Korekta noty odsetkowej

• Autor: Aleksander Słysz

Wystawiliśmy kontrahentowi notę odsetkową za nieterminowe regulowanie zobowiązań. Okazało się, że odsetki były błędnie wyliczone. Naliczyliśmy za dużo odsetek. Jak skorygować wystawioną notę odsetkową?

Korekta noty odsetkowej

Fot. Fotolia

Wystawienie korekty noty odsetkowej

W mojej ocenie jednostka powinna wystawić notę korygującą notę odsetkową lub inaczej korygującą notę odsetkową. Podstawą prawną dla roszczenia o odsetki jest art. 481 § 1 Kodeksu cywilnego, a nie przepisy prawa podatkowego; tym samym część doktryny uznaje, że podstawą dla wystawienia noty odsetkowej jest konkretny przepis prawa cywilnego a nie prawa podatkowego. Tu zaś nie ma żadnych regulacji w zakresie dokumentacji, więc forma i sposób są dowolne (w ramach reguł obowiązujących w kodeksie cywilnym). Spierać się można, czy nota odsetkowa jest rodzajem uregulowanej w ustawie o rachunkowości nocie obciążeniowej jako formy dowodu księgowego. tj. czy takiego dowodu, który co do zasady powinien zawierać co najmniej:

  • określenie rodzaju dowodu i jego numeru identyfikacyjnego;
  • określenie stron (nazwy, adresy) dokonujących operacji gospodarczej;
  • opis operacji oraz jej wartość, jeżeli to możliwe, określoną także w jednostkach naturalnych;
  • datę dokonania operacji, a gdy dowód został sporządzony pod inną datą - także datę sporządzenia dowodu;
  • podpis wystawcy dowodu oraz osoby, której wydano lub od której przyjęto składniki aktywów;
  • stwierdzenie sprawdzenia i zakwalifikowania dowodu do ujęcia w księgach rachunkowych przez wskazanie miesiąca oraz sposobu ujęcia dowodu w księgach rachunkowych (dekretacja), podpis osoby odpowiedzialnej za te wskazania.

Niemniej jednak w mojej ocenie nic nie stoi na przeszkodzie, aby dokonać korekty w drodze korygującej noty odsetkowej. Można uznać nawet, że skoro stwierdzone błędy w zapisach księgowych poprawia się przez wprowadzenie do ksiąg rachunkowych dowodu zawierającego korekty błędnych zapisów, to korektę taką nie tylko należy, ale i trzeba sporządzić.