Wyrok nakazowy za zakłócanie ciszy nocnej

Otrzymałem wyrok nakazowy za zakłócanie ciszy nocnej. Do wyroku złożyłem zastrzeżenie i niedługo będzie rozprawa. Jakie mam szanse na uniewinnienie? Interweniujący funkcjonariusze policji w notatkach napisali stek kłamstw. Dodam, że było to nieświadome zakłócenie ciszy nocnej i na dodatek incydentalne (miałem słuchawki na uszach przy nieodłączonym sygnale na kolumny).

Wyrok nakazowy za zakłócanie ciszy nocnej

Fot. Fotolia

Zakłócanie ciszy nocnej

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu wykroczeń zwanego dalej K.w. oraz przepisy Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.

Z treści Pana pytania wynika, że otrzymał Pan wyrok nakazowy, w którym uznano Pana winnego wykroczenia z art. 51 § 1 K.w. oraz art. 65 § 2 K.w. Od wyroku się Pan odwołał. Za niedługo ma Pan rozprawę i zastanawia się jakie ma szanse na uniewinnienie. Nie miał Pan świadomości zakłócania ciszy nocnej. Wskazuje Pan nadto, iż zdarzenie miało charakter incydentalny.

W chwili obecnej, o ile nie posiada Pan akt sprawy – kopii – do własnej dyspozycji, winien Pan udać się do sądu i złożyć wniosek o wgląd do akt sprawy wraz z wnioskiem o wyrażenie zgody na wykonanie fotokopii.

Pisze Pan, że interweniujący funkcjonariusze policji w notatkach napisali stek kłamstw. Zachodzi zatem pytanie, czy ma Pan możliwość i środki dowodowe, za pomocą których może Pan zakwestionować treść notatek. Samo bowiem Pańskie oświadczenie na pewno nie będzie wystarczające do podważenia treści notatek. Musi Pan zatem zastanowić się w jaki sposób podważyć treść notatek, a tym samym wzmocnić wiarygodność Pańskich wyjaśnień.

Z uwagi na wskazanie jakoby miał Pan słuchawki na uszach przy nieodłączonym sygnale na kolumny, należałoby zastanowić się nad przeprowadzeniem dowodu z eksperymentu, tj. ustalenia, czy możliwym jest by mając na uszach słuchawki, nie słyszał Pan tego co dzieje się poza nimi. Powyższe ma o tyle istotne znaczenie, że jak podkreśla Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 30 września 2002 r., sygn. akt III KKN 327/02 „istota »wybryku« spenalizowanego w art. 51 § 1 kw uzależniona jest od szczególnych znamion strony podmiotowej, charakteryzującej się umyślnym okazaniem przez sprawcę lekceważenia dla norm zachowania się”.

Prowadzenie postępowania w kierunku nieumyślności

Na Pańskim miejscu osobiście prowadziłbym postępowanie w kierunku nieumyślności, a nie incydentalności, albowiem przepis art. 51 § 1 K.w. odnosi się do incydentu, wybryku, który ze swej istoty ma charakter incydentalny. Zachodzi zatem pytanie, czy zdoła Pan wykazać, że Pana zachowanie nie było spowodowane lekceważeniem norm zachowania się i porządku publicznego, lecz spowodowane było nieświadomością.

Eksperyment, o którym mowa powyżej dopuszczalny jest w sprawie o wykroczenie na mocy art. 43 ustawy o postępowaniu w sprawach o wykroczenia. Zgodnie z przywołanym powyżej przepisem przy przeprowadzaniu oględzin i eksperymentu procesowego stosuje się odpowiednio przepisy art. 207, 208, 211 i 212 Kodeksu postępowania karnego.

Bez wątpienia eksperyment może w tym przypadku prowadzić do uniewinnienia Pana od zarzucanego czynu z art. 51 § 1 K.w.