Mamy 11 826 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Udokumentowanie dochodów przy budowie domu

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 25.06.2016

Moja siostra buduje dom z własnych środków. Ma wieloletnie oszczędności, ale zarobki wykazywane w jej rodzinie są mniejsze. I tu pojawia się problem (chodzi o zabezpieczenie się przed urzędem skarbowym) i w związku z tym mam kilka pytań. Czy mogę siostrze przekazać pieniądze lub zakupić materiały budowlane na poczet budowy? Czy rodzice mogą dać córce pieniądze?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zarówno od rodziców, jak i od Pana, siostra może otrzymać darowizny bez konieczności płacenia podatku (obdarowany jest podatnikiem). Wartość tych darowizn jest nielimitowana są jednak pewne warunki. Zgodnie z art. 4a ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz.U.2015.86 j.t ze zm.) zwalnia się od tego podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez m.in. zstępnych (czyli np. dzieci od rodziców, wnuki od dziadków itd.), jeżeli w przypadku pieniężnej darowizny dokonanej nie w formie aktu notarialnego:

1) obdarowani zgłoszą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego nabycie w terminie 6 miesięcy od dnia spełnienia przyrzeczonego świadczenia (SD-Z2),

2) i gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny są środki pieniężne (a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę 9637 zł) udokumentują ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym.

 

To samo zwolnienie ma zastosowanie do darowizny niepieniężnej, również termin na złożenie SD-Z2 wynosi 6 miesięcy, tu oczywiście nie obowiązuje wymóg dodatkowej dokumentacji w postaci potwierdzenia dowodem przekazania.

 

Reasumując, siostra jako obdarowana musiałaby celem skorzystania ze zwolnienia złożyć, w terminie 6 miesięcy zgłoszenie SD-Z2 i w przypadku darowizny pieniężnej udokumentować otrzymanie środków dowodem przekazania na rachunek bankowy.

 

Dodam, iż nie wymagają zgłoszenia darowizny do kwoty 9637 zł (w uproszczeniu to limit na 5 lat od jednej osoby) dokonane w I grupie pokrewieństwa. Do I grupy zalicza się małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów; wtedy nie trzeba składać ani zgłoszenia, ani deklaracji. Ponadto, jako osobne zwolnienie, zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 4 zwalnia się od podatku nabycie w drodze darowizny pieniędzy lub innych rzeczy przez osobę zaliczoną do I grupy podatkowej w wysokości nieprzekraczającej 9637 zł od jednego darczyńcy, a od wielu darczyńców łącznie nie więcej niż 19 274 zł w okresie 5 lat od daty pierwszej darowizny, jeżeli pieniądze te lub rzeczy obdarowany przeznaczy w okresie 12 miesięcy od dnia ich otrzymania na wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni, budowę domu jednorodzinnego, nabycie lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość albo spłatę zabezpieczonego hipoteką kredytu mieszkaniowego wraz z odsetkami.

 

Pamiętać należy jednak, że darczyńca musi mieć w legalnym źródle przychodu, opodatkowanym, powyżej wydanych kwot na inwestycje i utrzymanie, taką kwotę środków, którą chce darować. W przeciwnym razie, w przypadku kontroli, będzie zagrożenie dokładnie takie, jak teraz u siostry, tj. stawką 75% podatku dochodowego wobec nieopodatkowanej części dochodów oraz sankcjami karnoskarbowymi (za unikanie opodatkowania).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • III + VIII =
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

Poduszki