Płatność z góry – jak interpretować zapis umowy dotyczący terminów płatności?

• Autor: Tomasz Libik

Nie jest dla mnie jasny taki zapis w umowie: „... w wysokości 8000 zł, płatne z góry do dnia 15 każdego miesiąca, wraz z ustawowymi odsetkami w przypadku zwłoki z terminem płatności poczynając od dnia 15 maja. Proszę o wyjaśnienie: czy „płatne z góry do dnia 15 każdego miesiąca” oznacza, że do 15 danego miesiąca powinna być wpłacona kwota za dany miesiąc (bieżący), czy już za następny? To znaczy do 15 czerwca wpłata za czerwiec, czy do 15 czerwca już za lipiec?

Płatność z góry – jak interpretować zapis umowy dotyczący terminów płatności?

Fot. Fotolia

Kiedy należy wypłacać wynagrodzenie za wykonaną pracę?

Wykładnia wskazanego przepisu nakazuje rozumieć przywołaną treść jako płatność za miesiąc, w którym płatność jest dokonywana.

Odnośnie wypłaty wynagrodzeń należy pamiętać, że przyjęte są 2 systemy płatności.

Co oznacza płatność z dołu a co płatność z góry?

Płatność z dołu oznacza płatność za wykonaną już pracę. Z kolei płatność z góry oznacza tzw. przedpłatę, czyli uregulowanie płatności przed zamknięciem danego miesiąca rozliczeniowego.

Niekiedy pracodawcy ułatwiają sobie rozliczenia, dokonując zapłaty z dołu przed końcem miesiąca, co nie znaczy, że nie zamykają oni płatnością rozliczeń na dany miesiąc.

Przy płatności do 15 danego miesiąca nie ma mowy o płatności z dołu, gdyż wykonana była jedynie praca przez pół miesiąca. Należy więc ją rozumieć jako opóźnioną, ale nadal płatność z góry.

Żądanie wynagrodzenia za następny miesiąc do przodu

Przyjęcie wykładni, iż zapis ten daje podstawy do żądania dnia 15 czerwca wynagrodzenia za lipiec stoi w sprzeczności m.in. z pierwszym rozliczeniem. Przy przyjęciu takiej wykładni (dla umowy rozpoczynającej swój bieg w maju) pracodawca powinien wypłacić pracownikowi wynagrodzenie 15 maja za czerwiec, pozostawiając tym samym niewypłacone (bądź już opóźnione) wynagrodzenie za maj.

Z powyższych względów płatność do 15 dnia miesiąca należy rozumieć jako uregulowanie zapłaty za miesiąc, w którym płatność została faktycznie dokonana.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141