Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Udokumentowanie dochodów przy budowie domu

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 25.06.2016

Moja siostra buduje dom z własnych środków. Ma wieloletnie oszczędności, ale zarobki wykazywane w jej rodzinie są mniejsze. I tu pojawia się problem (chodzi o zabezpieczenie się przed urzędem skarbowym) i w związku z tym mam kilka pytań. Czy mogę siostrze przekazać pieniądze lub zakupić materiały budowlane na poczet budowy? Czy rodzice mogą dać córce pieniądze?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zarówno od rodziców, jak i od Pana, siostra może otrzymać darowizny bez konieczności płacenia podatku (obdarowany jest podatnikiem). Wartość tych darowizn jest nielimitowana są jednak pewne warunki. Zgodnie z art. 4a ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz.U.2015.86 j.t ze zm.) zwalnia się od tego podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez m.in. zstępnych (czyli np. dzieci od rodziców, wnuki od dziadków itd.), jeżeli w przypadku pieniężnej darowizny dokonanej nie w formie aktu notarialnego:

1) obdarowani zgłoszą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego nabycie w terminie 6 miesięcy od dnia spełnienia przyrzeczonego świadczenia (SD-Z2),

2) i gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny są środki pieniężne (a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę 9637 zł) udokumentują ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym.

 

To samo zwolnienie ma zastosowanie do darowizny niepieniężnej, również termin na złożenie SD-Z2 wynosi 6 miesięcy, tu oczywiście nie obowiązuje wymóg dodatkowej dokumentacji w postaci potwierdzenia dowodem przekazania.

 

Reasumując, siostra jako obdarowana musiałaby celem skorzystania ze zwolnienia złożyć, w terminie 6 miesięcy zgłoszenie SD-Z2 i w przypadku darowizny pieniężnej udokumentować otrzymanie środków dowodem przekazania na rachunek bankowy.

 

Dodam, iż nie wymagają zgłoszenia darowizny do kwoty 9637 zł (w uproszczeniu to limit na 5 lat od jednej osoby) dokonane w I grupie pokrewieństwa. Do I grupy zalicza się małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów; wtedy nie trzeba składać ani zgłoszenia, ani deklaracji. Ponadto, jako osobne zwolnienie, zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 4 zwalnia się od podatku nabycie w drodze darowizny pieniędzy lub innych rzeczy przez osobę zaliczoną do I grupy podatkowej w wysokości nieprzekraczającej 9637 zł od jednego darczyńcy, a od wielu darczyńców łącznie nie więcej niż 19 274 zł w okresie 5 lat od daty pierwszej darowizny, jeżeli pieniądze te lub rzeczy obdarowany przeznaczy w okresie 12 miesięcy od dnia ich otrzymania na wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni, budowę domu jednorodzinnego, nabycie lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość albo spłatę zabezpieczonego hipoteką kredytu mieszkaniowego wraz z odsetkami.

 

Pamiętać należy jednak, że darczyńca musi mieć w legalnym źródle przychodu, opodatkowanym, powyżej wydanych kwot na inwestycje i utrzymanie, taką kwotę środków, którą chce darować. W przeciwnym razie, w przypadku kontroli, będzie zagrożenie dokładnie takie, jak teraz u siostry, tj. stawką 75% podatku dochodowego wobec nieopodatkowanej części dochodów oraz sankcjami karnoskarbowymi (za unikanie opodatkowania).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 4 plus X =

»Podobne materiały

Czy doradca podatkowy może na stronie internetowej swojej firmy zamieszczać informacje o zmianach w przepisach?

Czy doradca podatkowy w celu zwiększenia atrakcyjności swojej firmy może na stronie internetowej zamieszczać newsy z zakresu przepisów podatkowych? Mój znajomy twierdzi, że jako doradca podatkowy nie może udzielać darmowych porad, a publikowanie takich informacji na stronie WWW może być w ten sposób

 

Płatności bezgotówkowe a brak fiskalnego pokrycia

Jestem ajentem jednego ze sklepów pewnej sieci. Na podstawie danych z kasy fiskalnej płacę na drugi dzień za sprzedane towary. W sklepie mam również terminal płatniczy. Płaciłem też własnymi kartami na kwoty wyższe niż standardowe (m.in. 500 zł, 1000 zł), jednak do tych transakcji nie było paragonów

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »