.
Udzieliliśmy ponad 133,6 tys. porad prawnych i mamy 15 009 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Czy można uregulować wspólne mieszkanie i kredyt przed zawarciem małżeństwa?

• Data: 12-12-2024 • Autor: Radca prawny Katarzyna Talkowska-Szewczyk

Kupiliśmy razem z dziewczyną mieszkanie. Mamy części w mieszkaniu w proporcji 60/40 i płacimy kredyt hipoteczny razem (60/40) z jednego wspólnego rachunku. Czy możemy podpisać umowę małżeńską przed ślubem z takimi punktami:
1. Oddzielne konta bankowe dla wynagrodzenia.
2. Części mieszkania mają zastać 60/40.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Czy można uregulować wspólne mieszkanie i kredyt przed zawarciem małżeństwa?

Majątek małżonków

Uprzejmie informuję, że podstawą prawną do udzielenia odpowiedzi na zadane pytanie jest ustawa z dnia ustawa Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Zgodnie z art. 31 z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków. Nadto w oparciu o §2 Do majątku wspólnego należą w szczególności:

1) pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków;

2) dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków;
3) środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków;

4) kwoty składek zewidencjonowanych na subkoncie, o którym mowa w art. 40a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 266, 321, 568, 695 i 875).

 

Warto w kontekście Pana zapytania wskazać na to, że zgodnie z art. 33 do majątku osobistego każdego z małżonków należą:

1) przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej;
2) przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił;
3) prawa majątkowe wynikające ze wspólności łącznej podlegającej odrębnym przepisom
4) przedmioty majątkowe służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków;
5) prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie;
6) przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę; nie dotyczy to jednak renty należnej poszkodowanemu małżonkowi z powodu całkowitej lub częściowej utraty zdolności do pracy zarobkowej albo z powodu zwiększenia się jego potrzeb lub zmniejszenia widoków powodzenia na przyszłość;
7) wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę lub z tytułu innej działalności zarobkowej jednego z małżonków;
8) przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków;
9) prawa autorskie i prawa pokrewne, prawa własności przemysłowej oraz inne prawa twórcy;

10) przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.

 

Istotny dla Pana zapytania jest przepis art. 35 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który stanowi, że w czasie trwania wspólności ustawowej żaden z małżonków nie może żądać podziału majątku wspólnego. Nie może również rozporządzać ani zobowiązywać się do rozporządzania udziałem, który w razie ustania wspólności przypadnie mu w majątku wspólnym lub w poszczególnych przedmiotach należących do tego majątku. Do czasu prawomocnego zakończenia sprawy o rozwód lub też wydania wcześniejszego rozstrzygnięcia o ustanowienie rozdzielności majątkowej małżeńskiej (tu prawomocne rozstrzygnięcie) cały czas istnieje wspólność majątkową małżeńską.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Nieruchomość zakupiona przed ślubem

Zatem jeżeli zawrze Pan związek małżeński, to z mocy ustawy będziecie mieć Państwo wspólność ustawową małżeńską. Natomiast nieruchomość nabyta przed ślubem w udziałach 60/40 taka pozostaje, nawet jeżeli mielibyście Państwo mieć wspólność majątkową małżeńską. Dopiero jeżeli po ślubie nabędziecie Państwo inną nieruchomość i nie będziecie mieć zawartej umowy majątkowej małżeńskiej, to wówczas wejdzie ona w skład majątku wspólnego. W przypadku rozwodu współwłasność w nieruchomości – tej, którą już Państwo macie – będzie dalej 60/40. Sama umowa majątkowa małżeńska, która ustanawia pomiędzy Państwem ustrój rozdzielności majątkowej, nie wpływa na to, czy macie Państwo wspólny rachunek bankowy, czy też nie. To jest tylko i wyłącznie Państwa decyzja. Nawet będąc we wspólności majątkowej małżeńskiej, możecie mieć Państwo dwa oddzielne rachunki bankowe.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Przykład 1

Kasia kupiła mieszkanie na kredyt kilka lat przed ślubem z Marcinem. Po zawarciu małżeństwa wspólność ustawowa objęła wszystkie nowe przedmioty majątkowe, ale mieszkanie Kasia zachowała jako swój majątek osobisty. Marcin nie mógł rościć sobie praw do tego mieszkania, ponieważ zostało nabyte przed zawarciem małżeństwa, a tym samym nie weszło do majątku wspólnego.

 

Przykład 2

Tomek w trakcie małżeństwa otrzymał od rodziców działkę jako darowiznę. W akcie darowizny wyraźnie zaznaczono, że jest to majątek osobisty Tomka. Nawet mimo wspólności ustawowej działka nie została włączona do majątku wspólnego, a w razie rozwodu Tomek zachował do niej wyłączne prawo.

 

Przykład 3

Anna i Piotr są w związku małżeńskim, ale Anna prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Wszystkie dochody, jakie osiąga z tej działalności, wchodzą w skład majątku wspólnego, ponieważ powstały w trakcie trwania wspólności ustawowej. Oboje małżonkowie mają więc równy udział w tych środkach, nawet jeśli działalność formalnie należy tylko do Anny.

Podsumowanie

Majątek małżonków dzieli się na wspólny, obejmujący przedmioty nabyte w trakcie trwania małżeństwa, oraz osobisty, do którego należą m.in. rzeczy nabyte przed ślubem, darowizny i spadki. Wspólność ustawowa oznacza, że wszystkie dochody i majątek nabyty po zawarciu małżeństwa są współwłasnością obu stron, chyba że zawarto umowę majątkową małżeńską. Kluczowe jest odpowiednie zarządzanie majątkiem oraz świadomość różnic między tym, co wspólne, a tym, co osobiste.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne doradztwo prawne w zakresie zarządzania majątkiem małżeńskim, w tym ustalania podziału na majątek wspólny i osobisty oraz sporządzania umów majątkowych małżeńskich. Zapewniamy wsparcie przy analizie sytuacji majątkowej i reprezentację w sprawach związanych z ochroną Państwa interesów.

Źródła:

Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Katarzyna Talkowska-Szewczyk

Członek Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu.

Absolwentka Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz studiów podyplomowych – Prawo medyczne i bioetyka na Uniwersytecie Jagiellońskim na Wydziale Prawa i Administracji w Krakowie. Radca prawny z wieloletnim doświadczeniem zawodowym zdobywanym w kancelariach prawnych będących liderami w branżach medycznych, odszkodowawczych oraz windykacyjnych. Aktywność zawodową łączy z działalnością pro bono na rzecz organizacji pozarządowych. Posiada umiejętności lingwistyczne poparte certyfikatami. Od 1 października 2019 roku rozpoczęła studia doktoranckie na Uniwersytecie Wrocławskim w Zakładzie Postępowania Cywilnego. Przedmiotem naukowych zainteresowań i badań jest prawo medyczne. Nieustannie podnosi swoje kompetencje zawodowe uczestnicząc w konferencjach, seminariach i szkoleniach. Specjalizacja: prawo medyczne, prawo cywilne (prawo pracy, prawo rodzinne), prawo oświatowe oraz ochrona danych osobowych.

https://www.linkedin.com/in/paulina-olejniczak-suchodolska-84b981171/


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

porady spadkowe

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu