Czy seks z 15-latką jest karalny?

Czy można uprawiać seks z 15-latką (za 4 miesiące będzie miała 16 lat), mając samemu 22 lata? Czy coś za to grozi? Oczywiście ta osoba zgadza się na seks.

Czy seks z 15-latką jest karalny?

Obcowanie płciowe z małoletnim poniżej lat 15

Zatem chciałby Pan uzyskać informację w zakresie współżycia fizycznego z osobą, która ukończyła 15 rok życia.

Istotny z punktu widzenia Pana interesu jest przepis art. 200 § 1 K.k., zgodnie z którym – kto obcuje płciowo z małoletnim poniżej lat 15 lub dopuszcza się wobec takiej osoby innej czynności seksualnej lub doprowadza ją do poddania się takim czynnościom albo do ich wykonania, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

Co oznacza pojęcie obcowania płciowego?

Obcowanie płciowe obejmuje swoim zakresem typowe stosunki seksualne, ale również inne zachowania realizowane przez kontakt cielesny sprawcy i pokrzywdzonego mające służyć zaspokojeniu popędu płciowego, a stanowiące surogaty typowego stosunku seksualnego (np. stosunki analne, oralne, zarówno heteroseksualne, jak i homoseksualne). M. Filar, interpretując pojęcie obcowania płciowego, stwierdził, że oznacza ono zachowanie polegające na wprowadzaniu organów płciowych jednego z uczestników aktu (najczęściej sprawcy) do ciała drugiego uczestnika (najczęściej ofiary) [M. Filar, Przestępstwa..., s. 20].”*

Na czym polega inna czynność seksualna?

Nadto wskazać należy na tezę postanowienia Sądu Najwyższego z dnia 21 maja 2008 r., sygn. akt V KK 139/2008, zgodnie z którą: „»Inna czynność seksualna«, w rozumieniu art. 200 § 1 kk (a także w rozumieniu art. 197 § 2 kk oraz art. 198 i 199 kk), to takie zachowanie, niemieszczące się w pojęciu »obcowania płciowego«, które związane jest z szeroko rozumianym życiem płciowym człowieka, polegające na kontakcie cielesnym sprawcy z pokrzywdzonym lub przynajmniej na cielesnym i mającym charakter seksualny zaangażowaniu ofiary, co obejmuje te sytuacje, w których sprawca, zmierzając do pobudzenia lub zaspokojenia swojego popędu, nie tylko dotyka narządów płciowych pokrzywdzonego (choćby przez bieliznę lub odzież), lecz podejmuje również inne czynności w zetknięciu z jego ciałem (np. pieszczoty, pocałunki). Bez wątpienia w tym zakresie znaczeniowym mieści się także dotykanie piersi ofiary.”

W mojej ocenie, z uwagi na fakt, iż osoba, o której Pan pisze, ma skończone 15 lat, nie można Panu przedstawić zarzutu. Wyraźnie jednak podkreślić należy, iż zgoda pokrzywdzonego nie ma znaczenia dla bytu przestępstwa z art. 200 § 1 i 2 [por. wyrok SN z dnia 14 lipca 1988 r., II KR 163/88]. Przepis art. 200 § 1 K.k. posługuje się sformułowaniem małoletni.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny - Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553
2. * Szwarczyk Maciej, Michalska-Warias Aneta, Piórkowska-Flieger Joanna, Bojarski Tadeusz (red.), Najnowsze wydanie: Kodeks karny. Komentarz., Warszawa 2007 Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis (wydanie II) ss. 784
3. Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 21 maja 2008 r., sygn. akt V KK 139/2008
4. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 14 lipca 1988 r., sygn. akt II KR 163/88