Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Mieszkanie od mamy i spłata siostry - jak się zabezpieczyć?

Autor: Michał Berliński • Opublikowane: 23.10.2020

Zamierzam podpisać akt notarialny z siostrą i mamą, w którym będzie zapisane, że mama oddaje nam mieszkanie, a ja spłacam siostrze połowę jej udziałów z mieszkania. Aby uniknąć podatku dochodowego, siostra chce, żeby w tytule przelewu tej spłaty było słowo „darowizna”. Czy nie będzie podstaw w przyszłości do kwestionowania spłaty? Jak załatwić sprawę, żeby obie strony były zabezpieczone? Jak uniknąć podatku dochodowego, a jednocześnie by nie było podstaw do podważenia faktu, że udział siostry został przeze mnie spłacony?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Mieszkanie od mamy i spłata siostry - jak się zabezpieczyć?

Ustanowienie dożywocia na nieruchomości

Tego rodzaju sprawy zawsze są bardzo trudne, bowiem chodzi przede wszystkim o najbliższych. Na pewno, aby uniknąć w przyszłości sporów odnośnie tego, że nieruchomość, którą Pani otrzymała, nie powinna zostać zaliczona do schedy spadkowej lub też nie powinna Pani od niej płacić zachowku, należałoby przekazać ją tylko na rzecz Pani – w formie ustanowienia dożywocia. Wskazać należy przede wszystkim, że ustanowienie dożywocia to nie jest żadna darowizna. Dożywocie wiąże się jednak z obowiązkiem zapłaty podatku w wysokości 2% (dużo mniej niż ewentualnego podatku dochodowego). Właśnie dlatego, że dożywocie to nie jest darowizna i nie korzysta ze zwolnienia z podatku.

 

Dożywocie uregulowane jest w Kodeksie cywilnym. Wskazać należy, że zgodnie z treścią art. 908:

 

„[Umowa dożywocia]

§ 1. Jeżeli w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywca zobowiązał się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie (umowa o dożywocie), powinien on, w braku odmiennej umowy, przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym.

§ 2. Jeżeli w umowie o dożywocie nabywca nieruchomości zobowiązał się obciążyć ją na rzecz zbywcy użytkowaniem, którego wykonywanie jest ograniczone do części nieruchomości, służebnością mieszkania lub inną służebnością osobistą albo spełniać powtarzające się świadczenia w pieniądzach lub w rzeczach oznaczonych co do gatunku, użytkowanie, służebność osobista oraz uprawnienie do powtarzających się świadczeń należą do treści prawa dożywocia.

§ 3. Dożywocie można zastrzec także na rzecz osoby bliskiej zbywcy nieruchomości”.

 

Zgodnie z treścią każdego dożywocia, jeśli nie jest kształtowane inaczej, to przyjmujący się zobowiązuje się: „zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie (umowa o dożywocie), powinien on, w braku odmiennej umowy, przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym”.

Rzekoma darowizna jako spłata mieszkania

Zatem dożywocie miałoby sporo korzyści, ale i obowiązków. Druga sprawa to kwestia zaufania. Co do zasady czynność darowizny dla Pani nieruchomości można by było przeprowadzić u notariusza, bowiem tu mamy do czynienia z nieruchomością i nie mamy wyjścia. Jednak kwestię przekazania środków siostrze można już zrobić zwykłym przelewem z opisem „darowizna” i wtedy nikt, w tym urząd skarbowy, nie będzie mógł nam zarzucić, że była to spłata. Tylko oczywiście w tym miejscu mamy pewne ale. Po pierwsze Pani musi ufać siostrze na tyle, że ta za jakiś czas, jak rodziców zabraknie, nie złoży do sądu sprawy o zachowek albo o dział spadku z wnioskiem o uzupełnienie schedy spadkowej o to darowane Pani mieszkanie, a siostra musi ufać Pani, że Pani tej darowizny pieniędzy dokona. Jeśli jednak byłaby to spłata z tego mieszkania, to byłoby łatwiej i bezpieczniej pod względem prawnym. Mama wtedy daruje nieruchomość i Pani i siostrze, a Panie dokonują tzw. zniesienia współwłasności i niestety wiąże się to jednak z podatkiem po stronie osoby, która spłatę otrzymuje.

 

Powyższe stanowisko potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 28 kwietnia 2014 r., nr IBPBII/2/415-83/14/ŁCz, gdzie można przeczytać:

 

„Jak wynika z powyższego jednym ze sposobów zniesienia współwłasności jest przyznanie wspólnej rzeczy jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty pozostałych. Oznacza to, że osoby które otrzymują spłaty w zamian za udziały we współwłasności, zbywają swoje udziały w rzeczy odpłatnie. W związku z tym, po stronie dokonującego odpłatnego (bo w zamian za spłatę) zbycia udziału w nieruchomości powstaje obowiązek podatkowy”.

 

Dlatego też uważam, że aby te wszystkie czynności nie były kwestionowane, a Panie otrzymały nieruchomość jak najtaniej i bez żadnych zastrzeżeń, mama powinna przekazać ją Pani w formie dożywocia (koszt to 2% PCC), a Pani dokonać siostrze zwykłej darowizny pieniężnej w gotówce.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 10 minus 4 =

»Podobne materiały

Płatność z góry – jak interpretować zapis umowy dotyczący terminów płatności?

Nie jest dla mnie jasny taki zapis w umowie: „... w wysokości 1000 zł, płatne z góry do dnia 15 każdego miesiąca, wraz z ustawowymi odsetkami w przypadku zwłoki z terminem płatności poczynając od dnia 15 maja 2011 r.”. Proszę o wyjaśnienie: czy „płatne z góry do dnia 15

 

Świadectwo wykonywania prac w szczególnych warunkach

Byłem właścicielem firmy transportowej; w 2000 r. zakończyłem działalność. Teraz zwrócił się do mnie pracownik, który był zatrudniony jako kierowca ciężarówki powyżej 3,5 t, z prośbą o wydanie świadectwa wykonywania prac w szczególnych warunkach (w 2000 r. wydałem mu „zwykłe” świadectwo)

 

Zakup domu w tajemnicy przed żoną

Mój mąż chce kupić dom bez mojego udziału, zataja miejsce podpisu aktu notarialnego. Czy ma prawo sfinalizować zakup bez mojej obecności i podpisu? Czy mam prawo być wpisana w akcie notarialnym?  

 

Co grozi za zakup sfałszowanego dokumentu?

Moja siostra została poproszona przez koleżankę o załatwienie zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do pracy. Ogłoszenie o możliwości zakupienia takiego dokumentu znalazła na jednym z portali internetowych. Skontaktowała się z osobą podającą się za lekarza, który takie zaświadczenia wydaj

 

Nielegalna budowa tymczasowego ogrodzenia

Od kilku lat mamy z mężem działkę. Niedawno mąż przedłużył ogrodzenie, dobudowując tymczasowo jego część od strony drogi (powiatowej). To łącznie 4 słupki metalowe wbite w ziemię i siatka na wysokość 50 cm. Sąsiedzi zgłosili nas do nadzoru, który chce rozebrać ogrodzenie z powodu nielegalności. Co r

 

Ogłoszenie upadłości spółki z o.o i zabezpieczenie członków zarządu przed roszczeniami

Jestem prezesem zarządu spółki z o.o. Rozważam ogłoszenia upadłości i potrzebuję na ten temat informacji. Zastanawiam się, czy w naszej sytuacji lepszy byłby układ czy likwidacja. W mojej ocenie termin zgłoszenia upadłości wypadnie za 2 i pół miesiąca. Chodzi o złożenie wniosku, jak i zabezpieczenie

 

Zamieszkanie w Kanadzie i praca w Polsce a podatki

Czy obywatel Polski zamieszkujący na terytorium Kanady ma obowiązek płacenia podatku w Kanadzie? Osoba zameldowana na stałe w Polsce ma zarejestrowaną w Polsce działalność gospodarczą. Jest to jednoosobowa działalność gospodarcza w zakresie usług informatycznych. Osoba ta świadczy w Polsce usługi in

 

Wyrok w Anglii a wpis w centralnym rejestrze skazanych

Dwa lata temu zostałem skazany w Anglii na grzywnę i zakaz prowadzenia pojazdów (na 15 miesięcy) za jazdę po alkoholu. Obecnie figuruję w centralnym rejestrze skazanych. Czy mogę ubiegać się o zatarcie skazania (ponieważ staram się o nową pracę)? Dodam, że mam polskie prawo jazdy.  

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »