Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wpisanie na listę dłużników bez wyroku sądowego - czy to jest zgodne z prawem?

Autor: Monika Cieszyńska • Opublikowane: 07.02.2019

Zostałam wpisana na listę dłużników KRD BIG bez wyroku sądowego, czy to jest zgodne z prawem? W roku 1998 miałam kredyt, który spłacałam, ale miałam trudną sytuację i oddałam samochód w rozrachunku. Samochód został sprzedany, a bank nic się nie odzywał, ale i rozliczenia nie dał.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Wpisanie na listę dłużników bez wyroku sądowego - czy to jest zgodne z prawem?

Monika Cieszyńska

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Aktualnie, tj. od 14 czerwca 2010 r., Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej S.A. działa w oparciu o Ustawę o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych z dnia 9 kwietnia 2010 r. (Dz. U. z 2014 r., poz. 1015) oraz Regulamin Zrządzania Danymi Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej S.A., zatwierdzony w drodze decyzji Ministra Gospodarki, po zasięgnięciu opinii Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

 

Zgodnie z ww. regulacjami bank może przekazać do biura informację gospodarczą o zobowiązaniu konsumenta – mimo braku prawomocnego orzeczenia sądowego zaopatrzonego w klauzulę wykonalności stwierdzającego zaległość – jeśli spełnione są łącznie niżej wskazane warunki:

 

  1. po pierwsze, zobowiązanie powstało w związku z określonym stosunkiem prawnym (np. w związku z zawarciem umowy pożyczki czy innej umowy cywilnoprawnej,
  2. po drugie, łączna kwota wymagalnych zobowiązań dłużnika będącego konsumentem wobec banku wynosi co najmniej 200 złotych (w przypadku przedsiębiorców 500 zł) oraz są one wymagalne od co najmniej 60 dni (innymi słowy chodzi o sytuację, gdy kredytobiorca ma zaległość w płatnościach rat na co najmniej 200 zł i pozostaje w opóźnienie od co najmniej 60 dni),
  3. po trzecie, upłynął co najmniej miesiąc od wysłania przez bank listem poleconym albo doręczenia dłużnikowi osobiście, wezwania do zapłaty zawierającego ostrzeżenie o zamiarze przekazania danych do biura, z podaniem firmy i adresu siedziby tego biura.

 

Dane w KRD przechowywane są przez 10 lat lub do momentu spłaty zobowiązania. Niemniej w ciągu 14 dni od spłaty zobowiązania bank miał obowiązek usunąć Panią z Krajowego Rejestru Dłużników lub zaktualizować dane co do kwoty zadłużenia (jeśli spłata długu była częściowa).

 

Natomiast przed 14 czerwcem 2010 r. obowiązywała ustawa z dnia 14 lutego 2003 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych (Dz. U. Nr 50, poz. 424 z późn. zm.). Jednak w przypadku zaległości z tytułu kredytów konsumenckich  obowiązywały te same zasady. Jeśli spłaciła Pani przedmiotowy dług wobec banku w całości lub dług wpisany do KRD jest niezgodny z rzeczywistością na Pani niekorzyść, winna Pani wezwać bank do usunięcia wpisu lub jego zaktualizowania. Nadto może Pani zgłosić do KRD zarzut, który biuro ma obowiązek rozpatrzyć w ciągu 21 dni. KRD wezwie wówczas bank do ustosunkowania się do zarzutu w terminie 14 dni. W przypadku milczenia banku wpis jest usuwany. Po trzecie, może Pani złożyć doniesienie do prokuratury lub na policję o podejrzeniu popełnienia przestępstwa poświadczenia nieprawdy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • cztery plus V =

»Podobne materiały

Odsetki od hipoteki

Kupiłem nieruchomość obciążoną wpisem do hipoteki na rzecz ZUS. Z dokumentów wynika, że jest to „hipoteka przymusowa zwykła”. Zwróciłem się do ZUS-u z prośbą o wyliczenie zaległej kwoty, ponieważ chciałem zdjąć hipotekę, i otrzymałem kwotę z odsetkami naliczonymi do

Tymczasowo aresztowany a komornicza egzekucja środków z tzw. żelaznej kasy

Mój chłopak został tymczasowo aresztowany. Ma zadłużenie alimentacyjne. Czy komornik może mu zająć środki wpłacane na tzw. żelazną kasę i wypiskę? Czy jest jakaś kwota, której komornik zająć nie może? Wpłaty mniej więcej raz w miesiącu i wynoszą ok. 400 zł.

Zajęcie mieszkania przez komornika a rozdzielność majątkowa

Mam z mężem rozdzielność majątkową od kilku lat. Mamy mieszkanie własnościowe kupione po 50%. Mąż wziął kredyt konsumpcyjny na siebie i teraz nie jest w stanie spłacać rat. Ja nie podpisywałam żadnych dokumentów. Czy bank może przejąć lub zlicytować część mieszkania męża? C
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »