Mamy 11 890 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Śmierć podopiecznego i odzyskanie pieniędzy z DPS

Autor: Michał Berliński • Opublikowane: 05.12.2020

Zmarła moja całkowicie ubezwłasnowolniona siostrzenica, która przebywała w DPS-ie i była moją podopieczną. Byłem jej opiekunem prawnym, wpłacałem środki na jej potrzeby. Zorganizowałem i opłaciłem jej pogrzeb. Na koncie w DPS-u pozostało 2500 zł nadwyżki, które były przeznaczone na potrzeby własne siostrzenicy. Wystąpiłem do DPS-u o zwrot tych środków na pokrycie kosztów pogrzebu, które poniosłem. DPS domaga się jednak notarialnego poświadczenia dziedziczenia tych środków. Siostrzenica nie miała żadnych bliskich osób ustawowo mających prawo do dziedziczenia. Ja jestem najbliższą jej osobą. Czy jest jakaś inna możliwość, aby otrzymać te środki na pokrycie kosztów pogrzebu nagrobka itp. bez całej procedury poświadczenia dziedziczenia?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Śmierć podopiecznego i odzyskanie pieniędzy z DPS

Pieniądze z konta osobistego osoby zmarłej

Zacznijmy od początku. Przedstawię Panu analizę na podstawie przepisów prawa bankowego, bowiem tutaj również mamy kwestie związane z depozytem i przepisy w tym aspekcie są takie same. Bank wypłaca kwotę z konta osobistego według przedstawionego dokumentu potwierdzającego dziedziczenie. Technicznie sprawa wygląda następująco. Po śmierci posiadacza konta (nie dotyczy to rachunków związanych z prowadzeniem firmy) Prawo bankowe nakazuje wypłacić ze środków zgromadzonych na tym rachunku tylko:

 

  • zwrot kosztów pogrzebu – osobie, która przedstawi rachunki dokumentujące te koszty i akt zgonu właściciela rachunku,
  • pieniądze pozostawione nie tylko żonie czy mężowi, ale ewentualnie najbliższym krewnym (dzieciom, wnukom, rodzicom bądź rodzeństwu) na podstawie tzw. dyspozycji na wypadek śmierci,
  • pieniądze wypłacone z ZUS-u za okres po śmierci posiadacza rachunku.

Odzyskanie pieniędzy podopiecznej z DPS-u po jego śmierci

W przypadku jednak domów pomocy społecznej przepisów tych nie możemy oczywiście zastosować wprost. Tutaj z pomocą przychodzą jednak przepisy i regulaminy funkcjonowania Domów Pomocy Społecznej, z których to wynika wprost, że domy te wydają rzeczy należące do zmarłych, jak również i wypłacają kwoty dopiero po tym, jak przedstawione zostaną im akt poświadczenia dziedziczenia lub też postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku. W innym wypadku narażają się na szkodę przeciwko pozostałym spadkobiercom. Regulaminy te były akceptowane przed przyjęciem danej osoby do takiego ośrodka. Teraz nie pozostaje Panu nic innego, jeśli jest tak, jak Pan wskazuje – jedynym spadkobiercą, uzyskać taki akt poświadczenia od notariusza – koszt około 400 zł, zaś z sądu kwota 100 zł. Postępowanie w sądzie będzie jednak trwało, zaś przed notariuszem kwestia ta zostanie załatwiona bardzo szybko.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • zero plus 10 =
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe spadek.info

porady budowlane prawo-budowlane.info

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton