 

  1. budynek jest wolno stojący (posiada samodzielną konstrukcję) i parterowy,
  2. powierzchnia zabudowy budynku nie przekracza 35 m2,
  3. na powierzchni działki do 500 m2 może się znajdować tylko jeden domek letniskowy.

Konieczność uzyskania pozwolenia na budowę

Natomiast pozwolenie na budowę domku rekreacyjnego jest konieczne, gdy niespełnione zostały warunki pozwalające na budowę na zgłoszenie. Dodatkowo jeśli działka, na której planowana jest budowa domku letniskowego, leży w pobliżu lub na obszarze Natura 2000, pozwolenie na budowę także może być konieczne. Wszystko zależy od indywidualnego przypadku i decyzji urzędu. Tutaj musi się Pani koniecznie skontaktować z gminą. W sytuacji, gdy jako domek letniskowy chcemy wybudować nieruchomość, która w zasadzie nie będzie różnić się niczym od zwykłego domu całorocznego, to w takiej sytuacji oczywiście konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę.

 

Ostatecznie jednak o tym, co na danej działce możemy zbudować, z jaką ilością kondygnacji, z jakim przeznaczeniem itp., przesądza miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, a jeśli go nie ma – warunki zabudowy. Dlatego – w pierwszej kolejności – powinniśmy sprawdzić, co na temat przeznaczenia naszego gruntu, na którym chcemy budować, mówią urzędy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • osiem minus X =
.

»Podobne materiały

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe spadek.info

porady budowlane prawo-budowlane.info

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton