.
Mamy 13 183 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Płatność z góry – jak interpretować zapis umowy dotyczący terminów płatności?

Autor: Tomasz Libik • Opublikowane: 06.05.2011 • Zaktualizowane: 10.10.2021

Nie jest dla mnie jasny taki zapis w umowie: „... w wysokości 1000 zł, płatne z góry do dnia 15 każdego miesiąca, wraz z ustawowymi odsetkami w przypadku zwłoki z terminem płatności poczynając od dnia 15 maja 2011 r.”.

Proszę o wyjaśnienie: czy „płatne z góry do dnia 15 każdego miesiąca” oznacza, że do 15 danego miesiąca powinna być wpłacona kwota za dany miesiąc (bieżący), czy już za następny? To znaczy do 15 czerwca wpłata za czerwiec, czy do 15 czerwca już za lipiec?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Płatność z góry – jak interpretować zapis umowy dotyczący terminów płatności?

Fot. Fotolia

Kiedy należy wypłacać wynagrodzenie za wykonaną pracę?

Wykładnia wskazanego przepisu nakazuje rozumieć przywołaną treść jako płatność za miesiąc, w którym płatność jest dokonywana.

Odnośnie wypłaty wynagrodzeń należy pamiętać, że przyjęte są 2 systemy płatności.

Co oznacza płatność z dołu a co płatność z góry?

Płatność z dołu oznacza płatność za wykonaną już pracę. Z kolei płatność z góry oznacza tzw. przedpłatę, czyli uregulowanie płatności przed zamknięciem danego miesiąca rozliczeniowego.

 

Niekiedy pracodawcy ułatwiają sobie rozliczenia, dokonując zapłaty z dołu przed końcem miesiąca, co nie znaczy, że nie zamykają oni płatnością rozliczeń na dany miesiąc.

 

Przy płatności do 15 danego miesiąca nie ma mowy o płatności z dołu, gdyż wykonana była jedynie praca przez pół miesiąca. Należy więc ją rozumieć jako opóźnioną, ale nadal płatność z góry.

Żądanie wynagrodzenia za następny miesiąc do przodu

Przyjęcie wykładni, iż zapis ten daje podstawy do żądania dnia 15 czerwca wynagrodzenia za lipiec stoi w sprzeczności m.in. z pierwszym rozliczeniem. Przy przyjęciu takiej wykładni (dla umowy rozpoczynającej swój bieg w maju) pracodawca powinien wypłacić pracownikowi wynagrodzenie 15 maja za czerwiec, pozostawiając tym samym niewypłacone (bądź już opóźnione) wynagrodzenie za maj.

 

Z powyższych względów płatność do 15 dnia miesiąca należy rozumieć jako uregulowanie zapłaty za miesiąc, w którym płatność została faktycznie dokonana.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 5 plus VIII =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl